Joriy yilning 1-iyul holatiga ko‘ra, yarim yilda O‘zbekistonning davlat qarzi $43,37 mlrdga yetdi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi saytidagi ma’lumotlarda keltirilgan.
Ko‘rsatkich 2024-yilning mos davriga nisbatan 1,16 barobar — $6,13 mlrdga o‘sdi, yil boshi bilan taqqoslaganda esa $3,16 mlrdni (+7,86%) tashkil etdi. Davlat qarzining yalpi ichki mahsulotga (YIM) nisbati 35% dan 34,2% ga kamaydi.
Davlat qarzining asosiy qismi tashqi qarzga to‘g‘ri keladi — 84%. Yanvar-iyun oylarida uning hajmi $2,68 mlrdga (+7,97%) oshib, $36,41 mlrdni tashkil etdi. Ichki qarz esa $473 mln o‘sish bilan $6,96 mlrd (+7,29%) bo‘lgan. Yil davomida tashqi qarz $5,5 mlrdga (+17,85%), ichki qarz esa $632 mlnga (+9,9%) oshdi.
Yarim yilda tashqi qarzning asosiy qismi — 47%i ($16,96 mlrd) budjetni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan. Yoqilg‘i-energetika sohasiga $5,89 mlrd (16%), qishloq va suv xo‘jaligi — $3,13 mlrd (9%), uy-joy kommunal xo‘jaligi — $3 mlrd (8%) hamda transport va transport infratuzilmasi $2,91 mlrd (9%) ajratilgan.
Kreditorlar qatorida tashqi qarz tarkibida xalqaro moliya institutlari yetakchilik qilmoqda — $19,44 mlrd yoki jamiga nisbatan 53%:
- Jahon banki — $7,84 mlrd (tashqi qarzning 22%i);
- Osiyo taraqqiyot banki — $7,46 mlrd (20%);
- Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki — $1,69 mlrd (5%);
- Islom taraqqiyot banki — $935 mln (3%);
- Xalqaro valyuta jamg‘armasi — $642 mln (2%);
- Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki — $401 mln (1%).
Xorijiy hukumatlarning moliyaviy tashkilotlari suveren majburiyatlarning 31%ini — $11,19 mlrdni tashkil etadi:
- Xitoy (Xitoy taraqqiyot banki, Eksimbank va boshqalar) — $3,86 mlrd (11%);
- Yaponiya (Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi va boshqalar) — $3,18 mlrd (9%);
- Fransiya (Fransiya taraqqiyot agentligi va b.) — $1,16 mlrd (3%);
- Janubiy Koreya (Eksimbank, Koreya iqtisodiy taraqqiyot jamg‘armasi va b.) — $750 mln (2%);
- Germaniya (Germaniya davlat banki) — $481 mln (1%).
- Saudiya Arabistoni (Saudiya taraqqiyot jamg‘armasi) — $136 mln.
Shuningdek, tashqi qarzning 16%i investorlar hissasiga to‘g‘ri keladi. Olti oyda xalqaro obligatsiyalar hajmi $1,65 mlrdga oshib, $5,78 mlrdni tashkil etdi.
Joriy yilning fevral oyida O‘zbekiston $1,5 mlrdlik suveren obligatsiyalarni joylashtirdi. Dollardagi obligatsiyalar 7 yil, yevro va so‘mdagi qog‘ozlar esa mos ravishda 4 va 3 yil davomida muomalada bo‘ladi. Mablag‘lar budjet taqchilligini moliyalashtirishga, ipoteka dasturi uchun banklarga, shuningdek, infratuzilma va “yashil” loyihalarga yo‘naltiriladi.
O‘tgan yil yakuni bilan O‘zbekistonning davlat qarzi 2023-yilga nisbatan $5,27 mlrdga o‘sib, $40,19 mlrdni tashkil etdi. O‘sishning asosiy qismi davlat tashqi qarzi hissasiga to‘g‘ri kelib ($33,72 mlrd), o‘tgan yil davomida unga $4 mlrddan ortiq mablag‘ qo‘shilgan.
2025-yilda mamlakat nomidan jalb qilinadigan tashqi qarzning yillik miqdori $5,5 mlrd etib belgilangan. Shundan budjet taqchilligini moliyalashtirishga $3 mlrdi yo‘naltiriladi.
Avvalroq Spot iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekistonning davlat qarzi oshishi bilan bog‘liq xavotirlarga izoh bergani haqida yozgandi. U iqtisodiy o‘sishni ta’minlashda infratuzilma hamda ijtimoiy sohadagi loyihalar tashqi qarz hisobiga moliyalashtirilishini qayd etdi.

В январе-июне 2025 года государственный долг Узбекистана увеличился более чем на $3 млрд, следует из данных Министерства экономики и финансов, которые изучил Spot.
По состоянию на 1 июля госдолг составил $43,37 млрд. За первое полугодие объем суверенных обязательств вырос на $3,16 млрд (рост на 7,86%), на годовом промежутке — на $6,14 млрд (+16,51%).
Соотношение госдолга к валовому внутреннему продукту (ВВП) уменьшилось примерно на 80 базисных пунктов — с 35% до 34,2%.
Большая часть заимствований приходится на внешний долг — порядка 84%. Его размер в первой половине года вырос на $2,68 млрд (+7,97%) — до $36,41 млрд. Внутренний долг прирос на $473 млн за полгода и составил $6,96 млрд (+7,29%). За год внешний долг увеличился на $5,5 млрд (+17,85%), внутренний — на $632 млн (+9,9%).
Львиная доля внешнего долга номинирована в долларах — $24,76 млрд. За полгода доля американской валюты заметно снизилась — с 71% до 68%. На втором и третьем местах идут евро (10%) и японская иена (8%). Заимствования, номинированные в европейской валюте, за год выросли на 37,6% — до $3,51 млрд. Доля нацвалюты практически удвоилась за счет выпуска сумовых евробондов — с $561 млн до $1,04 млрд — и достигла 3%.
В свою очередь, внутренний долг в основном номинирован в узбекских сумах ($4,06 млрд) и долларах ($2,61 млрд). Объем заимствований, выпущенных в нацвалюте, в январе-июне вырос на $980 млн, а ее доля в структуре внутреннего долга увеличилась с 48% до 58%. Долговых обязательств в долларах стало меньше на $509 млн, из-за чего доля американской валюты упала с 48% до 38%.
Большинство заемных средств направлено на поддержку бюджета — $16,96 млрд (47% от объема внешнего долга). На втором месте расположилась топливно-энергетическая промышленность с $5,89 млрд (16%): электроэнергетика ($4,01 млрд, 11%), нефтегазовая сфера ($1,56 млрд, 4%), угольная промышленность ($221 млн, 1%). В пятерку также вошли сельское и водное хозяйство ($3,13 млрд, 9%), жилищно-коммунальное хозяйство ($3 млрд, 8%) и транспорт ($2,91 млрд, 8%).
Среди кредиторов в структуре внешнего долга лидируют международные финансовые институты — $19,43 млрд или 53% от всех заимствований:
- Всемирный банк (ВБ) — $7,84 млрд (22% от внешнего долга);
- Азиатский банк развития (АБР) — $7,46 млрд (20%);
- Азиатский банк инфраструктурных инвестиций (АБИИ) — $1,69 млрд (5%);
- Исламский банк развития (ИБР) — $935 млн (3%);
- Международный валютный фонд — $642 млн (2%).
На финансовые организации иностранных правительств приходится 31% суверенных обязательств — $11,19 млрд:
- Китай (Эксимбанк, Китайский банк развития и другие) — $3,86 млрд (11%);
- Япония (Японское агентство международного сотрудничества и другие) — $3,18 млрд (9%);
- Франция (Французское агентство развития) — $1,16 млрд (3%);
- Южная Корея (Эксимбанк, Фонд экономического развития и сотрудничества и другие) — $750 млн (2%);
- Саудовская Аравия (Саудовский фонд развития) — $136 млн.
Кроме того, 16% внешнего долга находится в руках инвесторов. За первое полугодие объем международных облигаций увеличился на $1,65 млрд — до $5,78 млрд.
В феврале Узбекистан разместил три выпуска еврооблигаций — в узбекских сумах, долларах, евро — на сумму $1,48 млрд. Деньги планировалось направить на покрытие дефицита бюджета в текущем году, в первую очередь — на инфраструктурные и «зеленые» нужды. Часть средств будет выделена банкам для ипотечного кредитования.