Wildberries O‘zbekistonda WB Taxi taksi chaqirish xizmatini texnik ishga tushirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda “RVB” — Wildberries va Russ birlashgan kompaniyasi matbuot xizmati Spot’ga ma’lum qildi.
Dastlabki bosqichda loyiha “yopiq klub” shaklida faoliyat boshlaydi. Bu kompaniyaga nazorat qilinadigan boshlanishni ta’minlash va mijozlarga eng qulay foydalanish sharoitlarini yaratish imkonini beradi.
Xizmatni sinab ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘lgan foydalanuvchilarning birinchi to‘lqiniga marketpleys xodimlari va hamkorlari kiradi.
Ularga, shuningdek, barcha kelajakdagi yo‘lovchilar uchun qulay tariflar, mashina tez yetib kelishi va safar narxining 50%i miqdorida “tarvuz” — kompaniyaning maxsus virtual valyutasida keshbek olish imkoniyati taqdim etiladi. Bu keshbek naqd pulsiz to‘lov qilganlar uchun beriladi.
WB Taxi haydovchilarga qulay hamkorlik shartlarini taklif qiladi. Asosiy afzalliklar qatoriga agregatorning past komissiyasi va xizmat sifati talablariga rioya qilingan holda smenada kafolatlangan daromad kiradi.
“Yopiq klub shaklida boshlash bizga xizmatni rivojlantirish masalalariga maksimal e’tibor qaratish imkonini beradi”, — dedi WB Taxi rahbari Anatoliy Smorgonskiy.
Smorgonskiyning qayd etishicha, mahsulot bosqichma-bosqich ishga tushiriladi va tizimning barcha elementlari qanday ishlayotganini sinchiklab kuzatib boriladi.
Bunda klub ishtirokchilarining fikr-mulohazalari esa xizmatni yaxshilash va uni kengaytirishga tayyorgarlik ko‘rishda bizga yordam beradi.
O‘zbekistonda WB Taxi rivojlanishining keyingi bosqichlari ish geografiyasini kengaytirish va xizmatni keng ommaga bosqichma-bosqich taqdim etishni o‘z ichiga oladi.
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, WB Taxi joriy yilning iyun oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav fondi 500 ming so‘m bo‘lgan kompaniya “taksi faoliyati” bilan shug‘ullanadi. Ta’sischilar Wildberries’ning “sho‘ba korxonasi” bo‘lgan WB Int Export (99%) va “RVB” MChJ (1%) birlashgan kompaniyasi hisoblanadi. Rahbar — Akmal Primqulov, u ham Wildberries kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori hisoblanadi.
Avvalroq Wildberries marketpleysi UzPost pochta operatoridagi davlat ulushini sotib olgani haqida xabar berilgandi.
OAV ma’lumotlariga ko‘ra, kelishuvga ancha vaqt tayyorgarlik ko‘rilgan va Wildberries’ning O‘zbekistonda ulkan qiziqishlari bor. Bitim qiymati noma’lum.

Маркетплейс Wildberries планирует запустить собственный сервис такси в Узбекистане. Об этом Spot сообщили в пресс-службе ООО «РВБ» — объединенной компании Wildberries и Russ.
Сейчас сервис заказа такси WB Taxi готовится к техническому запуску в Узбекистане. На первом этапе проект начнет работу в формате «закрытого клуба». Это позволит Wildberries обеспечить контролируемый старт и предоставить клиентам «комфортные условия использования».
В первую волну пользователей, которые смогут протестировать сервис, войдут сотрудники и партнеры маркетплейса. Пассажирам обещают выгодные тарифы, высокую скорость подачи автомобиля, а также кешбэк в размере 50% от стоимости поездки в «арбузах» — фирменной виртуальной валюте, которая будет начисляться при безналичной оплате.
Водителям WB Taxi, как сообщается, предоставят «комфортные условия сотрудничества», включая низкую комиссию агрегатора и гарантированный доход за смену при соблюдении параметров качества сервиса.
«Старт в формате закрытого клуба позволит нам уделить максимум внимания вопросам развития сервиса. Мы запустим продукт постепенно, тщательно отслеживая работу всех элементов системы. Обратная связь участников клуба поможет нам улучшать сервис и готовиться к масштабированию», — отметил руководитель WB Taxi Анатолий Сморгонский.
В будущем планы сервиса WB Taxi в Узбекистане включают расширение географии работы и постепенное открытие сервиса для широкой аудитории.
В августе Wildberries уже запустил сервис такси WB Taxi в Беларуси, который заработал в режиме бета-тестирования в Минске.
Согласно ЕГРПО, WB Taxi было зарегистрировано в июне этого года. Компания с уставным фондом в размере 500 тыс. сумов занимается «деятельностью такси». Учредителями выступают WB Int Export (99%), являющаяся «дочкой» Wildberries, и объединенная компания ООО «РВБ» (1%). Руководитель — Акмаль Примкулов, который также является директором Wildberries в Узбекистане.