O‘zbekistonda avtomobil ishlab chiqarish 9 oyda 326,3 ming donani tashkil etdi, deya xabar berdi Milliy statistika qo‘mitasi. Ishlab chiqarish 2024-yilning mos davri bilan solishtirilganda 17,3% ga oshgan.
Ishlab chiqarilgan avtomobillarning uchdan bir qismidan ko‘prog‘i Chevrolet Cobalt’ga to‘g‘ri keladi — 116 ming dona, yil davomida ularning soni 1,5% ga kamaydi. Oylik sedan ishlab chiqarish hajmi 16 995 taga yetdi, bu yil boshidan beri eng yuqori ko‘rsatkichni yangilab, o‘tgan yilning sentabr oyidagi ko‘rsatkichdan 8,6% ga oshdi.
Ikkinchi o‘rinni Damas egalladi — uch chorakda 67,87 ming dona va o‘tgan oyda 9997 dona. Biroq sentyabr oyida ishlab chiqarish 4,6% ga kamaydi, yil boshidan beri esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 3% kam miniven ishlab chiqarildi.
Yetakchi uchlikni Tracker yakunlamoqda, u UzAuto Motors’ning yillik ishlab chiqarish o‘sishi bilan yagona modeli bo‘lib qolmoqda. Sentabr oyida 4249 ta (+13,5%), yil boshidan buyon esa 34,17 mingta (+9,5%) krossover ishlab chiqarildi.
O‘tgan oy davomida Onix sedan ishlab chiqarish chorak qismga kamayib, 2357 ta avtomobilni tashkil etdi. Ushbu modelning umumiy ishlab chiqarilishi yil boshidan 8,7% ga kamayib, 22 598 donani tashkil etdi.
Boshqa brendlar orasida Kia 19,6 mingta avtomobil bilan yetakchilikni saqlab qolmoqda, bu o‘tgan yilga nisbatan 38% ga ko‘pdir. Sentabr oyida O‘zbekistonda Koreya brendining 2467 ta mashinasi ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilga nisbatan qariyb to‘rtdan uch qismga ko‘pdir.
O‘tgan oyda BYD ishlab chiqarish sur’ati keskin pasaydi — avgust oyidagi 4,3 ming o‘rniga atigi 800 ta avtomobil ishlab chiqarildi. Biroq, past taqqoslash asosi tufayli 9 oylik umumiy ishlab chiqarish hajmi o‘tgan yilga nisbatan 20 barobar ko‘payib, 13,73 mingga yetdi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda 6882 ta Chery avtomobili ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 22,5% ko‘pdir. Haval esa uch baravardan ziyod o‘sishni ko‘rsatib, 6,2 ming donaga yetdi. Oylik ishlab chiqarish sur’ati mos ravishda 973 va 942 ta avtomobilni tashkil etib, 2024-yil sentabr oyiga nisbatan ikki barobardan ortiq ko‘paydi.
Shuningdek, to‘qqiz oyda 39,1 mingta maxsus yengil avtomobil ishlab chiqarilgan. Ularning ishlab chiqarishi o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar oshdi.
Avvalroq Spot Sentabrda O‘zbekistonda elektromobillar sotuvi rekord darajaga yetgani haqida yozgandi. Sotuvlarning eng yuqori o‘sishi Toshkent shahri, Toshkent va Samarqand viloyatlarida kuzatildi.

Производство автомобилей в Узбекистане за девять месяцев составило 326,3 тыс. единиц, сообщает Национальный комитет по статистике. Выпуск увеличился по сравнению с тем же периодом 2024 года на 17,3%.
Более трети произведенных автомобилей приходится на Chevrolet Cobalt — 116 тыс., при этом за год их число снизилось на 1,5%. Месячное производство седана достигло 16 995 авто, обновив максимум с начала года и превысив показатель прошлого сентября на 8,6%.
Второе место занимает Damas — 67,87 тыс. за три квартала и 9997 в прошедшем месяце. Однако выпуск за сентябрь сократился на 4,6%, а с начала года было выпущено на 3% меньше минивэнов, чем годом ранее.
Тройку лидеров замыкает Tracker, который остается единственной моделью UzAuto Motors с годовым приростом производства. В сентябре произвели 4249 кроссоверов (+13,5%), а с начала года — 34,17 тыс. (+9,5%).
Производство седана Onix за прошедший месяц упало на четверть — до 2357 авто. Общий выпуск этой модели с начала года снизился на 8,7% и составил 22 598 единиц.
Среди других марок лидерство сохраняет Kia с 19,6 тыс. авто, показав прирост на 38% к прошлому году. За сентябрь в Узбекистане выпустили 2467 машин корейского бренда, или почти на три четверти больше прошлогоднего.
Темпы производства BYD в прошедшем месяце резко упали — 800 машин против 4,3 тыс. в августе. Однако из-за эффекта низкой базы общее производство за 9 месяцев превышает прошлогоднее в 20 раз (13,73 тыс.).
Кроме того, в Узбекистане выпустили 6882 машин Chery, или на 22,5% больше прошлогоднего. Haval показал более чем трехкратный прирост — до 6,2 тыс. авто. Месячные темпы выпуска составили 973 и 942 авто соответственно, превысив сентябрь 2024 года более чем вдвое.
За девять месяцев также было произведено 39,1 тыс. специализированных легковых авто. Их выпуск вырос по отношению к прошлому году в два раза.