O‘zbekistonda amaldorlarning daromadlarini deklaratsiya qilish va informatorlarni himoya qilish bo‘yicha qonun loyihalari ishlab chiqilgan. Bu haqda Xalqaro valyuta jamg‘armasi xodimlarining missiya yakunlari bo‘yicha bayonotida aytiladi.
“Missiya “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida"gi qonunning tasdiqlanishi va korrupsiya faktlarini fosh qiluvchi axborot beruvchilarni himoya qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasi hamda aktivlarni deklaratsiya qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini Parlamentga ko‘rib chiqish uchun topshirish bo‘yicha harakatlarni olqishlaydi”, — deyiladi xabarda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi matbuot xizmati Spot so‘roviga javoban ma’lum qilishicha, hozirda quyi palataga axborotchilarni himoya qilish va aktivlarni deklaratsiyalash to‘g‘risidagi qonun loyihalari kiritilgani haqida ma’lumotga ega emas.
2024-yil may oyida Xalqaro valyuta jamg‘armasi O‘zbekiston hukumatiga yaqin kelajakda aktivlarni deklaratsiyalash va manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qonunlarni amalga kiritishni tavsiya qilgan edi.
Mart oyida Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida O‘zbekistonda davlat xizmatchilarining daromadlarini deklaratsiya qilish to‘g‘risidagi qonunni qabul qilish vaqti kelganini aytib, bu masalada jamoatchilik fikri muhim rol o‘ynashini ta’kidlagan edi.
Mutasaddilarga tez fursatda ushbu qonun loyihasini jamoatchilik muhokamasiga qo‘yib, 1-aprelgacha kiritish topshirildi.
Prezident noqonuniy boylik orttirganlik uchun javobgarlik joriy etish masalasini ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi. Xususan, qonunchilikka noqonuniy boylik orttirish to‘g‘risidagi moddani kiritish taklif etildi. Bunda davlat xizmatchisi o‘zining deklaratsiyalanayotgan daromadiga mos kelmaydigan mol-mulkni qayerdan olganini isbotlashi kerak bo‘ladi.
Aprel oyida Mirziyoyev may oyi oxirigacha “Davlat xizmatchilarining daromadlari va mol-mulki to‘g‘risidagi deklaratsiya to‘g‘risida"gi qonun loyihasini tayyorlash vazifasini qo‘ydi. Unda deklaratsiyalarni tuzish hamda ularda ko‘rsatilgan ma’lumotlarni tekshirish tartibi ko‘rsatilishi kerak.
Shuningdek, qonun loyihasida davlat xizmatchilarining oltita toifadagi ma’lumotlari majburiy ochiqlanishi, 20 ta toifadagi ma’lumotlari esa oshkor etilmasligi belgilanmoqda.
Avvalroq Spot XVJ O‘zbekistonda iqtisodiyot va inflyatsiya o‘sishi tezlashishini prognoz qilayotgani haqida yozgandi.

В Узбекистане разработаны законопроекты о декларировании доходов чиновников и защите информаторов. Об этом говорится в заявлении персонала Международного валютного фонда по итогам миссии.
«Миссия приветствует факт утверждения Закона о конфликте интересов и действия по передаче законопроекта о защите информаторов, разоблачающих факты коррупции, и законопроекта о декларировании активов на рассмотрение Парламента», — говорится в сообщении.
В пресс-службе Законодательной палаты Олий Мажлиса в ответ на запрос Spot заявили, что на данный момент не обладают информацией о внесении в нижнюю палату законопроектов о защите информаторов и декларировании активов.
В мае 2024 года Международный валютный фонд рекомендовал правительству Узбекистана в ближайшей перспективе ввести в действие законы о декларировании активов и конфликте интересов.
В марте на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции Шавкат Мирзиёев в своем выступлении заявил, что настало время принять закон о декларировании доходов государственных служащих в Узбекистане, подчеркнув в этом вопросе важную роль общественного мнения.
Ответственным лицам было поручено в кратчайшие сроки вынести данный законопроект на общественное обсуждение и внести его до 1 апреля.
Президент подчеркнул необходимость рассмотрения вопроса введения ответственности за незаконное обогащение. В частности, предложено внести в законодательство статью о незаконном обогащении. В этом случае госслужащий должен будет доказать, откуда он получил имущество, не соответствующее его декларируемому доходу.
В апреле Мирзиёев поставил задачу до конца мая подготовить проект закона «О декларации доходов и имущества государственных служащих». В нем должны обозначаться порядок составления деклараций, а также проверки указанной в них информации.
Ранее Spot писал, что МВФ рекомендовал Узбекистану отказаться от предоставления новых налоговых льгот.