Adolat partiyasi yo‘llardagi qoidabuzarliklarga qarshi kurashishda jarimalardan ko‘ra qattiqroq choralar qo‘llashni yoqlamoqda. Bu haqda partiya siyosiy kengashi raisining o‘rinbosari Islom Hamroyev O‘zbekiston 24 telekanali efirida ma’lum qildi.
Partiya rahbari Robaxon Mahmudovaning yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzuvchilar uchun jazoni kuchaytirish tashabbusi katta rezonans keltirib chiqardi, dedi siyosatchi. Uch kun ichida material 15 mlndan ortiq marta ko‘rildi, izohlar esa hatto xorijdagi o‘zbekistonliklardan ham kelib tushdi.
Biroq o‘quvchilar va tomoshabinlarning aksariyati takliflar bilan tanishib chiqib, noto‘g‘ri xulosaga kelishdi. Hamroyevning so‘zlariga ko‘ra, ko‘plab sharhlovchilar qoidabuzarliklar uchun jarimalarni oshirish taklifini bildirgan.
“Aslida, matnda jarimalar haqida hech qanday so‘z yo‘q. Ammo kimdir izohlarda jarimalar haqida yozishi bilanoq, yuzlab odamlar bu haqda yozishni boshladi”, — dedi Hamroyev.
Adolat partiyasi rahbari o‘rinbosarining ta’kidlashicha, gap muntazam ravishda yo‘l harakati qoidalarini buzish haqida ketmoqda — bir oyda 10 martadan ortiq.
Partiya bunday holatlarda haydovchilik guvohnomasidan mahrum qilish muddatini 10 yilgacha oshirishni tavsiya qilmoqda. Hozirda maksimal jazo muddati uch yilni tashkil etadi.
Mahmudova oktabr oyida O‘zbekiston yo‘llarida avariyalarga qarshi kurashish tashabbusini e’lon qilgan edi. Adolat rahbari tezlikni sezilarli darajada oshirganlik uchun haydovchilik guvohnomasini 3 yildan 10 yilgacha muddatga olib qo‘yish, shuningdek, maktablar va bolalar bog‘chalari yaqinida qoidabuzarliklar uchun qattiqroq choralar ko‘rishga chaqirdi.
Shuningdek, mast holatda inson o‘limiga sabab bo‘lgan haydovchilar uchun umrbod haydovchilik huquqidan mahrum etish jazosini belgilash kerakligi ham bildirildi.
Bundan tashqari, yo‘l qoidalarini muntazam ravishda buzgan haydovchilarning sug‘urta to‘lovlarini keskin oshirish mumkinligi, bu orqali iqtisodiy javobgarlik kuchaytirilishi qayd etilgan.

Партия «Адолат» выступает за более жесткие меры борьбы с нарушениями на дорогах, чем штрафы. Об этом заявил зампредседателя политического совета партии Ислом Хамроев в эфире O’zbekiston 24.
Инициативы главы «Адолат» Робахон Махмудовой об ужесточении наказаний для злостных нарушителей правил дорожного движения вызвали значительный резонанс, отметил политик. За три дня материал набрал свыше 15 млн просмотров, а комментарии поступали в том числе от узбекистанцев за рубежом.
Однако большая часть читателей и зрителей после ознакомления с предложениями пришла к неправильному выводу. По словам Хамроева, многие комментаторы заявляли о предложении якобы увеличить штрафы за нарушения.
«На самом деле в тексте нет ни слова о штрафах. Но как только кто-то написал в комментариях про штрафы, сотни принялись писать об этом же», — отметил Хамроев.
Замглавы «Адолат» подчеркнул, что в предложении речь идет о регулярных нарушениях ПДД — более 10 раз за месяц. Партия рекомендует увеличить срок лишения водительских прав в подобных случаях до 10 лет. Сейчас максимальный срок лишения составляет три года.
Махмудова опубликовала инициативу по борьбе с аварийностью на дорогах Узбекистана в октябре. Глава «Адолат» призвала лишать водительские права за значительное превышение скорости на срок от 3 до 10 лет, а также ввести более строгие меры за нарушения возле школ и детсадов.
Также Махмудова выступила за ужесточение наказаний при совершении ДТП со смертельным исходом. Если виновник был в пьяном виде, его предлагается лишать прав пожизненно.
Кроме того, в материале предлагалось «усилить экономическую ответственность» для злостных нарушителей ПДД. Речь шла об увеличении для них страховых премий по ОСАГО.
Ранее Spot писал, что Минздрав Узбекистана предложил освобождать водителей от ремней безопасности по медицинским показаниям.