Microsoft kompaniyasi asoschisi Bill Geyts o‘z blogida 2025-yilda o‘qigan eng yaxshi 5 ta kitobi ro‘yxatini e’lon qildi.
“Bayram yaqinlashmoqda. Men har doim yilning shu faslidan foydalanib, kitob o‘qishni yoqtiraman va ko‘pchilik ham shunday deb o‘ylashini bilaman. Bayramlar atrofidagi sokinroq kunlarda yaxshi kitob bilan o‘tirishni osonlashtiradigan nimanidir his qilaman. Shu sababli, yaqinda o‘qigan sevimli kitoblarimni sizlar bilan baham ko‘rmoqchiman”, deb yozadi Geyts.
Tadbirkorning ta’kidlashicha, bu kitoblarning har biri muhim narsalarning asl mohiyatini ochib beradi: odamlar hayotning keyingi bosqichlarida qanday maqsad topishi, iqlim o‘zgarishi haqida qanday fikrlashimiz kerakligi, ijodiy sanoatning rivojlanishi, insonlarning o‘zaro muloqoti, Amerika qanday qilib katta loyihalarni amalga oshirish qobiliyatini yo‘qotgani va uni qayta tiklash yo‘llari haqida so‘z boradi.
“G‘ayrioddiy aqlli mavjudotlar”, Shelby Van Pelt
Men ko‘p badiiy adabiyot o‘qimayman, lekin o‘qisam, dunyoga yangi nigoh bilan qarashga yordam beradigan qiziqarli qahramonlar bo‘lishini xohlayman. Bu roman aynan shuni taqdim etdi, deydi Geyts.
Kitob Tova haqidagi hikoya. Tova — 70 yoshli ayol, u akvariumda tungi smenada tozalovchi bo‘lib ishlaydi va o‘z hayotida tasalli topishni aqlli sakkizoyoqqa g‘amxo‘rlik qilish orqali topadi. Tova hayotining ma’nosini izlaydi — bu esa yosh ulg‘aygan sari ko‘pchilik duch keladigan masala.
Van Peltninng hikoyasi menga odam nafaqaga chiqqandan keyin kunlarni mazmunli o‘tkazish qanchalik murakkab bo‘lishi mumkinligini o‘ylattirdi. Shuningdek, jamiyatlar keksalarga maqsad topish va o‘zini foydali his etishda qanday yordam bera olishini ham eslatib turadi.
“Havoni tozalash”, Xanna Richi
Geyts Xannaning Our World in Data’dagi ishlarini yillar davomida kuzatib kelishini va uning yangi kitobi iqlim muammosining eng tushunarli sharhlaridan biri bo‘lganini qayd etdi.
U kitobni 50 ta katta savol atrofida tuzgan — masalan, hozir harakat qilish uchun kech emasmi, atom energetikasi xavflimi, qayta tiklanuvchi energiya manbalari haqiqatan ham arzonmi kabi savollar — va ularning har biriga qisqa, oddiy va tushunarli tilda javob beradi.
U xavf-xatarlarga real qarashga ega, lekin haqiqiy rivojlanishni ko‘rsatadigan ma’lumotlarga tayanadi: quyosh va shamol energiyasi mislsiz tezlikda o‘smoqda, elektromobillar arzonlashib bormoqda, po‘lat, sement va toza yoqilg‘i kabi sohalarda innovatsiyalar jadallashmoqda.
Kitob iqlim muammolariga yechimlar haqida umidli, faktlarga asoslangan umumiy ma’lumot olishni istaganlar uchun ajoyib tanlov hisoblanadi.
“Kim bilardi”, Barri Diller
Tadbirkor Barrini o‘nlab yillardan beri bilishini, ammo uning memuarlari baribir uni hayratga solgani va ko‘p narsani o‘rgatganini hamda u zamonaviy media dunyosidagi eng ta’sirli shaxslardan biri ekanligini aytib o‘tadi.
Barri televizor uchun maxsus yaratilgan filmlar formatini ixtiro qilgan, mini-seriallarni yaratishda muhim rol o‘ynagan, Paramount’ni birinchi raqamli kinostudiyaga aylantirgan, Fox telekanalini ishga tushirgan va keyinchalik internet imperiyasini barpo etgan.
U butun hayoti davomida hali hammaga ravshan bo‘lmagan g‘oyalarga tikilgan, va u o‘zgartirgan sanoatlar bunday tikishlar qanchalik katta samara berishini yaqqol ko‘rsatadi.
“Har kim hamma bilishini bilganda”, Stiven Pinker
Inson xulq-atvorining sirlarini Steven Pinkerdan yaxshiroq tushuntira oladigan kam odam bor, va uning so‘nggi kitobi odamlar qanday muloqot qilishi haqida chuqurroq bilishni istagan har bir kishi uchun o‘qish majburiy hisoblanadi.
Kitob “umumiy bilim” (common knowledge) odamlarning bir-birlari bilan samarali muvofiqlashishiga qanday yordam berishini ko‘rsatadi: boshqalar nima bilishini bilganimizda, bilvosita signallar ham aniq bo‘ladi.
Mavzu murakkab bo‘lishiga qaramay, kitob tushunarli, amaliy va o‘qishdan zavq olish mumkin. U menga kundalik ijtimoiy muloqotlarni yangi nigoh bilan ko‘rish imkonini berdi.
“Farovonlik”, Ezra Kleyn va Derek Tompson
Bu kitob Amerika nima uchun yirik loyihalarni amalga oshirishda qiynalayotganga o‘xshashligini va buni tuzatish uchun nimalar qilish kerakligini aniqlik bilan tahlil qiladi.
Kleyn va Tompsonning ta’kidlashicha, taraqqiyot nafaqat yaxshi g‘oyalarga, balki g‘oyalarning tarqalishiga yordam beradigan tizimlarga ham bog‘liq. Bugungi kunda bu tizimlar ko‘pincha uy-joy va infratuzilmadan tortib to toza energiya va ilmiy yutuqlargacha bo‘lgan jarayonlarni sekinlashtirmoqda.
Geyts global sog‘liqni saqlash va iqlim bo‘yicha o‘z faoliyatimda ular tasvirlagan ko‘plab to‘siqlarni aniqlaganini ta’kidlaydi. Kitobda barcha savollarga javob berishga da’vo qilinmaydi, biroq unda AQSHning katta ishlarni amalga oshirish qobiliyatini qayta tiklash haqida to‘g‘ri savollar ko‘tariladi.

Сооснователь Microsoft Билл Гейтс уже много лет ведет онлайн-блог «Записки Гейтса» (The Gates Notes). В своем блоге он выпускает традиционную рубрику, где каждый год рекомендует пять книг.
В этом году он снова опубликовал список из пяти произведений, которые, по его словам, помогают «заглянуть за кулисы мира» и понять, как устроены важные процессы вокруг нас.
«Праздники уже почти наступили. Я всегда люблю использовать это время года, чтобы наверстать упущенное в чтении, и знаю, что многие люди думают так же. Надеюсь, вы найдете здесь что-то, что пробудит ваше любопытство. И надеюсь, что ваш праздничный сезон будет наполнен счастливыми близкими, вкусной едой и интересными разговорами», — прокомментировал бизнесмен.
Гейтс отмечает, что все пять книг объединяет одна тема — как устроено наше общество: от поиска смысла в зрелом возрасте до причин, по которым Америке стало сложнее реализовывать масштабные проекты.
Spot публикует перевод свежей подборки книжных рекомендаций Билла Гейтса.
«Необычайно умные создания», Шелби ван Пелт
Я не часто читаю художественную литературу, но когда читаю, то хочу читать об интересных персонажах, которые помогают мне по-новому взглянуть на мир. Книга «Необыкновенно яркие существа» полностью оправдала мои ожидания.
Мне очень понравился этот замечательный роман о 70-летней женщине по имени Това, которая работает ночными сменами уборщицей в аквариуме и находит удовлетворение в уходе за умным осьминогом. Това изо всех сил пытается найти смысл в своей жизни, с чем сталкиваются многие люди по мере старения.
История Ван Пелта заставила меня задуматься о том, как заполнить дни после ухода с работы, и о том, что могут сделать сообщества, чтобы помочь пожилым людям найти цель в жизни.
«Проясняем ситуацию», Ханна Ритчи
Я уже много лет слежу за работой Ханны в Our World in Data (прим. Spot — исследовательский проект, который собирает данные о том, как развивается мир), и ее новая книга — одно из самых понятных объяснений климатической проблемы, которые я читал.
Она построена вокруг 50 важных вопросов — например, не поздно ли уже действовать, опасна ли атомная энергия и действительно ли возобновляемые источники энергии доступны по цене — и отвечает на каждый из них лаконичным, доступным языком.
Она реалистично оценивает риски, но опирается на данные, которые показывают реальный прогресс: солнечная и ветровая энергия развиваются с рекордной скоростью, электромобили становятся дешевле, а инновации ускоряются в таких областях, как сталь, цемент и чистые виды топлива. Если вы хотите получить обнадеживающий, основанный на фактах обзор текущего состояния дел в области решения климатических проблем, эта книга — отличный выбор.
«Кто знал?» Барри Диллер
Я знаю Барри (прим. Spot — один из самых влиятельных медиамагнатов США) уже несколько десятилетий, но его мемуары все равно удивили меня и многому научили.
Он — одна из самых влиятельных фигур в современных СМИ. Он изобрел телевизионный фильм, помог создать телевизионные мини-сериалы, сделал Paramount ведущей киностудией, запустил телевизионную сеть Fox, а позже создал интернет-империю. Он всю жизнь делал ставку на идеи, которые еще не были очевидными, и отрасли, которые он преобразовал, показывают, насколько такие ставки могут окупиться.
«Когда все знают, что все знают», Стивен Пинкер
Мало кто может объяснить тайны человеческого поведения лучше, чем Стивен Пинкер, и его последняя книга является обязательной к прочтению для всех, кто хочет узнать больше о том, как люди общаются.
В книге «Когда все знают, что все знают» показано, как «общеизвестные факты» позволяют людям координировать свои действия: когда мы знаем, что знают другие, косвенные сигналы становятся ясными. Хотя сама тема довольно сложна, книга читается легко и практична, и она заставила меня по-новому взглянуть на повседневные социальные взаимодействия.
«Изобилие», Эзра Кляйн и Дерек Томпсон
Эта книга представляет собой острый взгляд на то, почему Америка, похоже, испытывает трудности с созданием новых вещей и что нужно сделать, чтобы исправить эту ситуацию.
Кляйн и Томпсон утверждают, что прогресс зависит не только от хороших идей, но и от систем, которые помогают этим идеям распространяться. Сегодня эти системы часто, напротив, замедляют процесс — от жилищного строительства и инфраструктуры до чистой энергии и научных прорывов.
Я узнал многие из описанных ими препятствий из собственного опыта работы в сфере глобального здравоохранения и климата. Книга «Изобилие» не претендует на то, что в ней есть все ответы, но в ней задаются правильные вопросы о том, как США могут восстановить свою способность достигать больших целей.