Bu kompaniyalar o‘rtasidagi joriy yildagi ikkinchi bitimdir. Avgust oyida Uzum Xitoyning Tencent Holdings Ltd kompaniyasidan $70 mln jalb qildi. (WeChat egasi) va VR Capital investitsiya fondi. Mablag‘lar jalb qilingandan so‘ng ekotizimni yakuniy baholash taxminan $1,5 mlrdni tashkil etdi.
Kompaniya olingan mablag‘larni Uzum‘ning fintex yo‘nalishini, jumladan, raqamli banking, to‘lov infratuzilmasi va isteʼmol kreditlarini rivojlantirishga yo‘naltirishni rejalashtirmoqda.
“Yangi moliyalashtirish bizga raqamli banking, to‘lovlar va kredit mahsulotlarini rivojlantirishni tezlashtirish, nafaqat Uzum ekotizimini, balki mamlakat iqtisodiyotini raqamlashtirish surʼatlarini ham kuchaytirish imkonini beradi. Muhimi, moliyalashtirish milliy valyutada taqdim etilgan — bu xalqaro hisob-kitoblar va korporativ moliyalashtirishda so‘mning roli kuchayib borayotganini aks ettiradi”, — dedi Uzum asoschisi va bosh direktori Jasur Jumayev.
Uzum onlayn savdo, raqamli va anʼanaviy banking, shuningdek, fintech xizmatlarini yagona ekotizimga birlashtirgan “mamlakatning eng yirik raqamli platformasi"ni rivojlantirishni davom ettirayotganini taʼkidladi. Kompaniya hisob-kitoblariga ko‘ra, uning foydalanuvchilari soni 20 mln kishidan oshadi.
Uzum 2026-yilning birinchi yarmida $300 mlnlik yevrobondlarning debyut emissiyasi bilan xalqaro qarz bozoriga chiqishni rejalashtirmoqda.
2027-yilda kompaniya xorijiy IPO o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Maydonlar orasida Amerikaning Nasdaq, Abu-Dabi, Gonkong va London bozorlari ko‘rib chiqilmoqda. Uzum IPO O‘zbekistondan tashqarida o‘tkazilishini “likvidlilik va investorlarning qulay bazasi mulohazalari” bilan izohlaydi.
Avvalroq Uzum 400 mlrd so‘mlik obligatsiyalarning ikkinchi chiqarilishini o‘tkazishi haqida xabar berilgan edi.

Цифровая экосистема Uzum привлекла 300 млрд сумов (около $25 млн) от американского инвестиционного фонда VR Capital. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
Это уже вторая сделка между компаниями в этом году. В августе Uzum уже привлек $70 млн от китайской Tencent Holdings Ltd. (владелец WeChat) и инвестиционного фонда VR Capital. Итоговая оценка экосистемы после привлечения средств составила примерно $1,5 млрд.
Компания планирует направить полученное финансирование на развитие финтех-направления Uzum, включая цифровой банкинг, платежную инфраструктуру и потребительское кредитование.
«Новое финансирование позволит нам ускорить развитие цифрового банкинга, платежей и кредитных продуктов, усилив не только экосистему Uzum, но и темпы цифровизации экономики страны. Важно, что финансирование предоставлено в национальной валюте — это отражает усиливающуюся роль сума в международных расчетах и корпоративном финансировании», — заявил основатель и генеральный директор Uzum Джасур Джумаев.
В Uzum отметили, что продолжают развивать «крупнейшую цифровую платформу страны», которая объединяет онлайн-торговлю, цифровой и традиционный банкинг, а также финтех-сервисы в единую экосистему. По оценке компании, число ее пользователей превышает 20 млн человек.
Uzum намерен выйти на международный долговой рынок с дебютным выпуском евробондов на $300 млн в первой половине 2026 года.
В 2027 году компания планирует провести зарубежное IPO. Среди площадок рассматриваются американская Nasdaq, Абу-Даби, Гонконг и Лондон. Проведение IPO за пределами Узбекистана Uzum объясняет «соображениями ликвидности и доступной базы инвесторов».