Fido Biznes O‘zbekistonda mikromoliyaviy tashkilotlar (MMT)ni yaratish va boshqarish uchun asosiy platformaga aylanishi mumkin bo‘lgan yangi sohaviy yechim — FB NKO’ni taqdim etdi. Tizimning birinchi foydalanuvchisi TBC Bank bo‘lib, u o‘zining mikromoliyaviy tashkilotini FB NKO dasturiy ta’minoti asosida ishga tushirdi.
FB NKO MMT bozori xususiyatlari va Markaziy bank talablarini hisobga olgan holda ishlab chiqilgan. Platforma moliyaviy operatsiyalarning to‘liq davrini qamrab olgan: mikrokreditlarni avtomatlashtirilgan tarzda rasmiylashtirish va kuzatishdan tortib davlat xizmatlari bilan integratsiya va regulyator uchun hisobot tayyorlashgacha funksionalni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, dasturiy ta’minot buxgalteriya va kadrlar hisobini qamrab oladi, bu esa, o‘z navbatida, asosiy ma’muriy funksiyalarni avtomatlashtirish imkonini beradi. Shuningdek, platforma tarkibiga arizalar va qarz berish jarayonlarini boshqarish uchun kredit konveyeri hamda mijozlar bilan ishlash va uzoq muddatli munosabatlarni yo‘lga qo‘yish uchun CRM (customer relationship management) tizimi ham kiradi.
FB NKO’ning asosiy imkoniyatlari:
- mikrokreditlash jarayonlarini avtomatlashtirish — sozlanadigan skoring, shartnomalar, to‘lov jadvallari;
- regulyator talablariga muvofiqlik — hisobot mexanizmlari va davlat organlari bilan integratsiya;
- moslashuvchanlik — masshtablash va yangi xizmatlarni ulashga tayyorlik;
- zamonaviy raqamli tajriba — ilovalar, to‘lov xizmatlari va ekotizimlar bilan integratsiya uchun ochiq API’lar;
Fido Biznes vakillarining ta’kidlashicha, FB NKO mahsuloti mikromoliya sektorini rivojlantirish uchun yaratilgan asosiy yechim bo‘lib, yangi va mavjud MMTlar uchun ish boshlashni tezlashtiradi va samaradorlikni oshiradi. Kompaniya mikromoliya sektorini rivojlantirishni o‘zining strategik yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilab quygan.
“Biz FB NKO’ni nobank kredit tashkilotlarini tezkor ishga tushirish va samarali boshqarish uchun yaratdik. TBC Bank bilan qo‘shma loyiha — texnologiyalar bank va fintex kompaniyalarga biznesning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirishda qanday yordam berishi mumkinligining yorqin namunasi bo‘ladi”, — dedi Fido Biznes direktorining loyihalarni boshqarish bo‘yicha o‘rinbosari Oybek Xo‘jayev.
TBC Bank’ning ta’kidlashicha, FB NKO texnologik yadrosidan foydalanish yangi MMTlarni qisqa vaqt ichida bozorga chiqarish imkonini beradi, uzoq muddatli istiqbolda esa vaqt va resurslarni tejaydi.
FB NKO asosida bankning birinchi MMTSining ishga tushirilishi mikromoliyaviy xizmatlar bozoriga tezkor kirib borish uchun tayyor yechimlarning talabi yuqoriligini tasdiqlaydi. Ilgari MMT yaratish ichki yechimlarni ishlab chiqish uchun katta resurs va vaqt talab qilgan bo‘lsa, hozirda tayyor texnologik platformalar banklarga yangi soxalarga tezroq kirish imkonini bermoqda. FB NKO jarayonlarni standartlashtirish asosini shakllantiradi va sektorda raqobat o‘sishiga yordam beradi, shuningdek, aholi uchun moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini oshiradi — bu O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishning muhim omili hisoblanadi.
Shuningdek, ushbu platforma afzalliklaridan biri shundaki, undan kichik aylanmaga ega va biznesini masshtablashni istaydigan MMTlar ham, o‘rta va yirik MMTlar ham foydalanishi mumkin, deb ta’kidladi kompaniya.

Fido-Biznes представил новое отраслевое решение FB NKO, которое может стать ключевой платформой для создания и управления микрофинансовыми организациями (МФО) в Узбекистане. Первым пользователем системы стал TBC Bank, запустивший собственную МФО на базе программного обеспечения FB NKO.
FB NKO разработано с учетом особенностей рынка МФО и требований Центрального банка. Платформа охватывает полный цикл финансовых операций — от автоматизированного оформления и сопровождения микрозаймов до интеграции с государственными сервисами и подготовки отчетности для регулятора. Помимо этого, решение покрывает внутренние процессы бухгалтерии и кадрового учета, помогая автоматизировать ключевые административные функции. В состав платформы также входят кредитный конвейер для управления заявками и процессами выдачи займов, а также встроенная CRM-система для работы с клиентами и выстраивания долгосрочных отношений.
Ключевые возможности FB NKO:
- автоматизация процессов микрокредитования — настраиваемый скоринг, договоры, графики платежей;
- соответствие требованиям регулятора — встроенные механизмы отчетности и интеграция с государственными органами;
- гибкость — готовность к масштабированию и подключению новых сервисов;
- современный цифровой опыт — открытые API для интеграции с приложениями, платежным сервисами и экосистемами.
По словам представителей Fido-Biznes, продукт FB NKO создавался как ключевое решение для сектора микрофинансирования, способное ускорить запуск и повысить эффективность работы как новых, так и существующих игроков.
Компания подчеркивает, что развитие сектора микрофинансирования — одно из стратегических направлений компании.
«Мы создали FB NKO как продукт для ускоренного запуска и эффективного управления небанковскими кредитными организациями. Совместный проект с TBC Bank станет примером того, как технологии помогают банкам и финтех-компаниям развивать новые направления бизнеса», — прокомментировал заместитель генерального директора по управлению проектами Ойбек Ходжаев.
В TBC Bank подчеркивают, что использование готового технологического ядра FB NKO даст возможность быстро запустить новую МФО на рынок, минимизировав затраты времени и ресурсов в долгосрочной перспективе.
Запуск МФО от банка на базе FB NKO подтверждает востребованность готовых решений для ускоренного выхода на рынок микрофинансовых услуг. Если ранее создание МФО требовало значительных ресурсов и времени на разработку внутренних решений, то сегодня готовые технологические платформы дают возможность банкам быстрее входить в новые ниши. FB NKO формирует основу для стандартизации процессов и способствует росту конкуренции в секторе, а также повышает доступность финансовых услуг для населения — ключевой фактор для дальнейшего развития экономики Узбекистана.
Еще одним важным преимуществом данной платформы является возможность использования данного решения микрофинансовыми организациям, как с небольшим оборотом и желанием масштабирования бизнеса, так и средними и крупными МФО, заявили в компании.