Avtomaktablarda avtomototransport va shahar elektr transporti vositalari haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha o‘qishni tugatib, imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirganlarga komissiya bayonnomasi bilan yagona namunadagi elektron guvohnoma beriladi.
Bunday guvohnomalar imtihonlardan o‘tgan nomzodlarning ma’lumotlari asosida DYHXX Yagona axborot tizimining “e-avtota'lim.uz” moduli orqali avtomatik ravishda shakllantiriladi.
Yagona namunadagi elektron guvohnoma ushbu modul orqali real vaqt rejimida avtomatik ravishda taqdim etiladi. U haydovchilik guvohnomasi uchun nazariy va amaliy imtihonlar bo‘yicha davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlarga yuboriladi.
Yagona namunadagi elektron guvohnomalar uchun yig‘im undirilmaydi.
2023-yil fevralda avtomaktablarni litsenziyalashni IIVga o‘tkazish to‘g‘risidagi qonun imzolandi. O‘sha yilning avgustida hukumat muassasalarga yangi talablarni belgiladi: bir guruhda ko‘pi bilan 24 nafar o‘quvchi bo‘lishi, ularga bitta o‘qituvchi va ikkita haydovchi-instruktor to‘g‘ri kelishi shart.
Spot, avvalroq, endi yo‘qolgan haydovchilik guvohnomasini Yagona portal orqali tiklash mumkinligi haqida yozgandi.

Кабинет министров постановил ввести электронные удостоверения единого образца для граждан, прошедших обучение в автошколах. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ вносит поправки в порядок лицензирования автошкол и курсов подготовки водителей городского электротранспорта. Экзаменационные комиссии будут выдавать учащимся, успешно сдавшим выпускные испытания, электронные документы о завершении обучения.
Удостоверения будут формироваться автоматически через модуль E-Avtota'lim в единой онлайн-системе Службы безопасности дорожного движения МВД.
Организации по проведению теоретических и практических экзаменов на получение водительских прав смогут получить информацию об удостоверениях выпускников в реальном времени. Выдача электронных удостоверений будет бесплатной.
В феврале 2023 года был подписан закон, передающий лицензирование автошкол в МВД. Кабмин в августе того же года обозначил новые требования к заведениям: в одной группе разрешается иметь максимум 24 человека, на которых должны приходиться один преподаватель и два водителя-инструктора.