Avvalroq Spot Vazirlar Mahkamasi Uzavtomotobelgi davlat korxonasiga avtomobillar uchun davlat raqam belgilarini berishga ruxsat bergani haqida yozgandi. Shuningdek, 1-oktabrdan tovar-xomashyo birjasi (O‘zRTXB) orqali “chiroyli” raqamlarni sotish to‘xtatiladi.
Sotilmagan kombinatsiyalar toifalarga qarab haydovchilarga taqsimlanadi. 1-dan 3-kategoriyagacha bo‘lgan raqamlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri Uzavtomotobelgi korxonasi tomonidan “yagona oshirilgan to‘lov” evaziga sotiladi, uning miqdori korxona tomonidan belgilanadi. Qolgan kombinatsiyalar umumiy navbat tartibida beriladi.
IIV Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati matbuot kotibi Zoyir Yo‘ldoshevning Spot’ga ma’lum qilishicha, yagona oshirilgan to‘lov miqdori hali belgilanmagan. Bu Vazirlar Mahkamasining 4-sentabrdagi qarori (VMQ-562-son) asosida amalga oshiriladi. Unga ko‘ra, Uzavtomotobelgiga 1-oktabrgacha muddat berildi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab O‘zRTXB tizimida raqam belgilari bilan o‘tkaziladigan kimoshdi savdolari, shuningdek “chiroyli” raqamlarni yuqori narxlarda berish tartibi bekor qilinadi. Buning o‘rniga, maxsus harf va raqam kombinatsiyalari bo‘lgan davlat raqamlari jismoniy shaxslar va tashkilotlarga elektron murojaat asosida taqdim etiladi.
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, Uzavtomotobelgi davlat unitar korxonasi 2008-yil sentabr oyida ro‘yxatga olingan. Ustav fondi 3,38 mlrd so‘mdan ortiq bo‘lgan davlat korxonasi “boshqa toifalarga kiritilmagan boshqa tayyor metall buyumlar ishlab chiqarish” bilan shug‘ullanadi. Yagona ta’sischisi — O‘zbekiston IIV DYHXX, rahbari — Sobirov Ali To‘raxonovich, 2021-yil avgust oyida prezident uni “Sodiq xizmatlari uchun” medali bilan taqdirlagan.

Как ранее писал Spot, Кабинет министров разрешил госпредприятию «Узавтомотобелгиси» выдавать именные номерные знаки для автомобилей. Также с 1 октября приостанавливается продажа «красивых» номеров через товарно-сырьевую биржу (УзРТСБ).
Непроданные комбинации будут распределяться между автомобилистами в зависимости от категории. Номера категорий с 1-й по 3-ю будут продаваться напрямую предприятием «Узавтомотобелги» за «единый повышенный платеж», сумма которого будет устанавливаться предприятием. Остальные комбинации будут выдаваться в порядке общей очереди.
Пресс-секретарь Службы безопасности дорожного движения ДОБ МВД Зойир Юлдашев сообщил Spot, что размер единого повышенного платежа еще не определен. Это произойдет на основании постановления Кабмина от 4 сентября (ПКМ-562). Согласно нему, «Узавтомотобелги» предоставлен срок до 1 октября.
С 1 января 2026 года отменяется порядок проведения аукционов с номерными знаками в системе УзРТСБ, а также выдачи «красивых» номеров по повышенным ставкам. Вместо этого номера с заказными комбинациями букв и цифр будут выдаваться физлицам и организациям на основе электронного обращения.
Согласно ЕГРПО, государственное унитарное предприятие «Узавтомотобелги» было зарегистрировано в сентябре 2008 года. Госпредприятие с уставным фондом свыше 3,38 млрд сумов занимается «производством прочих готовых металлических изделий, не включенных в другие категории». Единственным учредителем является ГСБДД МВД Узбекистана, руководителем — Сабиров Али Турахунович, которого в августе 2021 года президент наградил медалью «Содиқ хизматлари учун».