2025-yil boshidan buyon O‘zbekistonda o‘tgan yilga nisbatan ko‘proq o‘lchovli oltin quymalari sotildi. Bu haqda Markaziy bankning Xalqaro rezervlarni boshqarish departamenti rahbari Sanjar Valiyev ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Spot muxbiri.
19-sentabr holatiga ko‘ra, mamlakatda 380 kg oltin quymalari sotilgan bo‘lib, ularni 17 387 kishi xarid qilgan. Bu butun 2024-yilga nisbatan hajm jihatidan 61% ga, xaridorlar soni bo‘yicha esa 20% ga ko‘pdir.
2020-yildan buyon o‘lchovli quymalar savdosi 8,8 barobarga, xaridorlar soni esa 7,2 barobarga oshdi.
Eng katta o‘sish 2024-yilga to‘g‘ri kelib, o‘tgan yilga nisbatan sotuvlar deyarli 2,2 barobarga, xaridorlar soni esa 2,5 barobardan ko‘proqqa oshdi.
17-sentabr, chorshanba kuni O‘zbekistonda oltin o‘lchovli quymalar narxi yana bir bor tarixiy maksimumni yangiladi.
Bir gramm qimmatbaho metall narxi 1 510 660 so‘m bo‘lib, bir kunda 0,36% ga oshgan. Massasi 5 gramm bo‘lgan quyma 7,553 mln so‘m yoki avvalgi rekorddan 22 ming so‘mga qimmat.
Oltin joriy yil boshidan beri mahalliy bozorda narx rekordini 30-marta yangiladi. Sakkiz yarim oy ichida uning narxi 33,4% ga ko‘tarildi, yillik ko‘lamda esa o‘sish 38,3% ni tashkil etdi (1 092 460 so‘mdan boshlab).
Avvalroq Spot O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxiralari tarixiy rekord darajaga — $50 mlrddan oshgani haqida yozgan edi.

С начала 2025 года в Узбекистане продали больше мерных золотых слитков, чем за весь прошлый год. Об этом сообщил руководитель Департамента по управлению международными резервами Центрального банка Санжар Валиев, передает корреспондент Spot.
По состоянию на 19 сентября в республике продано 380 кг золотых слитков, которые приобрели 17 387 человек. Это на 61% больше по объему и на 20% больше по числу покупок, чем за весь 2024 год. В среднем на одну сделку приходится 21,85 граммов, или 161,57 млн сумов (по курсу на пятницу).
С 2020 года продажи мерных слитков выросли в 8,8 раза, а количество покупок — в 7,2 раза.
Наибольший скачок пришелся на 2024 год, когда продажи увеличились почти в 2,2 раза по сравнению с предыдущим годом, а число сделок — более чем в 2,5 раза.
Фото: Центральный банк
В среду, 17 сентября, цены золотых мерных слитков в Узбекистане в очередной раз обновили исторический максимум.
Один грамм драгоценного металла стоит 1 510 660 сумов, прибавив 0,36% за день. Слиток массой 5 граммов стоит 7,553 млн сумов, или на 22 тыс. сумов выше предыдущего рекорда.
Золото обновило рекорд цены на местном рынке в 30-й раз с начала нынешнего года. За восемь с половиной месяцев оно подорожало на 33,4%, а на годовой дистанции прирост составил 38,3% (с 1 092 460 сумов).
Ранее Spot писал, что золотовалютные резервы Узбекистана выросли до исторического рекорда — свыше $50 млрд.