2025-yil holatiga ko‘ra, Rossiyada amalga oshirilayotgan xalqaro avtoyuk tashuvlarining 25% ga yaqini o‘zbekistonlik haydovchilar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Biroq migratsiya qoidalariga amal qilmaslik oqibatida ko‘plab fuqarolar Rossiya IIOlarining “kirishi man etilgan shaxslar” ro‘yxatiga tushib qolmoqda.
Agentlik har bir yuk avtomobili haydovchi qatʼiy rioya qilishi shart bo‘lgan qoidalarni keltirdi. Jumladan:
- chegaradan o‘tish vaqtida migratsion kartani aniq va to‘g‘ri to‘ldirish (maqsad grafasida — “turizm” emas, “slujebnaya” yoki “tranzit"ni ko‘rsatish);
- Rossiyaga kirgandan so‘ng 15 ish kunida migratsiya ro‘yxatiga qo‘yilishi lozim (odatda qabul qiluvchi tashkilot yoki ish beruvchi amalga oshiradi);
- 90/365 muddatini doimiy ravishda nazorat qilish (yaʼni 365 kunlik davrda 90 kundan ortiq qolib ketmaslik);
- transport vositasi buzilishi yoki boshqa fors-major holat yuz bersa, rasmiy akt yoki dalolatnoma olish;
- har bir harakat faqat rasmiy hujjat bilan asoslanilishi.
Qo‘shimcha qilinishicha, takroriy huquqbuzarliklar 3−10 yil muddatga mamlakatga kirish taqiqini keltirib chiqaradi.
Agentlik xatolik kuzatilsa, Rossiya IIOlariga yozma ariza bilan murojaat qilish, hujjatlar orqali safarning haqiqiy maqsadini isbotlash kerakligini qayd etdi. Agar fuqaro “kirishi taqiqlanganlar” ro‘yxatiga tushgan bo‘lsa, apellyatsiya orqali undan chiqarishni talab qilishi mumkin.
Muammoli holatlarda Migratsiya agentligining Rossiyadagi vakolatxonasiga +7 925 045 4744 telefon raqamlari orqali murojaat qilish tavsiya etildi.
Oktabr oyi avvalida Rossiya va Qozog‘iston chegarasida yuk mashinalarining tirbandligi yuzaga kelgandi.
Spot, avvalroq, O‘zbekiston Rossiyadagi mehnat migrantlari uchun imtihonlarni soddalashtirishni taklif qilayotgani haqida yozgandi.

Агентство по миграции призвало граждан Узбекистана, занимающихся в России грузоперевозками, соблюдать миграционные правила.
На 2025 год узбекистанцы занимают четверть российского рынка международных перевозок, отмечает ведомство. Однако многие трудовые мигранты из-за несоблюдения местных правил сталкиваются с депортацией и запретом на повторный въезд.
В агентстве призвали всех водителей грузового транспорта при пересечении границы точно заполнять миграционную карту. В качестве цели въезда обязательно указывать «служебная» или «транзит» вместо «туризма».
После въезда в Россию узбекистанцы должны встать на миграционный учет за 15 рабочих дней — в том числе через работодателя или принимающую организацию, на которого возлагается эта обязанность. Обязательно соблюдать правило «90/365» — оставаться в РФ не более 90 дней в течение 365-дневного периода.
Любые действия мигрантов на российской территории должны подтверждаться официальными документами. В частности, это касается получения официальных актов или справок о поломке грузовика или других форс-мажорных обстоятельствах.
Тех, кто уже допустил ошибку, в ведомстве призвали подать заявление в органы Главного управления внутренней миграции МВД России. К нему потребуется предоставить документы, подтверждающие реальную цель поездки.
Кроме того, при наличии проблем можно обратиться в представительство Агентства по миграции в Москве по телефону +7 925 045 4744.
Нарушение правил может привести к запрету на въезд в РФ на срок от 3 до 10 лет, напомнили в ведомстве. Если гражданин попал в список лиц с запретом на въезд, он может подать апелляцию и потребовать исключения из него.
Ранее Spot писал, что перевозки из Узбекистана в Россию сократились из-за очередей на границе с Казахстаном.