UGaz tizimi qo‘lda hisob-kitob olib borish zaruriyatini kamaytirib, noqonuniy holatlarning oldini oladi hamda iste’molchilar uchun xavfsizlik darajasini oshiradi.
Tizim avtomashina shoxobchaga kirganda texnik ko‘rik muddati, ballon ro‘yxatdan o‘tkazilgani hamda yoqilg‘i turining mosligini avtomatik tarzda tekshiradi. Kamchiliklar aniqlansa, operatorga ogohlantirish yuboriladi.
Shu bilan birga, tizim orqali gaz quyish shoxobchasi qabul qilib olayotgan gaz hajmlarining aniq hisobi yuritilib, noqonuniy holatlar bartaraf etiladi. AGTKShlardagi har bir gaz to‘ldirish kolonkasi va xodimlar faoliyati ham UGaz orqali onlayn nazorat qilinadi.
Tizim IIV, Davlat soliq qo‘mitasi, Toshshahartransxizmat, Elektron hukumat tizimlari, Energonazorat platformasi va OneID bilan integratsiya qilingan. Vazirlik platforma yuzasidan 712022202 (815 va 814) raqamlari orqali bog‘lanish mumkinligini qayd etdi.
Vazirlar Mahkamasi 2024-yil iyul oyida Uzinfocom tomonidan gaz quyish shoxobchalarini tizimga ulash bo‘yicha majburiy talabni joriy etdi. Shuningdek, AGTKSh egalari 2025-yil boshigacha siqilgan gaz iste’moli hisoblagichlarini o‘rnatishlari kerak edi.
Avvalroq O‘zbekistonda birinchi marta tabiiy gazni tozalash uskunalarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani haqida xabar berilgandi. Jarayon O‘zbekkimyomash zavodida yo‘lga qo‘yildi hamda ilk mahsulot Sho‘rtan neft-gaz qazib chiqarish boshqarmasiga yetkazib berildi.

В Узбекистане начала работу онлайн-система учета для газовых заправок UGaz. Об этом сообщило Министерство энергетики.
Система, разработанная Uzinfocom, позволяет контролировать работу автомобильных газонаполнительных компрессорных станций в режиме реального времени. Она обеспечивает автоматический прозрачный учет использованного голубого топлива на всех подключенных объектах.
UGaz также обеспечивает безопасность работы заправок. Система автоматически проверит въезжающие автомобили на прохождение техосмотра.
Если срок техосмотра истек или у автовладельцев нет разрешения на установку газового баллона, UGaz предупредит оператора. Также система сообщит о несовместимом виде топлива (метан или пропан).
Через систему будет вестись учет поступившего газа, что позволит предотвратить его нелегальный сбыт. Кроме того, UGaz будет контролировать работу газовых колонок и обслуживающего их персонала.
Платформа интегрирована с системами правоохранительных и надзорных органов, включая «Энергоконтроль», базы Налогового комитета и МВД. Узнать подробную информацию можно в колл-центре по телефону (+998) 71 2022202 (внутренние номера 815 и 814).
Кабмин ввел обязательное требование подключать газовые заправки к системе от Uzinfocom в июле 2024 года. Также владельцы АГНКС должны были до начала 2025 года установить счетчики потребления сжатого газа.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане впервые запустили производство оборудования для очистки природного газа.