Janubiy Koreyaning Mom’s Touch tez ovqatlanish restoranlari tarmog‘i O‘zbekiston bozoriga kirishga tayyorlanmoqda. Bu haqda The Korea Times nashri xabar bermoqda.
Tarmoq rahbari Kim Dong-Chjon o‘tgan hafta One Food kompaniyasi rahbari Zafar Xo‘jayev bilan shartnoma tuzgan edi. Hujjat O‘zbekiston tomoniga master-franshiza — brenddan foydalanish huquqini boshqa kompaniyalarga o‘tkazish imkoniyatini beradi.
One Food yil oxirigacha Toshkentda birinchi Mom’s Touch restoranini ochadi. Mamlakat bo‘ylab jami 60 tagacha — hozirda faoliyat yuritayotgan KFC restoranlaridan ikki baravar ko‘p nuqta tashkil etish rejalashtirilgan.
Mom’s Touch kompaniyasi shartnomani Markaziy Osiyo bozorlariga tarqalishning boshlanishi deb atadi. Tarmoq keyinchalik Qozog‘iston va Qirg‘izistonda, shuningdek, Rossiya va Yaqin Sharq mamlakatlarida ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
Zafar Xo‘jayev O‘zbekistonda tovuq go‘shtidan tayyorlangan taomlarga iste’molchilar orasida yetarli talab bo‘lmasligi mumkinligini ta’kidladi. Tadbirkor qo‘shimcha qilishicha, One Food kompaniyasi Koreya umumiy ovqatlanish brendlarini tahlil qilgach, Mom’s Touch’ni eng raqobatbardosh deb topgan.
Mom’s Touch hozirda 1460 ta restoranga ega bo‘lib, bu ko‘rsatkich bo‘yicha Janubiy Koreyaning tez ovqatlanish tarmoqlari orasida birinchi o‘rinni egallaydi. Shuningdek, kompaniya Yaponiya, Mo‘g‘uliston, Laos va Tailandda ham o‘z faoliyatini yuritmoqda.
Bungacha, mart oyida Qozog‘istonning Verny Capital kompaniyalar guruhi 2012-yildan beri tadbirkor Anuar Utemuratov bilan birgalikda egalik qilgan Burger King Kazakhstan eksklyuziv franshizasini sotgan edi. Xaridor International Beverages Tashkent ichimliklar ishlab chiqaruvchisining minoritar hammuassisi bo‘lgan O‘zbekistonning Holten Group kompaniyasi bo‘ldi.
IBT asoschisi Shuhrat Ergashev aprel oyida prezident bilan uchrashuvda uning kompaniyasi Burger King bilan O‘zbekiston bozori uchun litsenziya olishga kelishib olganini va 2−3 oy ichida birinchi restoranlarni ochishni rejalashtirayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xalqaro tarmoqlar ham unga Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari uchun litsenziya taklif qilgan.
Avvalroq Spot Bellissimo Pizza Qozog‘iston bozoriga chiqayotgani haqida yozgandi. Birinchi bosqichda Ostonada uchta restoran faoliyatini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.

Южнокорейская сеть ресторанов быстрого питания Mom’s Touch готовится выйти на рынок Узбекистана. Об этом сообщает издание The Korea Times.
Глава сети Ким Дон-Чжон заключил соглашение с руководителем компании One Food Зафаром Ходжаевым на предыдущей неделе. Документ предоставляет узбекистанской стороне мастер-франшизу — возможность передавать права на пользование брендом другим компаниям.
One Food до конца года откроет в Ташкенте первый ресторан Mom’s Touch. Всего планируется создать по стране до 60 точек — вдвое больше, чем действующих сейчас ресторанов KFC.
В компании Mom’s Touch назвали договор началом экспансии на рынки Центральной Азии. Сеть в дальнейшем планирует запуск в Казахстане и Кыргызстане, а также в России и странах Ближнего Востока.
Зафар Ходжаев отметил, что в Узбекистане блюда из курицы не будут пользоваться достаточным спросом у потребителей. После анализа корейских брендов общепита компания One Food остановилась на Mom’s Touch как наиболее конкурентоспособном, добавил бизнесмен.
Mom’s Touch сейчас насчитывает 1460 ресторанов и занимает по этому показателю первое место среди сетей быстрого питания Южной Кореи. Также компания представлена в Японии, Монголии, Лаосе и Таиланде.
До этого, в марте казахстанская группа компаний «Верный Капитал» продала эксклюзивную франшизу Burger King Kazakhstan, которой с 2012 года владела совместно с бизнесменом Ануаром Утемуратовым. Покупателем стала узбекистанская Holten Group — миноритарный соучредитель производителя напитков International Beverages Tashkent.
Учредитель IBT Шухрат Эргашев на апрельском совещании у президента заявлял, что его компания договорилась с Burger King о получении лицензии для рынка Узбекистана и в течение 2−3 месяцев планирует открыть первые рестораны. По его словам, международные сети также предложили ему лицензию на все страны Центральной Азии.