Adliya vazirligi Intellektual mulk departamenti tomonidan Abdulla Qodiriyning “O‘tkan kunlar” romani tarjimasi o‘zboshimchalik bilan chop etilgani yuzasidan o‘rganish o‘tkazildi.
Ijtimoiy tarmoqlarda kitobning ingliz tiliga tarjimasi noqonuniy ravishda tarqatilgani haqida qator postlar e’lon qilingach, muhokamalarga e’tibor qaratildi. Amerikalik tarjimon Mark Riz O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga sovg‘a qilingan kitob nusxasi uning ruxsatisiz tarqatilganini ma’lum qildi.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, Adliya vazirligi OTM xodimi kitobni skanerlab, unilibrary.uz saytiga ruxsatsiz yoki shartnoma tuzmasdan joylashtirganini aniqladi. Holat yuzasidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 177−1-moddasi (mualliflik va turdosh huquqlarni buzish) bilan bayonnoma rasmiylashtirilgan.
Sud xodimni BHMning 5 baravari (2,06 mln so‘m) miqdorida jarima to‘lashga majbur etdi — bu MJtKning 177−1-moddasiga ko‘ra moliyaviy jazoning eng kam miqdoridir. Bundan tashqari, sud unilibrary.uz tizimidan kitobning elektron nusxasini o‘chirib tashlashni ham buyurdi.
Bundan tashqari, Adliya vazirligi xodimlari tomonidan O‘zDJTUda mualliflik huquqiga rioya qilish bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi.
Vazirlik Mark Rizga huquqbuzardan BHMning 20 baravaridan 1000 baravarigacha (8,24 mln — 412 mln so‘m) miqdorda tovon puli talab qilish huquqiga ega ekanligini tushuntirdi.
Mark Riz sodir bo‘lgan holatni intellektual mulkning o‘g‘irlanishi deb aytdi va bunday holatlar O‘zbekistonga nisbatan muallliflik huquqini himoya qila oladigan sherik sifatidagi ishonchga putur yetkazishini bayon qildi.
U o‘zining tarjima asari bilan sodir bo‘lgan “qaroqchilik” (piratlik) hodisasi shunchaki shaxsiy alam emas, balki mamlakatda mualliflar va tarjimonlar mehnatiga qanday munosabatda bo‘lishayotganining ko‘rsatkichi ekanligini ta’kidladi.
Mutaxassislar O‘zbekistonda mualliflik huquqi buzilishining ommaviy tus olgani va bu bilan bog‘liq mamlakatning obro‘siga putur yetganini ta’kidladi. Ularning fikricha, kontent uchun pul to‘lash madaniyatini rivojlantirish uchun pullik opsiyaning qulayligi va qulayligi muhimdir. Spot vaziyat tahlilini e’lon qildi.
Avvalroq Spot Adliya vazirligi “Smekta” dori vositasining soxta ishlab chiqaruvchisiga 41 mln so‘m jarima solgani haqida yozgandi.

Департамент интеллектуальной собственности Министерства юстиции провел проверку по поводу несанкционированной публикации перевода романа Абдуллы Кадыри «Минувшие дни» (O‘tkan kunlar).
В Минюсте обратили внимание на обсуждения в социальных сетях после серии публикаций о незаконном распространении перевода книги на английский язык. Американский переводчик Марк Риз сообщил о распространении без его разрешения экземпляра книги, подаренного Узбекскому государственному университету мировых языков (УзГУМЯ).
По итогам проверки Минюст выяснил, что сотрудник вуза отсканировал и выложил книгу на сайт unilibrary.uz без разрешения или оформления договора. Был составлен протокол по статье 177−1 Кодекса об административной ответственности (нарушение авторских и смежных прав).
Суд постановил оштрафовать сотрудника на 5 БРВ (2,06 млн сумов) — минимальную сумму финансовой санкции согласно статье 177−1 КоАО. Также он обязал удалить электронную копию из системы unilibrary.uz.
Кроме того, сотрудники Минюста провели в УзГУМЯ семинар-тренинг о соблюдении авторских прав. В ведомстве разъяснили Марку Ризу, что он имеет право требовать от нарушителя компенсацию от 20 до 1000 БРВ (8,24 млн — 412 млн сумов).
Сам Марк Риз в своем обращении называл публикацию экземпляра книги кражей интеллектуальной собственности и подчеркнул, что она служит показателем отношения к труду авторов и переводчиков Узбекистане. Подобные случаи подрывают доверие к республике как к партнеру, способному защищать авторские права, отмечал он.
Эксперты отмечали массовый характер нарушений авторских прав в Узбекистане и связанные с этим репутационные потери для страны. По их мнению, для развития культуры оплаты за контент важен комфорт и удобство платной опции. Spot публиковал разбор ситуации.
Ранее Spot писал, что Минюст оштрафовал на 41 млн сумов производителя контрафактного препарата «Смекта».