Shavkat Mirziyoyev 25-noyabr kuni “Toshkent shahridagi ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi farmonni imzoladi. Farmon bilan Ekologiya qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov boshchiligida maxsus komissiya tuzildi.
Maxsus komissiya yuqori tabiiy changlanish davrida sanoat obyektlari, transport, isitish va boshqa sohalar faoliyatini cheklash huquqiga ega bo‘ladi. Shuningdek, u avtotransport harakatiga cheklovlar kiritishi mumkin bo‘ladi.
Xususan, komissiya avtoulovlar harakatini davlat raqamiga ko‘ra haftaning juft va toq kunlari bilan cheklashga ruxsat berishi mumkin. Elektromobillar uchun bunday cheklov joriy qilinmaydi.
Komissiya qarori bilan cheklovlar amal qiladigan ko‘chalar va hududlar, shuningdek, transport turlari belgilanadi. Toshkent shahri hududida yuk avtomobillari harakatini cheklash huquqi alohida qayd etilgan.
Bundan tashqari, komissiya havo sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan issiqxonalar va boshqa korxonalar faoliyatini vaqtincha yoki butunlay to‘xtatishi mumkin. Unga poytaxtdan boshqa hududlarga majburiy tartibda ko‘chiriladigan korxonalar va sanoat zonalarini belgilash vakolati berilmoqda.
Sanoat korxonalari uchun komissiya ruxsat etilgan chiqindilar hajmini belgilaydi, agar ular oshib ketsa, ularning ishi to‘xtatiladi. Shuningdek, u qurilishga cheklovlar va unga qo‘yiladigan talablarni, shu jumladan chang to‘siqlarini o‘rnatishni joriy etadi.
Oqar suvli suv havzalari (daryolar, kanallar, ariqlar) muhofaza hududlarida komissiya qurilishni man etish huquqiga ega bo‘ladi.
Komissiyaga bir hafta muddatda yirik (500 kv. m. dan) qurilishlarda ekologik talablarga rioya etilishi yuzasidan kompleks tekshiruvlar tashkil etish, shu jumladan:
- kamida 25% maydonni ko‘kalamzorlashtirish;
- suv purkagichlarni o‘rnatish;
- kirish va chiqish joylarida avtotransport g‘ildiraklarini yuvish punktlarini tashkil etish;
- qurilish materiallari yoki maishiy chiqindilarni tashishda brezent yoki PVXdan tayyorlangan chodirlardan foydalanish.
Belgilangan vakolatlar va vazifalar doirasidagi komissiya qarorlari va ko‘rsatmalari barcha davlat organlari, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat organlari, yuridik va jismoniy shaxslar uchun bajarilishi majburiydir.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев 25 ноября подписал указ «О неотложных мерах по улучшению экологической ситуации в Ташкенте». Указом создана специальная комиссия во главе с председателем Комитета по экологии Азизом Абдухакимовым.
Специальная комиссия получает право ограничивать работу промышленных объектов, транспорта, отопительных и других секторов во время высокого природного запыления. Также она сможет вводить ограничения на движение автотранспорта.
В частности, комиссия может разрешать движение для автомобилей только по четным и нечетным дням недели в зависимости от госномера. Исключение будет сделано для электромобилей.
Решением комиссии будут обозначаться улицы и зоны, а также виды транспорта, где действуют ограничения. Отдельно оговаривается право ограничивать движение грузовых автомобилей в пределах Ташкента.
Кроме того, комиссия может временно или полностью останавливать работу теплиц и других предприятий, негативно влияющих на качество воздуха. Она наделяется полномочиями обозначать предприятия и промзоны, которые в обязательном порядке подлежат переносу из столицы в другие регионы.
Для промышленных предприятий комиссия обозначит допустимые объемы выбросов, при превышении которых их работа будет приостанавливаться. Также она будет вводить ограничения на строительство и требования к нему — в том числе по установке барьеров для пыли.
В охранных зонах водоемов с проточной водой (реки, каналы, арыки) комиссия сможет запрещать строительство.
Комиссии в течение недели поручено организовать комплексные проверки на соблюдение экологических требований крупными (от 500 кв. м.) стройками, включая:
- озеленение минимум 25% площади;
- установку распылителей воды;
- создание пунктов для мойки колес автотранспорта на въезде и выезде;
- использование тентов из брезента или ПВХ при перевозке стройматериалов или бытовых отходов.
Постановления и предписания комиссии в рамках обозначенных полномочий и задач обязательны к исполнению для всех госорганов, правоохранительных и контрольных органов, юрлиц и физлиц.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане часть утильсбора за иномарки перечислят в фонд при Комитете по экологии.