Avvalroq Spot “Toshkent-Sharqiy” aeroportida VIP va CIP terminallari hamda 20 ta samolyotga mo‘ljallangan perron qurilgani haqida yozgan edi. Shavkat Mirziyoyev yangi havo porti poytaxt aeroportining yuklamasini kamaytirish va Yangi Toshkentga xizmat ko‘rsatish imkonini berishini aytdi.
Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi Shuhrat Xudayqulov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida 2017-yilda prezident O‘zbekiston temir yo‘llari'ga Toshkent-Sharqiy aeroportini qurish bo‘yicha topshiriq berganini qayd etdi. Biroq bir yarim yil avval COVID-19 pandemiyasi va boshqa sabablarga ko‘ra vazifa Uzbekistan Airways aviakompaniyasiga topshirilgan.
“Biz bu vazifani o‘z zimmamizga oldik va ma’lumki, aeroportni ochdik,” — dedi u.
Yangi havo bandargohi qurilishi sabablari qatorida 2017-yildan buyon yo‘lovchilar oqimining o‘rtacha yillik 20% ga o‘sishi, bir qator davlatlar fuqarolari uchun vizalarning bekor qilinishi, mamlakat ichkarisida biznes va xorijiy investorlar bilan ishbilarmonlik aloqalarining rivojlanishi, shuningdek, Yangi Toshkent loyihasi keltirib o‘tilgan. Yangi aeroportga butun biznes aviatsiyasini ko‘chirish rejalashtirilmoqda.
Shuhrat Xudayqulovning ma’lum qilishicha, prezident xavfsizlikka alohida e’tibor qaratish, terminallar ichida va tashqarisida yo‘lovchilar uchun maksimal qulay sharoitlarni ta’minlash, samolyotlarga xizmat ko‘rsatish sonini ko‘paytirish va aeroport texnikasi sifatini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar bergan.
Shuningdek, Mirziyoyev samolyotlar uchun angarlar sonini ko‘paytirish vazifasini qo‘ydi.
Yangi aeroport ishbilarmonlik aviatsiyasining yo‘lovchilar oqimini hozirgi darajadan ikki baravar oshirish imkonini beradi, dedi u.
Toshkent-Sharqiy aeroportining CIP terminali. Foto: O‘zbekiston 24 telekanalidan olingan skrinshotlar
Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi birinchi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Umid Husanovning qayd etishicha, bugungi kunga kelib Toshkent-Sharqiy aeroporti ekspluatatsiyaga topshirilgan. “Bu degani, barcha qurilish ishlari yakunlandi, tizim yaratildi hamda uchish-qo‘nish uchun barcha tizimlar tayyor” — deya qo‘shimcha qildi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, aeroport hududida turli rusumdagi samolyotlarni qabul qila oladigan 4 km uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi, uchta harakatlanish yo‘lagi va 23 ta samolyotga mo‘ljallangan perron qurilgan. Shuningdek, uchib kelayotgan samolyotlarga texnik xizmat ko‘rsatish uchun yettita angar mavjud.
Umid Husanov so‘nggi besh yilda biznes aviatsiyasi faol rivojlanayotganini ta’kidladi. Masalan, Toshkent xalqaro aeroportida kamida 10 ta biznes-jet joylashgan bo‘lsa, ilgari kuniga 1−2 ta samolyot kelgan.
O‘zbekiston 24 xabariga ko‘ra, soatiga 100 yo‘lovchi o‘tkazish quvvatiga ega CIP-terminalda umumiy ovqatlanish shoxobchalari, Duty Free do‘konlari va brifing zallari joylashgan. Terminalga kirishda yo‘lovchilar pasport nazoratidan o‘tkaziladi, undan keyin, kafe, bagajlarni qabul qilish zonasi va bojxona nazorati keladi. Butun jarayon besh daqiqadan oshmaydi.
“Ilgari bunday imkoniyat yo‘q edi. Toshkent aeroportida bunga kamida 20 daqiqa ketardi… Yangi aeroportdan shahar markaziga 15 daqiqada yetib borish mumkin bo‘ladi: shundan 5 daqiqasi aeroportda, yana 10 daqiqasi yo‘lda”, — dedi Umid Husanov.
Uzbekistan Airways rahbari o‘rinbosari Shahzod Ikromovning ta’kidlashicha, Toshkent-Sharqiy aeroporti MDH mamlakatlari uchun noyob bo‘lib, tuman paytida ko‘rinish nolga teng bo‘lgan sharoitda ham parvozlarni qabul qilish imkonini beradi. Yangi havo bandargohiga shimoldan ham, janubdan ham kirish mumkin.
Toshkent-Sharqiy aeroporti. Foto: O‘zbekiston 24 telekanali va prezident matbuot xizmatidan olingan skrinshotlar
Toshkent-Sharqiy aeroporti
Iyun oyi o‘rtalarida Shavkat Mirziyoyev Toshkent-Sharqiy aeroporti qurilishining borishi bilan tanishdi. O‘sha paytda ikkita terminal — rasmiy delegatsiyalarni qabul qilish va biznes aviatsiyasiga xizmat ko‘rsatish uchun mo‘ljallangan, shuningdek, samolyotlar to‘xtash maydoni va angar inshootlari qurilishi davom etayotgan edi.
Uzbekistan Airways boshqaruvi raisi Shuhrat Xudayqulov o‘shanda Toshkent-Sharqiy aeroporti ishbilarmonlik aviatsiyasini rivojlantirish va investitsiya muhitini yaxshilash maqsadida tashkil etilayotganini ma’lum qilgandi. Havo bandargohi biznes-jetlar va yuqori martabali mehmonlarga xizmat ko‘rsatadi.
“Bu aeroport aslida juda zarur edi, chunki Janubiy aeroportida (Toshkent xalqaro aeroporti — Spot izohi) juda katta yuk tushmoqda. Faqatgina Uzbekistan Airways o‘rtacha yillik yo‘lovchilar oqimining 20−25% ga o‘sishini ko‘rsatmoqda. Bundan tashqari, boshqa aviakompaniyalar ish boshladi, shuningdek, xorijiy tashuvchilar soni bir necha barobar ko‘paydi. Hozirgi mavjud hajmlar bilan aeroport qaysidir ma’noda hatto eplolmayapti”, — dedi Shuhrat Xudayqulov.
Shularni inobatga olib, davlat rahbari Toshkent-Sharqiy aeroportini tashkil etishga qaror qildi. U IKAO standartlari bo‘yicha III-A toifasiga ega O‘zbekistondagi birinchi havo uzeli bo‘ladi — bu tuman va ko‘rinish nolga teng bo‘lgan sharoitda ham parvozlarni qabul qilish imkonini beradi.
Taqdim etilgan bosh rejaga ko‘ra, yangi havo bandargohining umumiy maydoni 561 gektarni tashkil etadi. Yo‘lovchi terminali soatiga 100 kishigacha xizmat ko‘rsatadi. Aerodrom perronida bir vaqtning o‘zida 23 ta ikki palubali Boeing-747 samolyotlari turishi mumkin bo‘ladi.
Avgust oyi boshida Uzbekistan Airways matbuot xizmati Spot’ga Toshkent-Sharqiy aeroporti qurilishini sentabr oyi boshida yakunlash rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Avvalroq Spot yangi Toshkent aeroporti uchun Toshkent viloyatidan 1309 gektar yer maydoni ajratilishi haqida yozgan edi.

Как ранее писал Spot, в аэропорту «Ташкент-Восточный» построены VIP и CIP-терминалы и перрон на 20 самолетов. Шавкат Мирзиёев заявил, что новая воздушная гавань позволит разгрузить столичный аэропорт и обслуживать Новый Ташкент.
Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 рассказал, что в 2017 году президент поручил «Узбекистон темир йуллари» заняться строительством аэропорта «Ташкент-Восточный». Однако полтора года назад из-за пандемии COVID-19 и других причин задачу передали авиакомпании Uzbekistan Airways.
«Мы взяли на себя эту задачу и, как известно, уже открыли аэропорт», — поделился он.
Среди причин для строительства новой воздушной гавани приводятся среднегодовой рост пассажиропотока на 20% с 2017 года, отмена виз для граждан ряда государств, развитие бизнеса внутри страны и деловых связей с зарубежными инвесторами, а также проект «Нового Ташкента». В новый аэропорт планируется перевести всю бизнес-авиацию.
Шухрат Худайкулов сообщил, что президент поручил обратить особое внимание на безопасность, обеспечить максимально комфортные условия для пассажиров внутри и снаружи терминалов, увеличить число услуг для самолетов и улучшить качество аэропортовой техники.
Также Мирзиёев поставил задачу увеличить число ангаров для самолетов.
Новый аэропорт позволит удвоить пассажиропоток деловой авиации по сравнению с текущим уровнем, отметил он.
CIP-терминал аэропорта «Ташкент-Восточный». Фото: скриншоты с O’zbekiston 24
Врио первый замглавы Uzbekistan Airways Умид Хусанов заявил, что на сегодняшний день аэропорт «Ташкент-Восточный» сдан в эксплуатацию. «Это означает, что все строительные работы завершены, система создана, а также все системы для взлета и посадки самолетов готовы», — добавил он.
По его словам, на территории аэропорта построены взлетно-посадочная полоса длиной 4 км, способная принимать различные типы самолетов, три рулежные дорожки и перрон на 23 самолета. Также расположены семь ангаров для оказания технического обслуживания прилетающих самолетов.
Умид Хусанов отметил, что за последние пять лет активно развивается бизнес-авиация. Например, в международном аэропорту Ташкента базируются минимум 10 бизнес-джетов, в то время как раньше ежедневно прибывало 1−2 самолета.
Согласно Oʻzbekiston 24, в CIP-терминале с пропускной способностью 100 пассажиров в час расположены точки общепита, магазины Duty Free и брифинг-залы. При входе в терминал пассажиры проходят паспортный контроль, затем — кафе, зона выдачи багажа и таможня. Весь процесс занимает не более пяти минут.
«Раньше такой возможности не было. В аэропорту Ташкента на это ушло бы минимум 20 минут… До центра города из нового аэропорта можно будет добраться за 15 минут: из них 5 минут в аэропорту, еще 10 минут в дороге», — сказал первый замглавы Uzbekistan Airways.
Заместитель главы Uzbekistan Airways Шахзод Икромов отметил, что аэропорт «Ташкент-Восточный» является уникальным для стран СНГ, позволяя принимать рейсы даже в условиях нулевой видимости во время тумана. В новую воздушную гавань можно попасть как с севера, так и с юга.
Аэропорт «Ташкент-Восточный». Фото: скриншоты с O’zbekiston 24 и пресс-служба президента
Аэропорт «Ташкент-Восточный»
В середине июня Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства аэропорта «Ташкент-Восточный». На тот момент продолжалось строительство двух терминалов — для приема официальных делегаций и обслуживания бизнес-авиации, а также перрона и ангарных сооружений.
Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов тогда рассказал, что аэропорт «Ташкент-Восточный» создается для развития бизнес-авиации и повышения инвестиционного климата. Воздушная гавань будет обслуживать бизнес-джеты и высокопоставленных гостей.