26-sentabr kuni prezident tomonidan imzolangan qonun bilan O‘zbekiston yadroviy zarar uchun fuqarolik javobgarligi to‘g‘risidagi Vena konvensiyasiga qo‘shildi.
Ushbu konvensiya 1963-yilning 21-may kuni Venada qabul qilingan. U yadroviy energiyadan tinch maqsadlarda foydalanish natijasida yetkazilgan zararni moliyaviy himoya qilish uchun minimal standartlarni belgilash orqali tomonlarning milliy qonunchiligini muvofiqlashtirishga qaratilgan.
Ayni paytda konvensiyaga 47 ta davlat qo‘shilgan. Ular orasida Rossiya, Ukraina, Qozog‘iston, Buyuk Britaniya, Braziliya, Argentina, Saudiya Arabistoni va boshqalar bor.
Yadroviy zarar deganda yadroviy obyektda ionlashtiruvchi nurlanish keltirib chiqaradigan quyidagi yo‘qotishlar tushuniladi:
- odamlarning halok bo‘lishi, tan jarohati olishi;
- mol-mulkka zarar yetkazilganda yoki u yo‘qolganda;
- bunday yo‘qotishlar yoki zararlarga nisbatan da’vo qo‘zg‘atish huquqiga ega bo‘lgan shaxsning iqtisodiy yo‘qotishlari;
- atrof muhitni tiklash xarajatlari;
- atrof muhit holatining yomonlashuvi natijasida iqtisodiy manfaatdan olinadigan boy berilgan daromadlar;
- oldini olish chora-tadbirlari xarajatlari, ular tufayli yetkazilgan keyingi yo‘qotishlar yoki zarar qiymati;
- boshqa iqtisodiy zararlar, agar fuqarolik javobgarligi to‘g‘risidagi qonunda bunga yo‘l qo‘yilsa.
Senatorlarning ta’kidlashicha, O‘zbekiston konvensiyaga qo‘shilganidan keyin mamlakatda fuqarolik atom energetikasi obyektlaridagi hodisalar oqibatida yetkazilgan zarar uchun javobgarlik rejimi, uni qoplash tartibi, shartlari va prinsiplari to‘g‘risidagi normalar qo‘llaniladi. Unda yadroviy halokat yuz bergan taqdirda xalqqa tovon puli to‘lash ko‘zda tutilgan.
Senatorlarning so‘zlariga ko‘ra, konvensiyaga qo‘shilish davlatning javobgarligi va yadroviy qurilmalar operatorining majburiyatlarini belgilashga, yadroviy energetikada sug‘urta tizimini joriy etishga xizmat qiladi.
Ushbu hujjat joriy yilning 27-mayida Qonunchilik palatasi tomonidan qabul qilinib, 26-iyun kuni Senat tomonidan ma’qullangandi.
Avvalroq O‘zbekiston va AQSh yadroviy hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolagani haqida xabar berilgandi. Hujjat O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida atom energetikasi bo‘yicha keng qamrovli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish asoslarini belgilaydi.

Шавкат Мирзиёев 26 сентября подписал закон, ратифицирующий присоединение Узбекистана к Венской конвенции о гражданской ответственности за ядерный ущерб. Документ опубликован в Lex.uz.
Конвенция, принятая в 1963 году, обозначает ответственность операторов ядерных устройств за ущерб, вызванный инцидентами на объектах. Также в ней прописываются минимальные требования для обеспечения финансовой защиты от ядерного ущерба.
На данный момент к конвенции присоединились 47 стран. В их числе — Россия, Украина, Казахстан, Великобритания, Бразилия, Аргентина, Саудовская Аравия и другие.
Под ядерным ущербом понимаются следующие потери, вызванные ионизирующим излучением на ядерном объекте:
- гибель людей, телесные повреждения;
- ущерб имуществу или его потеря;
- экономические потери лица, которое имеет право на предъявление иска в отношении подобных потерь или ущерба;
- затраты на восстановление окружающей среды;
- потерянные доходы, получаемые от экономического интереса, в результате ухудшения состояния окружающей среды;
- затраты на превентивные меры, стоимость причиненных ими дальнейших потерь или ущерба;
- другие экономические потери, если это допускается законом о гражданской ответственности.
Закон был принят нижней палатой Олий Мажлиса в мае этого года, а в июне прошел Сенат. Как отмечали сенаторы, присоединение к конвенции означает применение в Узбекистане норм о режиме ответственности за ущерб от инцидентов на гражданских атомных объектов. В частности, речь идет о выплате компенсаций за вред от ядерных аварий.
Ранее Spot писал, когда в Узбекистане планируется приступить к общественным слушаниям по проекту АЭС.