20-noyabr kuni O‘zbekistonda uy-joy va ipoteka bozorini barqaror rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi prezident farmoni qabul qilindi.
Hujjat bilan uy-joy sohasini muvozanatli rivojlantirishni ta’minlash, 2040-yilgacha har yili qurilayotgan uy-joylar sonini ikki baravarga oshirib, 421 mingtaga yetkazish, ipoteka krediti portfelini 10 baravardan ortiqqa — $56,7 mlrdga yetkazish belgilanmoqda.
Sohani rivojlantirishning asosiy ustuvor yo‘nalishlari sifatida aholining uy-joy sharoitlarini yaxshilash va Yangi O‘zbekiston massivlarini barpo etishni davom ettirib, uy-joy fondida zamonaviy uy-joylar ulushini 2040-yilgacha 50% ga yetkazish belgilandi.
Shu bilan birga, uy-joy bozoriga bank moliyasi va institutsional investorlar mablag‘larini, shu jumladan, ipoteka kreditidan foydalangan holda jalb etish, ulushli qurilishga sarmoya kiritayotgan jismoniy shaxslarning huquqlarini himoya qilish va Uy-joyning yagona hayotiy sikli tamoyili asosida kompleks isloh qilish ko‘zda tutilgan.
O‘zbekistonda 2040-yilgacha bo‘lgan davrda uy-joy va ipoteka bozorini barqaror rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari, maqsadli ko‘rsatkich hamda kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.
Qurib bitkazilmagan uy-joylar hamda sanoat hududlarini birinchi navbatda qurilishga jalb etish tartibi joriy etiladi. Qurilish ekologik toza mahsulotlar hamda energiya tejovchi texnologiyalar orqali uy-joy massivlarining muhandislik, transport va ijtimoiy infratuzilmasini oldindan barpo etishni nazarda tutadigan kompleks qurilish tamoyili asosida tashkil etiladi.
Kompleks qurilish tamoyili doirasida quyidagilar ta’minlanadi:
- kompleks qurilish dasturlarini faqat ochiq va batafsil ishlab chiqilgan rejalar asosida tayyorlash;
- ajratilgan yer uchastkalarini xususiylashtirish dasturlariga kiritish yoki boshqa loyihalarga jalb etish hamda ularning maqsadli yo‘nalishini o‘zgartirishga yo‘l qo‘ymaslik;
- kompleks qurilish loyihalariga kiritiladigan yer uchastkalari, ko‘chmas mulk obyektlari va ularning huquq egalari to‘g‘risida to‘liq ma’lumotlarni taqdim etish;
- loyihalarni amalga oshirishda hududlarning kelgusidagi ijtimoiy ehtiyojlarini inobatga oluvchi kompleks yondashuvdan foydalanish;
- ko‘chmas mulk obekti egasining u joylashgan yer uchastkasiga ijara yoki mulk huquqida egalik qilish bo‘yicha mutlaq huquqini kafolatlash.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo‘mitasi tashkil etiladi. U urbanizatsiya, uy-joy qurilishi, renovatsiya va ipoteka sohasida davlat siyosatini amalga oshirib, dasturlarni muvofiqlashtirish va rivojlantirish bo‘yicha vakolatli davlat organi hisoblanadi.
Qo‘mita o‘z faoliyatini hukumat bilan uzviy hamkorlikda tashkil etadi va amalga oshiradi. Milliy qo‘mita faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari sifatida samarali va barqaror uy-joy siyosatini ishlab chiqish, renovatsiya dasturlarini samarali amalga oshirish hamda Yangi O‘zbekiston massivlarini qurishni muvofiqlashtirish belgilangan.
Sherzod Kudbiyev Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish qo‘mitasi raisi etib tayinlandi. Shu bois u Soliq qo‘mitasi raisi lavozimidan ozod etildi. Uning o‘rniga Kadastr agentligi direktori Farrux Pulatov tayinlandi.

Шавкат Мирзиёев подписал указ о мерах по устойчивому развитию рынка жилья и ипотеки в Узбекистана. Полный текст документа приводится на сайте пресс-службы президента.
Согласно указу от 20 ноября, целями обозначены обеспечение устойчивого и сбалансированного развития жилищной сферы, увеличение в два раза количества объектов ежегодно строящегося жилья с его доведением до 421 тысячи, повышение более чем в 10 раз и доведение до $56,7 млрд портфеля ипотечных кредитов до 2040 года.
Основные приоритетные направления развития жилищной сферы:
- поддержка роста жилищного фонда и процессов урбанизации с обеспечением развития городской среды в крупных агломерациях;
- последовательное продолжение работ по улучшению жилищных условий населения и строительству массивов «Янги Узбекистон», доведение до 2040 года доли современного жилья в жилищном фонде до 50%;
- привлечение банковского финансирования и средств институциональных инвесторов на рынок жилья, в том числе посредством использования ипотечного кредита;
- защита прав физических лиц, вносящих инвестиции в долевое строительство;
- комплексное реформирование сферы жилищного строительства на основе принципа «Единый жизненный цикл жилья» и устранение препятствий в его реализации.
Президент утвердил основные направления устойчивого развития рынка жилья и ипотеки, целевые показатели и комплекс мер по реализации основных направлений на период до 2040 года.
В указе подчеркивается, что основные направления являются базисом реализации государственной политики в сфере устойчивого развития урбанизации, рынка жилья и ипотеки до 2040 года, все намеченные к разработке новые нормативно-правовые акты в этой сфере должны прилагаться к ним.
В Узбекистане внедряется порядок организации строительства жилья, предусматривающий привлечение к строительству в первую очередь недостроенного жилья и промышленных зон, а также заблаговременное строительство инженерной, транспортной и социальной инфраструктур жилых массивов с использованием экологически чистой продукции и энергосберегающих технологий на основе принципа комплексного строительства.
В рамках принципа комплексного строительства обеспечиваются:
- подготовка программ комплексного строительства исключительно на основе открыто и детально разработанных планов;
- недопущение включения в программы приватизации либо привлечения к иным проектам, а также изменения целевой направленности земельных участков, выделяемых под комплексное строительство;
- предоставление полной информации по включаемым в проекты комплексного строительства земельным участкам, объектам недвижимого имущества и их правообладателям;
- применение комплексного подхода к реализации проектов, учитывающего будущие социальные потребности регионов;
- гарантирование абсолютного права собственника объекта недвижимого имущества на владение правом аренды или собственности на земельный участок, на котором расположен объект недвижимого имущества.