Oson to‘lov xizmatini boshqaruvchi Brio Group kompaniyasining egasi o‘zgardi. Bu haqda Korporativ axborot yagona portali ma’lumotlarida keltirilgan. Natijada, kompaniya aksiyalarining 100%i Farhod Mahmudovdan Oson Capital’ga o‘tdi.
Portalga ko‘ra, Maxmudov Farxod Gayratovich affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarilgan. Uning o‘rniga Oson Capital kompaniyasi ushbu ro‘yxatga qo‘shildi.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Oson Capital kompaniyasi 2020-yil oktabr oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav kapitali — 51,84 mlrd so‘m. Kompaniya “yengil avtomobillar va yengil motorli transport vositalari ijarasi va lizingi” bilan shug‘ullanadi. Yagona ta’sischisi etib Maxmudov Farxod Gayratovich, direktori etib Ismatov Abdullo Ubaydullo o‘g‘li ko‘rsatilgan.
Farhod Mahmudov Spot’ga bergan izohida kompaniyaga investorlar kirib kelayotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, bir yil avval O‘zbekistondagi Oson bosh direktori lavozimidan ketganidan so‘ng, u O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va BAAni qamrab olgan xolding darajasida rivojlanish strategiyasi bilan shug‘ullanmoqda hamda investorlar bilan muzokaralar olib bormoqda.
“Har bir mamlakatning barcha operatsion kompaniyalari xolding egaligiga o‘tadi, ularning egalaridan biri men bo‘laman. Keyinroq investorlar tarkibini e’lon qilamiz”, — dedi tadbirkor.

Компания Brio Group, управляющая платежным сервисом Oson, сменила владельца, следует из Единого портала корпоративной информации. Так, 100% акций Brio Group перешли от Фархода Махмудова к Oson Capital.
Махмудов Фарход Гайратович исключен из списка аффилированных лиц. Вместо него добавлена компания Oson Capital.
Согласно ЕГРПО, ООО Oson Capital было зарегистрировано в октябре 2020 года. Компания с уставным капиталом в размере 51,8 млрд сумов занимается «арендой и лизингом легковых автомобилей и легких моторных транспортных средств». Единственным учредителем указан Махмудов Фарход Гайратович, директором является Исматов Абдулло Убайдулло угли.
Фарход Махмудов в комментарии Spot заявил, что в компанию заходят инвесторы. По его словам, после ухода с должности CEO Oson в Узбекистане год назад он занимается стратегией развития на уровне холдинга, который охватывает Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и ОАЭ, а также ведет переговоры с инвесторами.
«Все операционные компании каждой страны переходят в холдинговое владение, одним из владельцев которых буду я. Чуть позже озвучим состав инвесторов», — отметил предприниматель.
В июле 2024 года Фарход Махмудов рассказал Spot, что Oson находится на заключительной стадии переговоров с зарубежной компанией, которая приобретет 15% компании. В будущем платежный сервис хочет выйти на IPO.