Vazirlar Mahkamasining 2014-yil 15-iyuldagi qaroriga (VMQ-194) ko‘ra, isitish davri tashqi havoning o‘rtacha sutkalik harorati ketma-ket besh kun davomida 8 darajadan past bo‘lsa boshlanadi. Shundan kelib chiqib, Toshkent shahar hokimligi 2025−2026-yilgi isitish mavsumini boshlash muddatlari to‘g‘risida qaror qabul qilishi kerak.
Bir kun avval O‘zgidromet 3-noyabrdan O‘zbekistonda sovuq va nisbatan nam havo massalari kirib kelishi hisobiga ob-havoning keskin o‘zgarishi kutilayotganini ma’lum qilgandi.
Xususan, 3−5 noyabr kunlari ayrim joylarda yomg‘ir yog‘adi, tog‘oldi va tog‘li hududlarda qorga aylanadi. 4−6-noyabrga kelib, havo harorati asta-sekin pasayadi va kechalari 0−3 daraja iliqni tashkil etadi, ba’zi joylarda sovuq bo‘lishi mumkin, kunduz kunlari 8−13 daraja iliqqacha bo‘ladi.
Spot Veolia Energy Tashkent matbuot xizmatiga murojaat qildi. Poytaxt issiqlik tarmoqlari operatori isitish mavsumi qachon boshlanishi haqida ma’lumotga ega emasligini ma’lum qildi.
Spot ma’lumotlariga ko‘ra, isitish mavsumini boshlash to‘g‘risidagi qaror quyidagicha qabul qilinadi: O‘zgidromet ob-havo ma’lumotlarini hokimlikka yuboradi. So‘ngra Toshkent shahar hokimining birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Rahmonov boshchiligidagi qurilish, to‘siqlarsiz muhit yaratish, kommunikatsiyalar, kommunal xo‘jalik, ekologiya va ko‘kalamzorlashtirish masalalari bo‘yicha kompleksi hokimga hisobot tayyorlaydi. Hokim esa isitish mavsumini boshlash muddatlari bo‘yicha yakuniy qarorni qabul qiladi.
Shuningdek, Energetika vazirligi noyabrdan fevralgacha bo‘lgan isitish davrida imtiyozli tarif amal qiladigan tabiiy gaz iste’molining ijtimoiy normasi oyiga 100 kub metrdan 500 kub metrgacha oshirilishini eslatdi.
O‘tgan yili Toshkent hokimi Shavkat Umurzoqov isitish mavsumini 7-noyabrdan boshlash bo‘yicha topshiriq bergandi. Shundan so‘ng, Veolia Energy Tashkent hokim qarori bilan tasdiqlangan jadval asosida issiqlik ta’minotini yo‘lga qo‘ydi.
Avvalroq Toshkent hokimi issiqlik va issiq suv tariflarini oshirishni ma’qullagani haqida xabar berilgandi.

Отопительный сезон в Ташкенте могут запустить уже в начале следующей недели. Об этом Spot сообщил источник, знакомый с ситуацией.
Согласно постановлению Кабинета министров (ПКМ-194) от 15 июля 2014 года, отопительный сезон начинается, когда среднесуточная температура воздуха в течение пяти дней подряд превышает 8 градусов. На основании этого хокимият Ташкента должен принять решение о сроках начала отопительного сезона 2025−2026 годов.
Накануне Узгидромет сообщил, что с 3 ноября в Узбекистане ожидается резкое изменение погоды из-за вторжения холодной и относительно влажной воздушной массы. На следующей недели пройдут дожди, переходящие в снег в предгорных и горных районах.
4−6 ноября температура воздуха днем составит 8−13 градусов тепла, а ночью опустится до 0−3. Местами возможны заморозки, предупредили в Узгидромете.
Spot обратился в пресс-службу Veolia Energy Tashkent. Оператор столичных теплосетей сообщил, что не обладает информацией о сроках начала отопительного сезона.
По данным Spot, решение о начале отопительного сезона принимается следующим образом: Узгидромет направляет в хокимият сводку с прогнозом погоды. Затем комплекс по вопросам строительства, безбарьерной среды, развития связи, экологии и озеленения под руководством первого замхокима Ташкента Бахтиёра Рахмонова готовит доклад хокиму, который принимает окончательное решение о сроках.
Также Министерство энергетики напомнило о том, что в отопительный период с ноября по февраль социальная норма потребления природного газа, в рамках которой действует льготный тариф, увеличивается с 100 до 500 кубометров в месяц.
В прошлом году хоким Ташкента Шавкат Умурзаков поручил начать отопительный сезон с 7 ноября. Затем Veolia Energy Tashkent приступила к подаче тепла по утвержденному графику согласно постановлению хокима.