Raqobat qo‘mitasi Golden House Property Group korxonasiga qonun buzilish holatlarini ixtiyoriy ravishda bartaraf etish yuzasidan rasmiy ko‘rsatma berdi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Maʼlum qilinishicha, ijtimoiy tarmoqlarda “Tanqid uchun jarima undirilishi qonuniymi?”, degan mazmundagi murojaat keng muhokamalarga sabab bo‘lgan. Unda aytilishicha, kompaniya bilan tuzilgan shartnomalarda xaridor o‘z tashabbusi bilan shartnomani bekor qilgan taqdirda to‘langan mablag‘ yoki shartnoma qiymatining 10%i jarima sifatida ushlab qolinadi.
Agar mijoz kompaniya faoliyatidan norozi bo‘lib, OAV yoki tegishli idoralarga murojaat qilsa, bu holat “obro‘siga putur yetkazish” deb baholanadi. Shu sababli Golden House mijozga yana shartnoma qiymatining 10% i miqdorida jarima qo‘llaydi.
Raqobat qo‘mitasi tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlarda, Golden House kompaniyasi tomonidan ulush kiritish asosida ko‘p qavatli uylardan xonadon sotib olish bo‘yicha tuzilgan shartnomalarda aynan shu holatlar mavjudligi aniqlangan. Mazkur shartlar esa isteʼmolchi huquqlarini cheklab qo‘yuvchi bandlar sifatida baholandi.
Shu sababli, “Isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunning 4, 6, 21 va 23-moddalari talablari asosida Golden House Property Group korxonasiga qonun buzilish holatlarini ixtiyoriy ravishda bartaraf etish choralarini ko‘rish haqida belgilangan tartibda ko‘rsatma berildi.
Qo‘mita, shuningdek, “Tadbirkorlik faoliyati erkinliklari kafolatlari to‘g‘risida"gi qonun ning 9-moddasini eslatib, tadbirkorlik subyektlari raqobat to‘g‘risidagi va isteʼmolchilarning huquqlarini himoya qilish haqidagi qonunlarga qatʼiy rioya etishi shartligini taʼkidladi.
Sentabr oyida Raqobat qo‘mitasi yangi uy olayotgan fuqarolarni ogohlantirgandi. Unda xonadon xarid qilishda shartnoma tuzishdan oldin uning barcha shartlari bilan atroflicha tanishib chiqish juda muhimligi ta’kidlangan edi.
Avvalroq Spot qo‘mita ayrim avtosalonlarda kafolat va xizmat ko‘rsatishdagi kamchiliklarni aniqlagani haqida yozgandi.

Комитет по конкуренции обратил внимание на ситуацию с удержанием штрафов застройщиком Golden House Property Group за жалобы на действия компании. Поводом стал материал в социальных сетях «Законно ли взимать штрафы за критику?».
В нем отмечалось, что Golden House при расторжении договора о покупке жилья по инициативе клиента удерживает 10% штрафа. Если клиент обратится к компании с жалобой, застройщик может снова оштрафовать его якобы за «нанесение ущерба деловой репутации».
Надзорный орган в ходе проверки установил наличие подобного пункта в договоре. Согласно условиям, если клиент по своей воле разорвет договор о покупке квартиры или обратится в СМИ, соответствующие органы и организации с выражением несогласия касательно действий компании, Golden House удержит до 10% стоимости договора.
Комитет по конкуренции «в установленном порядке» предписал Golden House Property Group добровольно устранить правонарушения, согласно требованиям статей 4, 6, 21 и 23 закона «О защите прав потребителей».
Статьи, на которые ссылается Комитет, обозначают право потребителей на свободный выбор товаров и услуг, требование их надлежащего качества и на обращение в суд и в другие госорганы за защитой своих прав. Производитель или продавец обязан предоставлять потребителю необходимую и достоверную информацию о товарах и услугах.
По статье 21 закона запрещается включать в договор условия, ущемляющие права потребителей, или взимать плату за неоказанные услуги. Если из-за ущемляющих условий потребитель понесет убытки, продавец обязан будет возместить их.
Также надзорный орган напомнил о статье 9 закона «О гарантиях свобод предпринимательской деятельности». Согласно ей, действия компаний должны соответствовать требованиям законодательства о конкуренции и защите прав потребителей.
В конце сентября комитет обратился к застройщикам с предупреждением по поводу штрафов за расторжение контрактов. Надзорный орган назвал подобную практику незаконной, так как разрыв договора не несет девелоперу реального ущерба.