Xalq deputatlari Toshkent shahar kengashi 22-avgust kuni issiq suv ta’minoti va isitish xizmatlari uchun yangi tariflarni tasdiqladi.
Tariflar poytaxt issiqlik tarmoqlari operatori Veolia Energy Tashkent’dan kelib tushgan taklif asosida oshirilmoqda. Yakuniy narxlar kompaniya bosh direktori Sevara Pardayeva tomonidan 12-avgust kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ko‘rsatilgan raqamlarga deyarli to‘liq mos keladi.
Bazaviy tarif 7% ga oshib, QQSsiz 1 Gkal issiqlik energiyasi uchun 711 641 so‘mni tashkil etadi. Aholi uchun tarif esa 15% ga — 121,6 ming so‘mdan 139 860 so‘mgacha (QQSsiz) oshiriladi.
Yuridik shaxslar uchun narxlar 40% ga oshib, 1 Gkal uchun 342 296 so‘mga yetkaziladi. Budjet tashkilotlari uchun to‘lov 952 797 so‘mni (+18,8%) tashkil etadi, bu Veolia taklif qilgan summadan (954,3 ming so‘m) kam.
Yangi tariflar Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov tomonidan tasdiqlanganidan so‘ng kuchga kiradi.
Issiq suv va issiqlik ta’minoti tariflari oxirgi marta 2024-yil 15-noyabrda oshirilgan. Jismoniy shaxslar uchun narxlar 1 Gkal uchun 121,6 ming so‘mgacha (QQSsiz), yuridik shaxslar uchun — 1 Gkal uchun 244,49 ming so‘mgacha (QQSsiz) ko‘tarildi. Bu o‘tgan yili aprel oyidan keyin narxlarning ikkinchi ko‘tarilishi bo‘ldi.
O‘tgan yilning kuzida Veolia Energy Tashkent isitish tizimi operatori tariflarning oshishini issiqlik ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan energiya resurslarining qimmatlashishi bilan izohlagan edi. Kompaniyada qayd etilishicha, fuqarolar uchun yangi tarif bazaviy narxning 18%ini qoplaydi, qolgan qismi esa davlat tomonidan qoplanadi.
Iyul oyida Issiqlikta’minoti raisi Ilhom To‘rayev Toshkentda issiq suv va issiqlik ta’minoti tariflari bir marta oshirilishini ma’lum qilgandi. Bu elektr energiyasi, tabiiy gaz va sovuq suv narxlarining oshishi bilan bog‘liq bo‘lib, issiqlik xizmatlarining tannarxini oshiradi.
Sevara Pardayeva 12-avgust kuni bo‘lib o‘tgan kengash yig‘ilishida tariflarni oshirish zarurligini 2030-yilgacha issiqlik ta’minoti sohasini subsidiyalashdan voz kechish rejalari bilan izohladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xizmatlar narxini qoplash uchun tariflarni oshirish kerak, narxlarni hozirgi darajada qoldirish esa kelajakda ularning yanada keskin o‘sishiga olib keladi.
Shuningdek, Veolia Energy Tashkent biznes uchun issiqlik ta’minoti tariflarini bosqichma-bosqich budjet tashkilotlari darajasiga ko‘tarish rejalari haqida ma’lum qildi. Kompaniyaning ta’kidlashicha, bu o‘zaro subsidiyalashni kamaytirish va narxlarni boshqa toifadagi iste’molchilar bilan tenglashtirish imkonini beradi.
Avvalroq Toshkent viloyatida 10-sentabrdan issiq suv va issiqlik ta’minoti tariflari oshishi haqida xabar berilgandi. Qayd etilishicha, fuqarolar uchun narxlar joylashuviga qarab 10% ga, korxonalar uchun 95% gacha oshiriladi.

Кенгаш народных депутатов Ташкента 22 августа утвердил новые тарифы на услуги горячего водоснабжения и отопления. Постановление опубликовано на портале E-qaror.
Тарифы повышаются на основе предложения, поступившего от оператора столичных теплосетей Veolia Energy Tashkent. Итоговые расценки почти полностью соответствуют цифрам, обозначенным гендиректором компании Севарой Пардаевой на заседании 12 августа.
Базовый тариф составит 711 641 сумов за 1 Гкал тепловой энергии без учета НДС — на 7% больше, чем сейчас. Тариф для населения увеличивается на 15% — до 139 860 сумов (без НДС).
Для юридических лиц расценки вырастут на 40% и составят 342 296 сумов за 1 Гкал. Плата для бюджетных организаций составит 952 797 сумов, хотя Veolia предлагала установить ее на уровне 954 300 сумов.
Новые тарифы вступят в силу после их утверждения хокимом Ташкента Шавкатом Умурзаковым. Он же должен будет обозначить дату их введения, а также точные расценки за подачу горячей воды и отопление.
Севара Пардаева на заседании Кенгаша 12 августа объяснила необходимость повышать тарифы планами об отказе от субсидирования сферы теплоснабжения к 2030 году. По ее словам, для покрытия стоимости услуг необходимо повышать тарифы, а заморозка расценок на нынешнем уровне приведет только к их более резкому росту в будущем.
Также в Veolia Energy Tashkent сообщили о планах поэтапно увеличить тарифы на теплоснабжение для бизнеса до уровня бюджетных организаций. Компания отметила, что это позволит сократить перекрестное субсидирование и выровнять цены с другими категориями потребителей.
Тарифный вопрос
В последний раз тарифы на горячую воду и отопление повысили 15 ноября 2024 года. Для физлиц расценки за 1 Гкал выросли до 121 617 сумов (без НДС), для юрлиц — до 244 497 сумов (без НДС). Это стало вторым повышением расценок в прошлом году после апрельского.
Прошлой осенью оператор отопительной системы Veolia Energy Tashkent объяснил повышение тарифов подорожанием энергоресурсов, нужных для теплогенерации. В компании отметили, что новый тариф для граждан покрывает 18% базовой цены, а остальное компенсирует государство.
В июле председатель «Иссикликтаъминоти» Ильхом Тураев анонсировал однократное повышение тарифов на горячую воду и отопление в Ташкенте. Это связано с ростом цен на электроэнергию, природный газ и холодную воду, что увеличивает себестоимость тепловых услуг.
«Могу с уверенностью сказать: до конца года тарифы не будут повышаться дважды. Тарифы на электроэнергию, газ, холодную воду и оптовую теплоэнергию для Veolia были увеличены один раз. В связи с этим планируется лишь одно решение столичного Кенгаша об индексации — оно предполагает однократное повышение. Между такими изменениями должно пройти минимум полгода. Если индексация не произошла в первом полугодии, то до конца года тарифы не повысят дважды», — заверил Ильхом Тураев.
Глава «Иссикликтаъминоти» добавил, что в Кенгаш народных депутатов Ташкента внесено предложение о повышении тарифов на горячую воду и отопление. Расценки будут увеличены только после одобрения народных депутатов.
Ранее Spot писал, что в Ташкентской области с 10 сентября вырастут тарифы на горячую воду и отопление.