Rossiyaning Natsproektstroy kompaniyasi Toshkent-Samarqand pulli avtomobil yo‘lini qurish loyihasiga qiziqish bildirmoqda. Bu haqda kompaniyalar guruhi bosh direktori Aleksey Krapivin O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
3-dekabr kuni Shavkat Mirziyoyev bosh vazir o‘rinbosari Denis Manturov boshchiligidagi Rossiya delegatsiyasini qabul qildi. Uchrashuvda Nijniy Novgorod va Omsk viloyatlari, Boshqirdiston va Krasnoyarsk o‘lkasi rahbarlari, hamda Farg‘ona, Toshkent, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari hokimlari ham ishtirok etdi.
Tomonlar oliy darajadagi uchrashuvlar yakunida erishilgan kelishuvlarni “yo‘l xaritasi” asosida amalga oshirish masalalarini ko‘rib chiqdi. Savdo hajmining barqaror o‘sishi, sanoat, energetika, transport, metallurgiya, kimyo va boshqa sohalardagi loyihalarning amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Muzokaralarda tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, jumladan, sanoat zonalari doirasida kooperatsiya loyihalarini tezlashtirish, hududlar va biznes darajasida faol aloqalarni davom ettirish yo‘nalishidagi muvofiqlashtirilgan choralarni qabul qilishning ahamiyati taʼkidlandi.
Uchrashuv doirasida yetakchi Rossiya kompaniyalari rahbarlari prezidentga IT, energetika, elektrotexnika, mashinasozlik, kimyo, farmatsevtika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati sohalarida loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq rejalarni taqdim etdi.
Natsproektstroy kompaniyalar guruhi bosh direktori Aleksey Krapivin Rossiya korporatsiyasi temir yo‘l tarmog‘ini rivojlantirish va Toshkent metropolitenini avtomatlashtirish loyihalarida ishtirok etayotganini maʼlum qildi.
Top-menejer prezidentga joriy yil avgust oyida Chirchiq texnoparki hududida ishga tushirilgan poyezdlar harakatini boshqarish tizimlarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha rejalar taqdim etilgani haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, Natsproektstroy O‘zbekiston temir yo‘llari tarmog‘ini yana-da modernizatsiya qilishda ishtirok etishga qiziqish bildirdi.
“Toshkent-Samarqand konsession [avtomobil] yo‘lida ishtirok etish imkoniyatini faol o‘rganmoqchimiz. Prezident tashabbuslarimizni qo‘llab-quvvatladi”, — dedi Aleksey Krapivin.
Bundan tashqari, Natsproektstroy rahbari korporatsiya tomonidan Rossiyaning birinchi yuqori tezlikdagi Moskva-Sankt-Peterburg magistralini qurishda qo‘llanilgan tajriba va vakolatlarni taqdim etdi. “Xolding tomonidan ishlab chiqilgan noyob texnologiya va usullar O‘zbekiston hududida yuqori tezlikdagi magistral loyihalarini amalga oshirishda qo‘llanilishi mumkin”, — deyiladi xabarda.
Natproyektstroy ning yangilangan nashrida Aleksey Krapivin prezidentga xolding Toshkent — Samarqand avtomobil magistralini qurish loyihasida ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqayotganini aytgan.
24-oktabr kuni Janubiy Koreyaning Saman Engineering kompaniyasi Transport vazirligi, O‘zbekiston temir yo‘llari va boshqa idoralar takliflari asosida Toshkent-Samarqand tezyurar temir yo‘lining 3 ta variantini taqdim etdi.
Birinchi variantda temir yo‘l uzunligi 282 km, harakat vaqti 1 soat 26 daqiqa, o‘rtacha tezlik 185,7 km/soatni tashkil etadi. Umumiy uzunligi 8,9 km bo‘lgan 74 ta ko‘prik va 3 ta tunnel qurilishi ko‘zda tutilgan.
Ikkinchi variantda magistralning uzunligi 291,7 km. Bunda o‘rtacha tezlik 179,4 km/soatgacha pasayadi, yo‘lga sarflanadigan vaqt esa 1 soat 33 daqiqagacha ortadi. Loyiha doirasida 82 ta ko‘prik va 16 km uzunlikdagi 1 ta tunnel quriladi.
Uchinchi variantda yuqori tezlikdagi temir yo‘lning uzunligi 302 km.dan ortiq. O‘rtacha tezlik 166,9 km/soat bo‘lganda Toshkentdan Samarqandgacha bo‘lgan masofa 1 soat 45 daqiqa davom etadi. Yo‘nalish umumiy uzunligi 9,6 km bo‘lgan 105 ta ko‘prik va 2 ta tunnelni o‘z ichiga oladi.

Обновлено: 5 декабря в группе компаний «Нацпроектстрой» уточнили Spot, что российская компания выразила интерес к участию в проекте платной автомобильной дороги Ташкент — Самарканд.
Российская компания «Нацпроектстрой» заинтересована в проекте строительства платной автомобильной дороги Ташкент — Самарканд. Об этом сообщил генеральный директор группы компаний Алексей Крапивин в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
3 декабря Шавкат Мирзиёев принял делегацию России во главе с первым вице-премьером Денисом Мантуровым. Во встрече также участвовали главы Нижегородской и Омской областей, Башкортостана и Красноярского края РФ, а также хокимы Ферганской, Ташкентской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей.
Стороны рассмотрели вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых по итогам встреч на высшем уровне на основе «дорожной карты». В частности, отмечался устойчивый рост объемов торговли, реализация проектов в сфере промышленности, энергетики, транспорта, металлургии, химии и других отраслей.
На переговорах подчеркнута важность принятия скоординированных мер, направленных на сохранение динамики товарооборота, ускорение проектов кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе в рамках индустриальных зон, продолжение активных контактов на уровне регионов и бизнеса.
На полях встречи руководители ведущих российских компаний представили президенту конкретные планы по реализации проектов в области IT, энергетики, электротехники, машиностроения, химии, фармацевтики, текстильной и пищевой промышленности.
Денис Мантуров и Шавкат Мирзиёев. Фото: пресс-служба президента
Гендиректор группы компаний «Нацпроектстрой» Алексей Крапивин рассказал, что российская корпорация участвует в проектах по развитию сети железных дорог и автоматизации ташкентского метрополитена.
Топ-менеджер сообщил о презентации президенту планов по локализации производства систем управления движением поездов, запущенного на территории технопарка «Чирчик» в августе этого года. Также «Нацпроектстрой» выразил интерес к участию в дальнейшей модернизации сети узбекистанских железных дорог.
«Активно хотим проработать возможность участия в концессионной [автомобильной] дороге Ташкент — Самарканд. Президент поддержал наши инициативы», — поделился Алексей Крапивин.
Кроме того, глава «Нацпроектстроя» представил опыт и компетенции, задействованные корпорацией при строительстве первой в России высокоскоростной магистрали Москва — Санкт-Петербург. «Разработанные холдингом уникальные технологии и методы могут быть применены при реализации проектов ВСМ на территории Узбекистана», — добавили в компании.
В обновленной публикации «Нацпроектстрой» сообщается, что Алексей Крапивин рассказал президенту, что холдинг прорабатывает возможность участия в проекте строительства автомобильной магистрали Ташкент — Самарканд.
Алексей Крапивин (слева). Фото: пресс-служба президента
Высокоскоростная магистраль Ташкент — Самарканд
24 октября южнокорейская Saman Engineering представила 3 варианта высокоскоростной ж/д Ташкент — Самарканд на основе предложений Министерства транспорта, «Узбекистон темир йуллари» и других ведомств.
В первом варианте протяженность ж/д составит 282 км, время в пути — 1 час 26 минут, а средняя скорость — 185,7 км/ч. Всего предполагается построить 74 моста и 3 туннеля общей длиной 8,9 км.
Второй вариант имеет протяженность магистрали в 291,7 км. При этом средняя скорость снизится до 179,4 км/ч, а время в пути увеличится до 1 часа 33 минут. В рамках проекта будут построены 82 моста и 1 туннель длиной 16 км.
У третьего варианта протяженность высокоскоростной ж/д превышает 302 км. При средней скорости в 166,9 км/ч путь от Ташкента до Самарканда займет 1 час 45 минут. Маршрут включает 105 мостов и 2 туннеля общей длиной 9,6 км.
Ранее Spot писал, что Wildberries запустит в Узбекистане крупный логоцентр за $142 млн к концу 2026 года.