Qozog‘istonda AI-92 benzini, dizel yoqilg‘isi va kommunal xizmatlar narxining oshishiga moratoriy joriy etildi, deya xabar berdi hukumat matbuot xizmati.
Bosh vazir O‘ljas Bektenov hukumat a’zolari, boshqa davlat organlari va tashkilotlari rahbarlari ishtirokida prezidentning fuqarolar manfaatlari yo‘lida iqtisodiy islohotlar dasturini amalga oshirishni tartibga solish to‘g‘risidagi topshirig‘i ijrosi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
16-oktabrdan boshlab inflyatsiya darajasi barqarorlashgunga qadar AI-92 markali benzin va dizel yoqilg‘isi narxlarini yanada oshirishga moratoriy joriy etiladi.
Hukumat rahbari Energetika vazirligiga Raqobatni himoya qilish va rivojlantirish agentligi hamda viloyat hokimliklari bilan birgalikda nazoratni ta’minlash, shuningdek, ichki yoqilg‘i-moylash mahsulotlari bozorini uzluksiz ta’minlash choralarini ko‘rish bo‘yicha topshiriq berdi.
Bugundan boshlab iste’molchilarning barcha guruhlari uchun kommunal tariflarning oshirilishi 2026-yilning apreligacha to‘xtatiladi.
Tabiiy monopoliya subyektlarining operatsion xarajatlarini optimallashtirish hisobiga tariflar o‘sishini jilovlash ta’minlanadi. Bunda uy-joy kommunal xo‘jaligi tizimi obyektlarida rejalashtirilgan barcha ta’mirlash ishlari belgilangan muddatlarda yakunlanishi kerak.
2026-yildan boshlab mikro va kichik biznesga nisbatan quyidagilar bekor qilinadi:
- soliq tekshiruvlari;
- kameral nazorat;
- bitimlarni haqiqiy emas deb topish to‘g‘risida sud organlariga da’volar taqdim etish;
- ro‘yxatdan o‘tkazishni, qayta ro‘yxatdan o‘tkazishni haqiqiy emas deb topish to‘g‘risida sud organlariga da’volar taqdim etish.
Qarzning asosiy summasi 2026-yil 1-aprelgacha qaytarilgan taqdirda, soliqlar bo‘yicha penya va jarimalar hisobdan chiqariladi. QQS bo‘yicha hisobga qo‘yish chegarasidan oshgan soliq to‘lovchilar ma’muriy javobgarlikka tortilmaydi.
Uy-joylar arzon bo‘lishi uchun aholiga arzonlashtirilgan ipoteka kreditlari hajmi 2 barobar oshiriladi. Amaldagi “Navro‘z” va “Navro‘z-Jumisker” dasturlari orqali kreditlash hajmi 500 mlrd tengegacha oshiriladi.
Shuningdek, Qozog‘iston avtomobil ishlab chiqaruvchilari va ikkinchi darajali banklar aholi tomonidan yengil avtomobillarni sotib olishni moliyalashtirish dasturlarini davom ettiradi. Fuqarolarga yengil avtotransport sotib olish uchun lizing mexanizmi joriy etilmoqda.
10-oktabr kuni Qozog‘iston Milliy banki asosiy stavkani 1%lik koridor bilan yillik 18% gacha ko‘tardi. Mamlakatdagi asosiy stavka ko‘p yillik rekordni yangiladi. Oxirgi marta rasmiy qayta moliyalash stavkasi chorak asr oldin — 1999-yil noyabrdan 2000-yil martigacha hozirgi darajada bo‘lgan.
Regulyator inflyatsiyaning tezlashishi va talabning taklifdan oshib ketishi fonida shartlarni qat’iylashtirdi. Narxlarning yillik o‘sishi 12,9%ni tashkil etdi, shundan sentyabr oyiga 1,1%i to‘g‘ri keldi.
Avvalroq Markaziy bank raisi AI-80 benzinidan voz kechish O‘zbekistonda inflyatsiyaning oshishiga olib kelishi haqida aytgandi.

В Казахстане ввели мораторий на рост цен на бензин АИ-92, дизель и коммунальные услуги, сообщила пресс-служба правительства.
Премьер-министр РК Олжас Бектенов провел совещание с участием членов правительства, руководителей других государственных органов и организаций по вопросу исполнения поручения президента об упорядочении хода реализации программы экономических реформ в интересах граждан.
С 16 октября вводится мораторий на дальнейшее повышение цен на бензин марки АИ-92 и дизельное топливо до стабилизации уровня инфляции.
Глава правительства поручил Министерству энергетики совместно с Агентством по защите и развитию конкуренции и властями регионов обеспечить контроль, а также принять меры по бесперебойному обеспечению внутреннего рынка горюче-смазочных материалов.
С сегодняшнего дня приостанавливается повышение коммунальных тарифов для всех групп потребителей до апреля 2026 года. Сдерживание роста тарифов обеспечат за счет оптимизации операционных расходов субъектов естественных монополий. При этом все запланированные ремонтные работы на объектах системы ЖКХ должны быть завершены в установленные сроки.
С 2026 года в отношении микро-, малого бизнеса отменяются:
- налоговые проверки;
- камеральный контроль;
- подача в судебные органы исков о признании сделок недействительными;
- подачи в судебные органы исков о признании регистрации, перерегистрации недействительной.
Пени и штрафы по налогам будут списаны в случае погашения основной суммы долга до 1 апреля 2026 года. Налогоплательщики, превысившие порог для постановки на учет по НДС, не будут привлекаться к административной ответственности.
Для обеспечения доступности жилья объем удешевленного ипотечного кредитования для населения будет удвоена. Через действующие программы «Наурыз» и «Наурыз-Жұмыскер» объемы кредитования увеличат до 500 млрд тенге.
Также казахстанские автопроизводители и банки второго уровня продолжат программы финансирования покупки легковых автомобилей населением. Для граждан внедряется механизм лизинга на покупку легкового автотранспорта.
10 октября Национальный банк Казахстана поднял базовую ставку до 18% годовых с коридором в 1 процент. Основная ставка в стране обновила многолетний рекорд. В последний раз официальная ставка рефинансирования находилась на нынешнем уровне четверть века назад — с ноября 1999 по март 2000 года.
Регулятор ужесточил условия на фоне ускорившейся инфляции и превышения спроса над предложением. Годовой рост цен достиг 12,9%, из которого на сентябрь пришлось 1,1%.
Ранее Spot писал, что Vision Invest и Air Products наладят производство авиатоплива для нового аэропорта Ташкента.