AQSh prezidenti Donald Tramp The New York Times gazetasini “tuhmat va yolg‘on tarqatish"da ayblab, unga qarshi $15 mlrdlik da’vo arizasi kiritganini ma’lum qildi. Bu haqda BBC xabar bermoqda.
Trampning aytishicha, OAV “juda uzoq vaqt davomida uning nomini jazosiz qoralab, yolg‘on ma’lumotlar tarqatib kelgan”, endi esa u bunga chek qo‘yishga qaror qilgan.
“Bugun men uchun mamlakatimiz tarixidagi eng yomon va chirigan gazetalardan biri bo‘lgan The New York Times gazetasiga tuhmat va bo‘hton uchun $15 mlrdlik da’vo arizasini berish katta sharafdir. U radikal so‘l Demokratik partiyaning jarchisiga aylandi”, deb aytgan Tramp o‘zining Truth Social platformasida.
U gazeta harakatlarini AQSh tarixidagi “saylov kampaniyasiga eng katta noqonuniy hissa” deb hisoblaydi, bunga 2024-yilgi saylovlarda Kamala Xarrisni ochiqchasiga qo‘llab-quvvatlagani sabab bo‘lgan. The New York Times ushbu qo‘llab-quvvatlashni birinchi sahifaga olib chiqdi, bu esa Trampning so‘zlariga ko‘ra, “ilgari hech qachon kuzatilmagan” holat edi.
Prezident, shuningdek, ommaviy axborot vositalarini o‘zi, oilasi, biznesi va America First harakati haqida “ko‘p yillik yolg‘on tarqatish tizimida” aybladi. Uning ta’kidlashicha, bir qator OAV uning obro‘siga putur yetkazish maqsadida “hujjatlar va tasvirlarni soxtalashtirish uchun yuqori texnologiyali usullardan foydalangan”.
The New York Times hozircha Trampning bayonotiga izoh bermadi.
Bu Donald Tramp nufuzli ommaviy axborot vositalari bilan sudlashishga uringan birinchi holat emas. Ilgari u The New York Times gazetasi va jiyani Meri Trampga qarshi $100 mlnlik da’vo arizasi topshirgan edi. Bu da’vo Pulitser surishtiruvlari seriyasiga asos bo‘lgan soliq hujjatlarining sizib chiqishi tufayli kelib chiqqan edi. O‘shanda sud uni “konstitutsiyaviy huquq nuqtayi nazaridan asossiz” deb rad etgan.
Shuningdek, 2023-yilda Trampning CNN telekanaliga qarshi $475 mlnlik da’vosi rad etildi, bunda u telekanalni o‘zini Gitler bilan taqqoslashda aybladi. Sud da’voni qondirishni rad etdi.
Avvalroq Spot Donald Tramp YIga Xitoy va Hindistonga qarshi 100% gacha boj joriy etishni taklif qilgani haqida yozgandi. Qayd etilishicha, Tramp Rossiya neftini xarid qilayotgani uchun Xitoy va Hindistondan keltirilayotgan tovarlarga boj solishga undamoqda.

Президент США Дональд Трамп объявил о подаче иска на $15 млрд против газеты The New York Times, обвиняя ее в «клевете и распространении лжи». Об этом сообщает BBC.
По словам Трампа, СМИ «слишком долго безнаказанно лгали и порочили» его имя, и теперь он намерен это остановить.
«Сегодня для меня — большая честь подать иск на $15 млрд за клевету и диффамацию против The New York Times, одной из худших и самых прогнивших газет в истории нашей страны. Она стала рупором радикальной левой Демократической партии», — заявил Трамп на своей платформе Truth Social.
Он подчеркнул, что рассматривает действия газеты как «крупнейший незаконный вклад в избирательную кампанию» в истории США — из-за публичной поддержки Камалы Харрис на выборах 2024 года. Эту поддержку The New York Times вынесла на первую полосу, что, по словам Трампа, «ранее было неслыханным».
Президент также обвинил СМИ в «многолетней системе лжи» о нем, его семье, бизнесе и движении America First. Он утверждает, что ряд медиа использовали «высокотехнологичные методы подделки документов и изображений», чтобы очернить его репутацию.
The New York Times пока не прокомментировала заявление Трампа.
Это не первый случай, когда Дональд Трамп пытается судиться с влиятельными медиа. Ранее он подал иск на $100 млн против The New York Times и своей племянницы Мэри Трамп — из-за утечки налоговых документов, ставших основой для Пулитцеровской серии расследований. Тогда суд отклонил иск как «несостоятельный с точки зрения конституционного права».
Также в 2023 году был отклонен иск Трампа на $475 млн против CNN, где он обвинял телеканал в сравнении себя с Гитлером. Суд отказал в удовлетворении иска.
«The New York Times слишком долго свободно лгала, порочила и клеветала на меня. Этому пришел конец. Спасибо за внимание к этому делу. MAKE AMERICA GREAT AGAIN!» — завершил свое заявление бывший президент.