Avvalroq Spot Toshkentning Shota Rustaveli ko‘chasida markaziy avtobus yo‘lagida avtobuslar harakati yo‘lga qo‘yilishi haqida yozgandi.
7-oktabrdan ushbu ko‘chada BRT (Bus rapid transit — tezyurar avtobus transporti) tipidagi, avtobuslar uchun ajratilgan maxsus yo‘lak ishga tushdi. Bu haqda poytaxt hokimligi matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekistonda ilk bor amalga oshirilayotgan ushbu loyiha doirasida birinchi bosqichda yo‘lak orqali 38-, 57- va 58-sonli avtobuslar harakatlanadi.
“Ushbu ko‘chada avtobuslar tirbandlikda turmasdan, tez va qulay harakatlanadi. Yo‘lovchilar uchun vaqt tejaladi, xizmat sifati esa yaxshilanadi”, deyiladi xabarda.
Transport vazirligi aholi hamda haydovchialr uchun ushbu hududda harakatlanish bo‘yicha qisqa qo‘llanma taqdim etdi.
Jumladan, avtobuslar endi yo‘lning o‘rta qismidagi maxsus ajratilgan yo‘lak orqali harakatlanadi. Yo‘lovchilar yo‘l o‘rtasida joylashgan maxsus platformalardagi bekatlar orqali avtobusga chiqishlari va tushishlari mumkin.
Ko‘chaning o‘rta yo‘lagi faqat avtobuslar harakati uchun mo‘ljallangan. Bu yo‘lakda boshqa transport vositalarining harakatlanishi, to‘xtashi yoki yo‘lni kesib o‘tishi qat‘iyan taqiqlanadi.
2024-yilning sentabr oyida qabul qilingan prezident qarori bilan markaziy shaharlarda transport va piyodalar oqimlarining kesishish nuqtalari sonini kamaytirish, alohida avtobus yo‘llarini tashkil etish orqali tezkor avtobus yo‘nalishlari (BRT) tizimini joriy etish belgilangandi.
Shota Rustaveli ko‘chasining Grand Mir mehmonxonasi bilan kesishmasidan Bobur ko‘chasigacha bo‘lgan qismi rekonstruksiya ishlari sababli 2−25-avgust kunlari avtomobillar uchun yopilgan edi.
May oyida Toshkent shahar hokimligi Shota Rustaveli ko‘chasini kompleks rekonstruksiya qilish loyihasini taqdim etgan edi. U Yangi Sergeli — Shota Rustaveli — Shahrisabz — Amir Temur transport yo‘lagining bir qismi hisoblanadi.
Yozning uch oyiga mo‘ljallangan qurilish ishlari Mirobod ko‘chasi bilan kesishgan chorrahadan (Grand Mir mehmonxonasi yonidagi aylana) Choshtepa ko‘chasi bilan kesishgan chorrahagacha bo‘lgan 6,5 kilometrlik hududni qamrab olishi, yo‘lakning boshqa qismlarini rekonstruksiya qilish ishlarini yil oxiriga qadar yakunlash rejalashtirilgani maʼlum qilingan edi.
Yo‘lakni rekonstruksiya qilish qiymati taxminan $50 mlnni tashkil etadi.
23-sentabr kuni Shota Rustaveli ko‘chasining Shahrisabz ko‘chasidan Cho‘pon ota ko‘chasigacha bo‘lgan qismi transport harakati uchun ochildi.
Spot, avvalroq, Transport vazirligiga Toshkentda tirbandliklarni kamaytirish bo‘yicha senator so‘rovi yuborilgani haqida yozgandi.

В центре Ташкента с 7 октября начали курсировать скоростные автобусы типа BRT, сообщила пресс-служба хокимията Ташкента.
Впервые в Узбекистане на улице Шота Руставели запустили специальную выделенную полосу для автобусов типа BRT (Bus rapid transit — скоростной автобусный транспорт). По центральной автобусной полосе начали курсировать автобусные маршруты № 38, 57 и 58.
«Теперь по этой улице автобусы передвигаются быстро и комфортно, не застревая в пробках. Это экономит время пассажиров и повышает качество обслуживания», — говорится в сообщении хокимията.
В последние несколько месяцев улица Шота Руставели была закрыта на реконструкцию. 23 сентября хокимият столицы сообщил о техническом открытии движения автомобилей от улицы Шахрисабз до улицы Чупон ота, добавив, что работы от улицы Чупон ота до улицы Янги Сергели продолжаются в ускоренном темпе.
Также столичные власти опубликовали видеоразъяснение, касающееся организации дорожного движения в связи с запуском автобусов типа BRT.
Пресс-служба Министерства транспорта опубликовала инструкцию для пассажиров и водителей по передвижению по улице Шота Руставели.
Для пассажиров:
- автобусы теперь курсируют по центральной, специально выделенной полосе;
- посадка и высадка осуществляются на остановках, расположенных на платформах посреди проезжей части;
- к платформам можно переходить только по обозначенным пешеходным переходам; переход в неустановленных местах запрещен;
- автобус разрешается обходить только спереди, переход дороги — исключительно по пешеходным переходам;
- на платформе необходимо стоять за желтой линией безопасности и подходить к двери только после полной остановки автобуса;
- следует уступать место пожилым людям, пассажирам с детьми и маломобильным гражданам;
- при использовании телефона или фотоаппарата рекомендуется соблюдать осторожность.
Для водителей:
- центральная полоса на улице Шота Руставели предназначена исключительно для движения автобусов;
- движение, остановка и пересечение этой полосы другими транспортными средствами запрещены;
- на выделенной полосе действует приоритет движения автобусов — при пересечении необходимо уступать дорогу;
- в обоих направлениях запрещены левые повороты и развороты;
- разрешенные повороты можно выполнять только на обозначенных перекрестках.
В сентябре 2024 года Шавкат Мирзиёев утвердил меры по борьбе с пыльными бурями и улучшению качества атмосферного воздуха.
Согласно постановлению, на центральных улицах планируется создать отдельные автобусные полосы для запуска экспресс-маршрутов (BRT). Перекрестки будут реконструированы с созданием приоритета для общественного транспорта.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане предлагается ввести красные номера для большегрузного транспорта.