Shavkat Mirziyoyev 9-oktabr kuni Dushanbeda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo — Rossiya” formatidagi ikkinchi sammitda tashabbuslar to‘plamini taqdim etdi, deya xabar berdi prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov.
Qo‘shma qaror va loyihalarni jadal amalga oshirish uchun hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari darajasida muvofiqlashtiruvchi kengash tuzishni taklif qildi.
Shuningdek, u o‘zaro tovar ayirboshlashni ko‘paytirish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining hamkorlar bozorlariga kirishini soddalashtirish maqsadida “Markaziy Osiyo — Rossiya agroekspreesi” loyihasini amalga oshirish tashabbusi bilan chiqdi.
Avtomobil, temir yo‘l va aviaqatnovlar sohasidagi milliy dasturlarni o‘zaro bog‘lash uchun mamlakatlarning transport-logistika zanjirini shakllantirish taklif qilindi.
Davlat rahbari Buxoro shahrida muhandislik yechimlarini ishlab chiqish va joriy etish uchun texnologik maydon — “Markaziy Osiyo — Rossiya” sanoat injiniring xabini tashkil etish g‘oyasini ilgari surdi.
“Innoprom. Markaziy Osiyo” loyihasiga mintaqaning asosiy industrial va innovatsion platformasi maqomini berish taklif etilmoqda.
Mirziyoyev O‘zbekistonda atom energetikasi bo‘yicha mintaqaviy vakolatlar markazini tashkil etish va Toshkentdagi MIFI filiali negizida kadrlar tayyorlash dasturini yo‘lga qo‘yish tashabbusi bilan chiqdi.
O‘zbekiston tomoni “Markaziy Osiyo va Rossiya energetika hamkorligi” dasturini ishlab chiqish, uglevodorodlarni qidirib topish va qayta ishlash, energiya tejamkorligi va “yashil” texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha takliflarni ilgari surdi.
Shuningdek, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha mintaqaviy ekspertlar kengashini tuzish hamda Skolkovo markazining mintaqa davlatlaridagi filiallarini ochish tashabbusi ko‘tarildi.
Prezident Markaziy Osiyo va Rossiyaning yetakchi oliygohlari va ilmiy markazlari salohiyatini birlashtirish maqsadida “Kelajak muhandislari” konsorsiumini tuzish, yosh tadqiqotchilar va olimlar uchun alohida grantlar dasturini ta’sis etish tashabbusini ilgari surdi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Rossiya bilan yirik AES qurilishi bo‘yicha shartnomani 2026-yilda tuzishi haqida yozgandi.

9 октября Шавкат Мирзиёев представил комплекс инициатив на втором саммите в формате «Центральная Азия — Россия» в Душанбе, сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Он предложил создать координационный совет на уровне заместителей глав правительств для ускоренного выполнения совместных решений и проектов. Также он инициировал проект «Агроэкспресс Центральная Азия — Россия» для увеличения взаимного товарооборота и упрощения доступа сельхозпродукции на рынки партнеров.
Для сопряжения национальных программ в области автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения предложено сформировать транспортно-логистический контур стран.
Глава государства выдвинул идею создания хаба промышленного инжиниринга «Центральная Азия — Россия» в Бухаре — технологической площадки для разработки и внедрения инженерных решений.
Выставке-форуму «Иннопром. Центральная Азия» предлагается придать статуса главной индустриальной и инновационной платформы региона.
Мирзиёев выступил с инициативой учредить региональный центр компетенций по атомной энергетике в Узбекистане и запустить программу подготовки кадров на базе филиала МИФИ в Ташкенте.
Узбекистанская сторона внесла инициативы по разработке программы «Энергетическое партнерство Центральной Азии и России» и расширению сотрудничества в разведке и переработке углеводородов, энергосбережении и «зеленых» технологиях.
Кроме того, инициировано создание регионального экспертного совета по искусственному интеллекту и цифровым технологиям, а также филиалов центра «Сколково» в странах региона.
Президент выступил за запуск консорциума «Инженеры будущего» для объединения потенциала ведущих университетов и научных центров Центральной Азии и России, а также учреждение специальной программы грантов для молодых исследователей и ученых.