Qozog‘iston Milliy banki 23-sentyabr kuni tengega bog‘langan ilk steyblkoinni muomalaga chiqardi. Bu haqda regulyator rasmiy veb-saytida ma’lum qilindi.
Kriptovalyutani chiqarish bo‘yicha tajriba loyihasi raqamli aktivlar bo‘yicha tartibga soluvchi “qumdon” doirasida amalga oshirilmoqda. Milliy bank Yevroosiyo banki, MasterCard to‘lov tizimi va Solana blokcheyn platformasini hamkor sifatida jalb qildi.
Milliy bank kriptobozor va an’anaviy moliyaviy infratuzilma uchun yangi yechimlarning integratsiyasini ta’minlaydi. Fuqarolar kriptokartalardan to‘lovlarni amalga oshirish uchun boshqa kriptovalyutalarni raqamli aktivga ayirboshlashlari mumkin bo‘ladi.
“Tartibga solish qumdoni doirasida to‘rtta yo‘nalish bo‘yicha sakkizta pilot loyiha tanlab olindi, ulardan birinchisi — Qozog‘iston steyblkoini”, — dedi Qozog‘iston Milliy banki raisi Timur Suleymanov.
Raqamli valyutani yaratish Qozog‘istonda raqamli aktivlar va vositalarning milliy ekotizimini shakllantirish strategiyasiga kiradi. Qozog‘iston Milliy banki iyun oyida 2022-yilda e’lon qilingan kriptobirjalar hamyonlariga bog‘langan kripto kartalar loyihasini amalga oshirishga kirishdi.
O‘zbekistonda-chi?
10-sentabr kuni Istiqbolli loyihalar milliy agentligi rahbarining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak Shavkat Mirziyoyevning hisob-kitoblarda steyblkoinlardan foydalanish va qimmatli qog‘ozlarni tokenlashtirishni sinovdan o‘tkazish bo‘yicha topshirig‘i haqida gapirdi. Bu haqda prezident huzuridagi moliyaviy texnologiyalar sohasini rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilishdan so‘ng ma’lum qilindi.
Markaziy bank rahbari Timur Ishmetov regulyator raqamli aktivlarni chiqarishni ko‘rib chiqayotganini aytdi. Bevosita Markaziy bank tomonidan chiqariladigan raqamli valyuta bilan bir qatorda, tijorat banklari tomonidan emissiya qilinadigan steyblkoinlar varianti ham ko‘rib chiqilmoqda.
“Biz prezidentga steyblkoinlardan foydalanish bo‘yicha pilot loyihani boshlashni taklif qildik. Biz barcha variantlarni o‘rganib chiqmoqchimiz”, — dedi Ishmetov.
U raqamli aktivlarni pul va zaxira bilan ta’minlashni qat’iy nazorat qilish zarurligini ta’kidladi. Uning aytishicha, Markaziy bank NAPP bilan hamkorlikda tartibga soluvchi sinov maydonchasi doirasida steyblkoinlar bilan to‘lovlarni sinovdan o‘tkazishni rejalashtirmoqda.

Национальный банк Казахстана 23 сентября запустил первый стейблкоин с обеспечением в тенге. Об этом сообщается на сайте регулятора.
Пилотный проект по выпуску криптовалюты Evo реализуется в рамках регуляторной «песочницы» по цифровым активам. Нацбанк привлек в качестве партнеров Евразийский банк, платежную систему MasterCard и блокчейн-платформу Solana.
Запуск стейблкойна в тенге обеспечит интеграцию новых решений для крипто-рынка и традиционной финансовой инфраструктуры, ожидают в Нацбанке. Граждане смогут обменивать на Evo другие криптовалюты, чтобы проводить платежи с криптокарт.
«В рамках регуляторной песочницы отобраны восемь пилотных проектов по четырем направлениям, первый из которых — казахстанский стейблкоин», — сообщил председатель Нацбанка РК Тимур Сулейманов.
Создание цифровой валюты входит в стратегию по формированию в Казахстане национальной экосистемы цифровых активов и инструментов. Нацбанк РК в июне приступил к реализации проекта криптокарт с привязкой к кошелькам криптобирж, анонсированного в 2022 году.
А что в Узбекистане?
10 сентября первый замглавы Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак рассказал о поручении Шавката Мирзиёева протестировать использование стейблкоинов в расчетах и токенизацию ценных бумаг. Информация об этом появилась после совещания у президента по развитию сферы финансовых технологий.
На следующий день глава Центрального банка Узбекистана Тимур Ишметов заявил, что регулятор рассматривает выпуск цифровых активов. Наряду с выпускаемой непосредственно ЦБ цифровой валютой рассматривается вариант со стейблкоинами, эмиссией которых будут заниматься коммерческие банки.
«Мы предложили президенту начать пилотный проект по использованию стейблкоинов. Мы хотим изучить все опции», — заявил Ишметов.
Он подчеркнул необходимость жесткого контроля за обеспечением цифровых активов деньгами и резервами. По его словам, Центробанк совместно с НАПП намерен испытать платежи стейблкоинами в рамках регуляторной песочницы.
Ранее Spot писал, что узбекистанский проект по возврату криптовалюты Heemera готовится к выходу на международные рынки.