Qozog‘istonning Halyk Bankiga Click ulushini sotib olishga ruxsat berildi. Bu bo‘yicha Qozog‘iston Moliya bozorini tartibga solish va rivojlantirish agentligi 29-sentabr kuni tegishli qarorni qabul qildi.
Halyk Bank va Click o‘rtasidagi bitimni yakunlash uchun Markaziy bank va Raqobat qo‘mitasi tomonidan ham rozilik olinishi kerak. Ayni paytda O‘zbekistondagi regulyatorlar kelishuvga hali ruxsat bermagan, deb xabar berdi Spot’ga vaziyatdan xabardor manba.
Kelishuv shartlariga ko‘ra, Halyk Bank Click to‘lov xizmatining 49% ulushini $176,4 mlnga sotib oladi, Click aksiyadorlari esa, o‘z navbatida, Tenge Bank (Halyk Bank sho‘ba korxonasi) ning 49% aksiyalarini $60,76 mlnga xarid qiladi.
Raqobat qo‘mitasi iqtisodiy konsentratsiyaga oldindan rozilik berishi, Markaziy bank esa bitim natijasida 20% dan 50% gacha bo‘lgan bank (Tenge Bank) ustav kapitalidagi ulushni sotib olishga ruxsat berishi kerak.
Click bosh direktori Ulug‘bek Rustamov Halyk Bank bilan tuzilgan bitimga izoh berib, Qozog‘iston banki bilan strategik hamkorlik xizmat uchun yangi ufqlarni ochishi hamda chakana bankingda keyingi rivojlanish bosqichining boshlanishi bo‘lishini qayd etdi.
“Tenge Bank bilan birgalikda yangi avlod bankini qurishni boshlaymiz. Biz uchun bu yangi bozor, yangi jarayonlar, yangi chaqiriqlar. Ammo yangi imkoniyatlar ham,” — deb yozadi Rustamov.
U bank sohasiga foydalanuvchilar uchun mahsulotlar yaratish bo‘yicha o‘z yondashuvini olib kirishga va’da berdi. To‘lov xizmati to‘xtamayapti va kengayishda davom etmoqda, dedi u.
Avgust oyida Spot Gafurov, Kardash & Partners hamkorlari bilan Halyk Bank va Click o‘rtasidagi bitim tuzilishi, uning ehtimoliy strategik sabablari va tomonlar uchun xavf-xatarlari, baholashning adolatliligi, shuningdek, O‘zbekiston bozori va investitsiya muhiti uchun ehtimoliy oqibatlarini muhokama qildi.
Avvalroq Spot Raqobat qo‘mitasi TBC Bank Groupga Billz operatorining 46,67% ulushini sotib olishga rozilik bergani haqida yozgandi.

Halyk Bank получил одобрение казахстанского регулятора на покупку 49% в Click. Об этом сообщило Агентство по регулированию и развитию финансового рынка со ссылкой на постановление от 29 сентября.
Для завершения сделки между Halyk Bank и Click необходимо разрешение Центрального банка и Комитета по конкуренции. На данный момент узбекистанские регуляторы не выдали разрешение на сделку, сообщил Spot источник, знакомый с ситуацией.
Spot направил запрос в Комитет по конкуренции, но ответа не получил.
С 30 сентября простые акции платежной организации Click включены в биржевой котировальный лист Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и допущены к торгам.
Согласно условиям соглашения, Halyk Bank покупает 49% долю в платежном сервисе Click за $176,4 млн, а акционеры Click, в свою очередь, приобретут 49% акций Tenge Bank («дочка» Halyk Bank) за $60,76 млн.
Комитет по конкуренции должен выдать предварительное согласие на экономическую концентрацию, а Центробанк — разрешение на приобретение доли в уставном капитале банка (Tenge Bank), которая в результате сделки составит от 20% до 50%.
Генеральный директор Click Улугбек Рустамов комментировал сделку с Halyk Bank. Он заявил, что стратегическое партнерство с казахстанским банком открывает для сервиса новые горизонты и станет началом следующего этапа развития в розничном банкинге.
«Совместно с Tenge Bank начинаем строить банк нового поколения. Для нас это новый рынок, новые процессы, новые вызовы. Но и новые возможности», — написал Рустамов.
Он обещал принести в банковскую сферу свой подход по созданию продуктов для пользователей. Платежный сервис не останавливается и продолжает масштабироваться, подчеркнул он.
В августе Spot обсудил с партнерами Gafurov, Kardash & Partners структуру сделки между Halyk Bank и Click, ее возможные стратегические мотивы и риски для сторон, справедливость оценки, а также потенциальные последствия для рынка и инвестиционного климата Узбекистана.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции одобрил продажу «дочки» Central Asian University из группы Akfa.