O‘zbekneftgaz sho‘ba kompaniyasi — UNG Overseas va AQSHning Cargill korporatsiyasi o‘rtasida hamkorlik kelishuvi imzolandi. Bu haqda O‘zbekneftgaz matbuot xizmati xabar berdi.
Hujjat O‘zbekiston energetik xavfsizligini mustahkamlash, resurs barqarorligini oshirish va mamlakat rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Tomonlar $3 mlrdgacha uzoq muddatli moliyalashtirishni jalb etishga kelishib oldi. Moliyalashtirish hajmi bosqichma-bosqich $5 mlrdgacha kengaytiriladi.
Kelishuv mamlakatning o‘sib borayotgan energiya iste’moli, iqlimiy o‘zgarishlar va sanoat modernizatsiyasi sharoitida energetika, suv xo‘jaligi va ekologiya kabi asosiy tizimlarning ishonchliligi, samaradorligi va barqarorligini rivojlantirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Loyihalar aholi va sanoat uchun energetika ta’minoti, tizimli xatarlarni kamaytirish va infratuzilmani modernizatsiya qilishni qamrab oladi.
Shuningdek, uning doirasida energetik va suv resurslarini boshqarish samaradorligini oshirish, ekologik muvozanat, sanoat raqobatbardoshligi va energiya mustaqilligini ta’minlash borasida moliyalashtirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Qayd etilishicha, O‘zbekneftgazning xalqaro savdo-investitsiya bo‘yicha UNG Overseas sho‘ba kompaniyasi xorijiy sheriklar bilan strategik ishlarni muvofiqlashtiradi, Cargill esa tizimlashtirilgan moliyalash bo‘yicha global ekspertiza asosida amaliy yechimlar taqdim etadi.
Joriy yilning oktabr oyida O‘zbekneftgaz kompaniyasi UNG Overseas brendi ostida BAAda Orient Energy Limited sho‘ba korxonasi tashkil etilganini ma’lum qildi.
Uning asosiy vazifalari qatoriga energetika, sanoatning turdosh tarmoqlari va infratuzilma bo‘yicha yirik loyihalarni amalga oshirish uchun xalqaro moliya institutlari va investorlarning mablag‘larini jalb qilish kiradi.
Shuningdek, UNG Overseas O‘zbekiston mahsulotlarini jahon bozorlarida ilgari surish bilan shug‘ullanadi. Bundan tashqari, u uglevodorodlarni yetkazib berishning yangi zanjirlarini rivojlantiradi va “uzoq muddatli energiya xavfsizligini ta’minlaydi”.
Prezidentning sentabr oyidagi AQSHga tashrifi doirasida O‘zbekgidroenergo va Cargill Financial Services International moliyaviy hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolangandi.
Avvalroq O‘zsanoateksport va Cargill kompaniyasi o‘rtasida paxta yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolangani haqida xabar berilgandi.

Дочерняя компания «Узбекнефтегаза» по международной торговле и инвестициям — UNG Overseas — и американская корпорация Cargill подписали соглашение о сотрудничестве, «направленное на укрепление энергетической безопасности Узбекистана», сообщила пресс-служба госкомпании.
Согласно соглашению, стороны договорились о привлечении долгосрочного финансирования в объеме до $3 млрд с возможностью увеличения общего лимита до $5 млрд.
Основными целями сотрудничества «Узбекнефтегаз» назвал укрепление энергетической безопасности Узбекистана, повышение устойчивости ресурсного обеспечения и поддержку устойчивого развития страны.
Соглашение призвано способствовать повышению надежности, эффективности и устойчивости ключевых систем — энергетики, водного хозяйства и экологии — в условиях растущего энергопотребления, климатических изменений и модернизации промышленности.
«В рамках проектов будут рассмотрены вопросы финансирования по таким направлениям, как обеспечение энергоснабжения населения и промышленности, снижение системных рисков и модернизация инфраструктуры, повышение эффективности управления энергетическими и водными ресурсами, обеспечение экологического баланса, рост конкурентоспособности промышленности и укрепление энергетической независимости», — заявили в «Узбекнефтегазе».
UNG Overseas будет координировать стратегическое взаимодействие с международными партнерами, а американская Cargill предлагать практические решения на основе своей глобальной экспертизы в сфере структурированного финансирования.
Во время сентябрьского визита президента в США «Узбекгидроэнерго» и Cargill Financial Services International подписали соглашение о финансовом сотрудничестве.
В октябре «Узбекнефтегаз» сообщил о создании в ОАЭ дочерней структуры Orient Energy Limited, которая работает под брендом UNG Overseas. В число ее основных задач входят привлечение средств от международных финансовых институтов и инвесторов для реализации крупных проектов в энергетике, смежных отраслях промышленности и инфраструктуры.
Новая структура будет выступать в качестве международного инвестиционного и трейдингового центра. Создание UNG Overseas входит в стратегический план по выходу «Узбекнефтегаза» на мировой рынок и привлечению иностранных инвестиций.