PayWay to‘lov tashkiloti hammuassisi va kuzatuv kengashi a’zosi Behzod Botirov O‘zbekistonda qimor o‘yinlarini noqonuniy tashkil etgani uchun hibsga olindi. Bu haqda Humans Spot’ga ma’lum qildi.
Humans guruhiga tegishli UPay to‘lov tashkilotining 6,5 yildan ortiq vaqt davomida bosh direktori lavozimida ishlagan va ilgari Humans top-menejeri bo‘lgan Botirov 4-iyul kuni Toshkent shahar Yakkasaroy tuman sudi qarori bilan hibsga olingan. U Jinoyat kodeksining 278-moddasi 2-qismi “a” va “b” bandlari — “qimor va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni qonunga xilof ravishda tashkil etish yoki o‘tkazish"ni buzganlikda ayblanmoqda.
Sud unga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasini qo‘lladi. Sentabr oyida sud “tergovdan yashirish va dalillarni yo‘q qilish xavfi borligi"ni asos qilib, hibsga olish muddatini 2026-yilning fevraligacha uzaytirdi. Tadbirkorga 7 yildan 10 yilgacha qamoq jazosi berilishi mumkin.
Botirovning himoyasida apellyatsiya berilgan, biroq u rad etilgan va qaror o‘zgarishsiz qoldirilgan. Humans ma’lumotlariga ko‘ra, tergov davomida sobiq top-menejer bir necha bor so‘roq qilingan, advokatlar esa tergovga “ayblovlarni rad etuvchi barcha hujjatlarni” taqdim etgan.
Humans’ning ma’lum qilishicha, ishning qo‘zg‘atilishiga lotereyalar, butunjahon internet tarmog‘idagi tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar va bukmekerlik faoliyatini tartibga solish bo‘yicha vakolatli organ bo‘lgan Istiqbolli loyihalar milliy agentligining so‘rovi sabab bo‘lgan.
Agentlik ma’lumotlariga ko‘ra, UPay qonuniy operatsiyalar niqobi ostida qimor o‘yinlari uchun to‘lovlarni qabul qilgan, Behzod Botirov esa jinoiy sindikat tashkilotchisi bo‘lgan va noqonuniy faoliyat uchun barcha infratuzilmani yaratish bilan shug‘ullangan. Qayd etilishicha, ILMA materiallari asosida tergov organlari hibsga olish to‘g‘risidagi iltimosnoma bilan sudga murojaat qilgan.
Humans tadbirkor Behzod Botirovning qamoqqa olinishini “ishning nomutanosib va asossiz holatlari” deb atab, huquqiy amaliyotda bu turdagi iqtisodiy ishlar ma’muriy yoki moliyaviy choralar bilan hal qilinishini ta’kidladi.
Kontekst
2024-yilning sentabrida Markaziy bank Humans kompaniyasiga tegishli UPay brendiga ega Maroqand to‘lov tashkiloti faoliyatini olti oyga cheklab qo‘ydi, bu esa uning bank hisobvarag‘idan foydalangan holda to‘lovlarni qabul qilish va o‘tkazish xizmatlari cheklandi. Oktabr oyi oxirida Markaziy bankning o‘sha vaqtdagi raisi Mamarizo Nurmuratov fuqarolarning pullari bukmekerlik kompaniyalariga noqonuniy o‘tkazilgani sababli Maroqand litsenziyasi vaqtincha to‘xtatilganini tushuntirgandi.
Fevral oyida Maroqand ILMA tomonidan 2025-yil 6-fevralda (02/18−1−2−517) berilgan bosh direktorni o‘zgartirish to‘g‘risidagi ko‘rsatmani olgani haqida xabar berdi. Bu lavozimda 26-fevraldan Behzod Botirov o‘rnini Ildar Vagapov egalladi.
26-mart kuni Markaziy bankning Bank nazorati qo‘mitasi Maroqand to‘lov tashkilotining ayrim operatsiyalarini cheklash to‘g‘risida ilgari qabul qilingan qarorni bekor qildi.

Совладельца и члена наблюдательного совета платежной организации PayWay Бехзода Ботирова арестовали в Узбекистане за незаконную организацию азартных игр. Об этом Spot сообщили в Humans.
Бывший генеральный директор платежной организации UPay на протяжении более 6,5 лет, принадлежащей группе Humans, и ранее топ-менеджер Humans был арестован 4 июля по решению Яккасарайского районного суда Ташкента. Ему инкриминируется нарушение пунктов «а» и «б» части 2 статьи 278 Уголовного кодекса — «незаконная организация или проведение азартных и других основанных на риске игр».
Суд избрал меру пресечения в виде содержания под стражей. В сентябре суд продлил арест до февраля 2026 года, обосновав тем, что «имеется риск сокрытия от следствия и уничтожения доказательств». Предпринимателю грозит от 7 до 10 лет лишения свободы.
Защита Ботирова подала апелляцию, но она была отклонена, а решение осталось без изменений. Согласно Humans, за время следствия бывший топ-менеджер неоднократно допрашивался, а адвокаты предоставили следствию «все документы, опровергающие инкриминируемое событие».
В Humans сообщили, что причиной возбуждения дела стал запрос Национального агентства перспективных проектов, которое является уполномоченным органом по регулированию деятельности по организации лотерей, игр, основанных на риске во всемирной сети интернет, и букмекерской деятельности.
По данным ведомства, под видом законных операций UPay осуществлял прием платежей за азартные игры, а Бехзод Ботиров был организатором преступного синдиката и занимался созданием всей инфраструктуры для незаконной деятельности. На основании материалов НАПП, как утверждается, следственные органы обратились в суд с ходатайством об аресте.
В компании назвали заключение предпринимателя Бехзода Ботирова под стражу «несоразмерным и необоснованным обстоятельствами дела», отметив, что экономические дела подобного рода в правовой практике решаются административными или финансовыми мерами.
Контекст
В сентябре 2024 года Центробанк ограничил на полгода работу платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans, — что привело к остановке ее услуг по приему и проведению платежей с использованием банковского счета. Председатель ЦБ Мамаризо Нурмуратов тогда пояснил, что лицензию Maroqand временно приостановили из-за незаконного перевода денег граждан букмекерским конторам.
В феврале Maroqand сообщил о получении «предписания, выданного НАПП от 06 февраля 2025 года (02/18−1−2−517), касательно изменения генерального директора». На этой должности Бехзода Ботирова с 26 февраля сменил Ильдар Вагапов.
26 марта Комитет по банковскому надзору ЦБ отменил ранее принятое решение об ограничении некоторых операций платежной организации Maroqand.