Aviakompaniya ayrim to‘lovlar kechikishiga rejadan tashqari xarajatlar sabab bo‘lganini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, 2025-yil bahor va yoz oylarida butun havo kemalari parki favqulodda texnik xizmatdan o‘tkazilgan va bu qisqa muddatlarda rejalashtirilmagan katta xarajatlarni talab qilgan. Shu bois ish haqi to‘lovlari muddatlariga ta’sir ko‘rsatgan.
Aviakompaniya xodimlardan uzr so‘rab, ish haqi bo‘yicha qarzdorlikni imkon qadar tez bartaraf etishni ustuvor vazifa sifatida belgilagan. Hozirda investorlar va hamkorlar bilan muzokaralar olib borilmoqda, xarajatlar optimallashtirilmoqda va to‘lovlarga ustuvorlik berilmoqda.
Air Samarkand’ning barcha samolyotlari to‘liq texnik xizmatdan o‘tgan va xalqaro hamda milliy xavfsizlik standartlariga muvofiq barqaror reyslar bajarilmoqda. Kompaniya yangi parvoz dasturlarini ham joriy qilmoqda.
Rahbariyatning ta’kidlashicha, xodimlarning fuqaroligi, lavozimi yoki ish stajidan qat’i nazar, mehnatga haq to‘lash majburiyatlari bir xil tartibda bajariladi. Shuningdek, shoshilinch vaziyatlarda xodimlarga moliyaviy yordam ko‘rsatish amaliyoti yo‘lga qo‘yilgan.
Kompaniya barcha o‘zgarishlar va qarorlar haqida jamoaga ochiq muloqot asosida axborot yetkazib borishini ma’lum qildi.
SHOT Telegram-kanali o‘tgan haftada Air Samarkand aviakompaniyasining rossiyalik ishchilari iyun oyidan beri maoshlar kechikayotgani haqida shikoyat qilgani haqida xabar bergan edi. Kanal ma’lumotlariga ko‘ra, 50 ga yaqin kishi uch oy davomida o‘zbekistonlik tashuvchidan uy-joy ijarasi va “hatto oziq-ovqat” uchun pul olmagan.
Kompaniyaning ba’zi xodimlari allaqachon ishdan bo‘shashgan, dedi SHOT suhbatdoshlari. Ularning so‘zlariga ko‘ra, xuddi shunday holat joriy yilning bahorida ham kuzatilgan, biroq uchuvchilar, bort kuzatuvchilari va boshqa xodimlar o‘sha paytda maosh to‘lanishiga erishgan.
Air Samarkand 2022-yilning aprelida tashkil etilgan. Kompaniya to‘liq tejamkor konfiguratsiyaga ega ikkita o‘rta masofali Airbus A320 samolyotida Rossiya va Osiyoning 14 ta shahriga parvoz qilishni rejalashtirgandi.
2023-yili kuz-qish mavsumida aviakompaniya Samarqanddan Janubi-Sharqiy Osiyo, Turkiya, Xitoy va Yaqin Sharq mamlakatlariga muntazam va charter reyslarini yo‘lga qo‘yishi belgilangandi.
Avvalroq Spot Aeroflot sentabr oyida O‘zbekistonning ayrim shaharlariga parvozlarni tiklashi haqida yozgandi.
Aviakompaniya Moskvadan Buxoro va Urganchga parvozlarni qayta yo‘lga qo‘yadi hamda Sankt-Peterburgdan Toshkent va Samarqandga yangi reyslar ochadi.

Частная авиакомпания Air Samarkand прокомментировала информацию в социальных сетях и СМИ о задержке зарплат сотрудникам.
Перевозчик подтвердил наличие «финансовых вызовов, повлиявших на сроки выплаты заработной платы». Внеплановое техническое обслуживание авиапарка весной и летом этого года вызвало «существенные и незапланированные затраты», отметила пресс-служба компании.
«Задача руководства сейчас — в кратчайшие сроки погасить задолженность и стабилизировать ситуацию», — подчеркнули в Air Samarkand.
Для обеспечения приоритета зарплат перевозчик ведет переговоры с инвесторами, заказчиками и партнерами, а также «оптимизирует издержки». Сейчас все самолеты уже прошли полный цикл обслуживания и работают в штатном режиме на маршрутах, а компания запускает новые программы полетов.
Обязательства по оплате труда выполняются в одинаковой степени для всех сотрудников вне зависимости от их гражданства, должности, стажа и других факторов, добавили в компании. В случае чрезвычайных ситуаций работники получают первоочередную поддержку.
Telegram-канал SHOT на предыдущей неделе сообщал о жалобах российских работников Air Samarkand на задержку зарплат с июня. По данным канала, около 50 человек в течение трех месяцев не получали от узбекистанского перевозчика денег на аренду жилья и «даже на еду».
Некоторые работники компании уже уволились, заявили собеседники SHOT. С их слов, схожая ситуация наблюдалась этой весной, но пилоты, бортпроводники и другой персонал тогда добились выплаты зарплат.
Air Samarkand объявила о начале работы в декабре 2022 года. Компания планировала летать в 14 городов России и стран Азии на двух самолетах Airbus A320 в конфигурации full economy, а в качестве места базирования выбрала аэропорт Самарканда.
Одиннадцать месяцев спустя Air Samarkand получила первый самолет, а с декабря 2023 года приступила к выполнению чартерных рейсов. В феврале 2024 года глава перевозчика Антон Ходжаян заявил о планах запустить регулярные рейсы и расширить авиапарк до 8 самолетов.