Muhammadsaid Mamasaidov Spot’ga bergan izohida yaqin kelajakda onlayn tarjimon tizimiga barcha qo‘shni mamlakatlar va Ozarbayjon tillari to‘liq kiritilishini ma’lum qildi. “Umid qilamizki, bu mintaqaviy talabga ega bo‘ladi,” — deya qo‘shimcha qildi u.
Tilmoch AI — o‘zbek va boshqa turkiy tillar uchun yaratilgan sun’iy intellekt asosidagi tarjima va til texnologiyalari platformasi. Startap 7 tilda neyron tarjima, imlo va grammatika tekshiruvi xizmatlarini taqdim etadi. Hozir 130 mingdan ortiq oylik (MAU), 16 ming nafar kunlik foydalanuvchi (DAU) bor. Shuningdek, 50 dan ortiq korxona platformadan foydalanadi.
Tilmoch AI 2022-yilda mGovAward tanlovida $50 ming, 2023-yilda esa President Tech Award’da $100 ming qo‘lga kiritdi. 2024-yil iyun oyida Tahrirchi startapi Tilmoch sun’iy intellektga asoslangan o‘zbek va qoraqalpoq tillari uchun onlayn tarjimonni taqdim etdi.
Spot loyiha asoschisi Muhammadsaid Mamasaidov bilan startap g‘oyasi qanday paydo bo‘lgani, dasturchilar duch kelgan qiyinchiliklar va loyiha kelajagi haqida suhbatlashgandi.
May oyida Tilmoch startapi Qozog‘iston bozoriga kirishi va qozoq tiliga mashina tarjimasini ishga tushirayotgani ma’lum bo‘ldi. Yangi bozor uchun oyiga $4 lik pulli obuna mavjud bo‘ladi. 2025-yil oxiriga qadar onlayn tarjimonga Markaziy Osiyo va Kavkaz mamlakatlarining barcha asosiy tillarini integratsiya qilish rejalashtirilgan.
Avvalroq Astana Hub va IT Park Uzbekistan Market Entry akseleratorini ishga tushirayotgani haqida xabar berilgandi. U orqali o‘zbekistonlik startaplar Qozog‘iston bozoriga kirishda yordam oladi. Arizalar 20-sentabrgacha qabul qilinadi.

Tilmoch AI привлек $150 тыс. инвестиций от трех венчурных фондов. Об этом Spot сообщил основатель стартапа Мухаммадсаид Мамасаидов.
Венчурный фонд AloqaVentures инвестировал в Tilmoch $60 тысяч, Yoshlar Ventures, созданный Агентством по делам молодежи, — $50 тысяч, а IT Park Ventures — $40 тысяч.
Мухаммадсаид Мамасаидов в комментарии Spot заявил, что в скором времени в онлайн-переводчик будут интегрированы все языки соседних стран и Азербайджана. «Надеемся, что регионально это будет востребовано», — добавил он.
Стартап Tilmoch AI является платформой для перевода и языковых технологий на основе искусственного интеллекта, созданной для узбекского и других тюркских языков. Стартап предоставляет услуги нейронного перевода, проверки орфографии и грамматики на 7 языках и на сегодняшний день имеет более 130 000 ежемесячных активных пользователей (MAU), 16 000 ежедневных пользователей (DAU) и более 50 B2B-клиентов.
Летом 2023 года основатель Tahrirchi Мухаммадсаид Мамасаидов рассказал о победе в конкурсе mGovAward, про опыт работы с Microsoft, способах монетизации, планах по созданию языковой модели, способной генерировать текст на узбекском языке.
В июне 2024 года стартап Tahrirchi представил онлайн-переводчик для узбекского и каракалпакского языков на базе искусственного интеллекта Tilmoch.
В мае стало известно, что стартап Tilmoch выходит на рынок Казахстана и запускает машинный перевод на казахский язык. Для нового рынка будет доступна платная подписка стоимостью $4 в месяц. До конца 2025 года в онлайн-переводчик планируется интегрировать все основные языки стран Центральной Азии и Кавказа.