Hujjatda 2030-yilgacha havo transporti sohasini rivojlantirish bo‘yicha maqsadlar belgilangan. Shu muddatga qadar mahalliy aviakompaniyalarning umumiy samolyot parkini 180 ta bortga yetkazish ko‘zda tutilgan.
Kelgusi besh yil ichida mahalliy va xalqaro parvozlar sonini yiliga 200 mingtaga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Ular yiliga 24 mln nafargacha yo‘lovchi tashishi kutilmoqda.
2026-yildan Fuqaro aviatsiyasi agentligi (O‘zaviatsiya)ni saqlab turish uchun davlat byudjetidan mablag‘ ajratish to‘xtatiladi. Bundan tashqari, O‘zaeronavigatsiya markazi sof foydasining 20% ini agentlikni rivojlantirish jamg‘armasiga yo‘naltirish ham bekor qilinadi.
Prezident 15-oktabr kuni Toshkentdagi yangi aeroportga poydevor qo‘yish marosimida aviatashuvlar sohasini rivojlantirishga oid rejalarni eʼlon qilgandi. U transport infratuzilmasini rivojlantirish va havo aloqasini modernizatsiya qilishni ustuvor yo‘nalishlar sifatida taʼkidladi.
Kelgusi besh yil ichida aviaparkdagi samolyotlar sonini 180 taga, yo‘nalishlar tarmog‘ini 230 taga yetkazish rejalashtirilmoqda. Mirziyoyev O‘zbekistonni “Sharq va G‘arbni, Shimol va Janubni bog‘laydigan” yirik aviahab sifatida rivojlantirish maqsadini belgilab berdi.
Spot, avvalroq, Centrum Air aviakompaniyasi 30-noyabrdan boshlab Toshkentdan Maldiv orollariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarni yo‘lga qo‘yishi haqida xabar bergan edi.

Шавкат Мирзиёев 27 октября издал указ об упорядочивании госполитики в сфере гражданской авиации. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ обозначает цели по развитию сферы воздушных перевозок до 2030 года. К этому времени планируется довести совокупный самолетный парк местных авиакомпаний до 180 бортов.
За ближайшие пять лет поручено увеличить годовое число местных и международных рейсов до 200 тысяч. Ожидается, что они будут перевозить до 24 млн пассажиров в год.
С января 2026 года прекращается выделение средств из госбюджета на поддержание Агентства гражданской авиации («Узавиация»). Кроме того, отменяется направление 20% чистой прибыли центра «Узаэронавигация» в Фонд развития агентства.
Президент анонсировал планы по развитию сферы авиаперевозок на церемонии закладки нового аэропорта Ташкента 15 октября. Он обозначил развитие транспортной инфраструктуры и модернизацию воздушного сообщения в числе приоритетных направлений.
В ближайшие пять лет планируется довести число самолетов в авиапарке до 180 и довести маршрутную сеть до 230 направлений. Мирзиёев обозначил цель сделать Узбекистан крупным авиахабом, «соединяющим Восток и Запад, Север и Юг».
Ранее Spot писал, что авиакомпания Centrum Air с 30 ноября запускает прямые рейсы из Ташкента на Мальдивы.