Hukumat qarori bilan tasdiqlangan maʼmuriy reglamentda yerosti suv olish inshootlarini suv hisoblash vositalari bilan jihozlashni ro‘yxatga olish tartibi belgilandi.
Unga ko‘ra, ushbu davlat xizmati davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali ko‘rsatiladi. Suv hisoblash vositalari bilan jihozlanmagan yerosti suv olish inshootlaridan foydalanish taqiqlanadi.
Yerosti suv olish inshootlaridan olinayotgan suv hisobini yuritish uchun faqat O‘zbekistonda o‘lchash vositalari davlat reyestriga kiritilgan turlardagi suv hisoblash vositalarining o‘rnatilishiga yo‘l qo‘yiladi.
Hisoblash vositalari nasosli quduqlarda suv chiqishini boshqarish qurilmasidan oldin, favvorali quduqlar va buloqlarda boshqarish qurilmasidan keyin o‘rnatilishi lozim.
Davlat xizmati ko‘rsatilgani uchun BHMning 50%i (206 ming so‘m) miqdorida yig‘im undiriladi.
Hududiy gidrogeologiya stansiyalari va tuman soliq inspeksiyalari so‘rovnoma yuborilgach, 10 kun muddatda yerosti suv olish inshootlarida o‘rnatilgan suv hisoblash vositalarini ro‘yxatga oladi va muhrlaydi.
Suv hisoblash vositasi ishdan chiqqanda yoki qiyoslashdan o‘tkazish uchun yechib olinganda, quduqdan olingan suv hisobi so‘nggi uch oyning o‘rtacha ko‘rsatkichi bo‘yicha aniqlanadi.
Suv hisoblash vositasini bir oydan ortiq muddatda qayta o‘rnatmaslik suvdan foydalanish qoidalarining buzilishiga tenglashtiriladi.
30-iyul kuni prezident tomonidan imzolangan qonun bilan O‘zbekistonning Suv kodeksi tasdiqlangandi.
Avvalroq O‘zbekistonda suv resurslarini boshqarish va irrigatsiyani rivojlantirish dasturi tasdiqlangani haqida xabar berilgandi.

Кабинет министров утвердил регламент регистрации приборов для учета потребления воды на подземных скважинах. Документ опубликован на Lex.uz.
За регистрацию счетчиков будет отвечать организация «Узбекгидрогеология» при Министерстве геологии и горной промышленности. Установка приборов для пользования подземными водами станет обязательной со вступлением регламента в силу с 30 ноября.
Будет запрещена эксплуатация скважин и других сооружений для использования артезианских вод без счетчика. Исключение делается для забора физлицами до 5 кубометров воды в сутки в личных и хозяйственных целях.
Для регистрации счетчика потребуется подать заявление через центр госуслуг или на ЕПИГУ. Заявитель должен будет указать в анкете адрес водного сооружения, количество скважин, колодцев и счетчиков, а также заводской номер, марку и модель каждого счетчика и данные о выданном для прибора сертификате соответствия.
Местная гидрогеологическая станция составит электронный акт регистрации счетчика с QR-кодом. Сотрудник налоговой инспекции выедет на место для пломбирования приборов, после чего документ будет заверен электронной подписью и направлен заявителю.
Процедура займет не более 10 рабочих дней. За оказание услуги взимается сбор в размере 50% БРВ (206 тыс. сумов).
Счетчики должны проходить поверку в метрологических организациях каждые четыре года. Их выемка для этих целей может занимать не больше месяца, в течение которого учет будет вестись исходя из среднего потребления воды за предыдущие 3 месяца.
В конце июля Шавкат Мирзиёев поручил оцифровать все этапы водопользования и внедрить поконтурный учет воды. Президент отметил отсутствие точного учета воды, потребляемой фермерами, как одну из приоритетных проблем сельского хозяйства.