Avvalroq 21-oktabr kuni Shavkat Mirziyoyev raisligida sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilayotgani haqida xabar berilgandi.
Unda davlat rahbari olis hududlarni yuqori tezlikdagi internet bilan ta’minlash masalasiga e’tibor qaratdi. Buning uchun 2026-yildan hududlarda yo‘ldoshli internet operatorlarining faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Sun’iy yo‘ldoshli aloqa texnologiyalari sohasidagi kompaniyalar 5 yilga yer, mol-mulk, foyda va qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladi.
16-oktabr kuni prezident kosmik monitoring orqali yangi iqtisodiy imkoniyatlarni aniqlash yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi. Taqdimotda kosmik sohada taʼlim ekotizimini yaratish, kosmik tadqiqotlar va texnologiyalarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Yo‘ldoshli aloqa texnologiyalarini joriy etish orqali mamlakatning olis hududlarida aloqa qamrovini oshirish rejalashtirilgan. Spot Raqamli texnologiyalar vazirligi matbuot xizmatiga sun’iy yo‘ldosh interneti bo‘yicha murojaat qildi. Biroq vazirlikdagilar izoh berishdan bosh tortdi.
Bundan oldin O‘zbekiston sun’iy yo‘ldosh internetini ishga tushirish bo‘yicha Amazon kompaniyasi bilan dastlabki kelishuvga erishgandi. Raqamli texnologiyalar vazirligi va Amazon Kuiper Commercial Service o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladi.
Mart oyida O‘zbekiston Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan telekommunikatsiya sohasidagi ikkita strategik loyiha bo‘yicha kelishuvlarga erishgandi. Ikkala kelishuv ham Yevropaning Markaziy Osiyo uchun sun’iy yo‘ldosh internet dasturi (TEI Digital Connectivity) ga kiritilgan.
Avvalroq O‘zbekistonda Telekommunikatsiyalarni tartibga solish agentligi tashkil etilishi haqida xabar berilgandi. Agentlik operator va provayderlar tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini har oyda monitoring qilib boradi.

Как писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит совещание на тему развития технологий искусственного интеллекта. В 2026 году Узбекистан направит на закупку суперкомпьютеров $100 млн — вдвое больше, чем в этом году.
Глава государства обратил внимание на развитие спутниковой связи в отдаленных районах страны для их обеспечения высокоскоростным интернетом. С 2026 года в Узбекистане начнут работу спутниковые операторы, заявил он.
Компании, работающие в сфере спутниковой связи, будут освобождены от налогов на прибыль, имущество, землю и налога на добавленную стоимость в течение 5 лет.
На прошлой неделе президент ознакомился с предложениями по использованию космического мониторинга для выявления экономических возможностей. В презентацию вошли инициативы по расширению охвата связи при помощи спутниковых технологий в отдаленных районах, а также созданию космической образовательной экосистемы.
До этого Узбекистан предварительно договорился с компанией Amazon о запуске спутникового интернета. Минцифры и Amazon Kuiper Commercial Service подписали меморандум о взаимопонимании.
В марте Узбекистан заключил соглашения по двум стратегическим проектам в сфере телекоммуникаций, финансируемым Евросоюзом. Оба соглашения входят в европейскую программу спутникового интернета для Центральной Азии (TEI Digital Connectivity).
Недавно Казахстан стал первой из стран Центральной Азии, где доступен Starlink. Спутниковая связь от компании Илона Маска SpaceX официально заработала в соседней республике 13 августа этого года. Цена самого доступного тарифа составляет 23 тыс. тенге ($43).
На днях Служба связи при правительстве Таджикистана заключила лицензионное соглашение со Starlink Tajikistan — дочерней компанией американской SpaceX. Оно позволит организовать спутниковое интернет-соединение в труднодоступных горных и пограничных районах.
В Кыргызстане начало работы Starlink ожидается до конца 2025 года, а в Таджикистане, Туркменистане и Узбекистане — в 2026 году. При этом изначально планировался запуск системы на территории Узбекистана еще в 2023 году.