Shavkat Mirziyoyev mahallalarni ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududlarga aylantirish, aholi bandligini taʼminlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Tanqidiy o‘tgan yig‘ilishda ishga solinmayotgan imkoniyatlar, bu boradagi sustkashliklar ko‘rsatib o‘tildi. Yig‘ilishda “mahalla yettiligi” aʼzolarining ish samaradorligini baholash uchun aniq mezonlar mavjud emasligi, ularning asosiy vazifasi bo‘lgan ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirishda masʼuliyatini yana-da oshirish zarurligi taʼkidlandi.
“Yettilik” faoliyati aholi bandligi va daromadlari ortishida bevosita aks etishi shartligi, mazkur yo‘nalishda manzilli va natijaga yo‘naltirilgan ishlarni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Mahallalarda kambag‘allik va ishsizlikni qisqartirishda, avvalo, ularning muammolari va “o‘sish nuqtalari"ni aniqlab, tizimli chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi. Shuningdek, aholi murojaatlarini bevosita mahallaning o‘zida hal etishga eʼtiborni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Og‘ir toifadagi mahallalar bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar ko‘rib chiqildi. Ushbu hududlarga alohida eʼtibor qaratib, infratuzilma, elektr taʼminoti, internet tarmog‘i, tomorqadan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish topshirildi.
Joriy yilda mamlakatda kambag‘allik darajasi 8,9%dan 6%ga tushishi kutilmoqda. Kelgusi yilda bu ko‘rsatkichni 4,5%gacha qisqartirish maqsad qilingan.
Buning uchun mahallalarda ishlarni tashkil qilishga kompleks yondashish, barqaror bandlik yo‘nalishidagi xizmatlar qamrovini kengaytirish, daromad manbalarini yaratish, aholini kasb-hunarga o‘qitish va tadbirkorlikka jalb qilish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Har bir kambag‘al oila bo‘yicha uning real imkoniyatlari va xohish-istaklarini inobatga olgan individual rejalarni ishlab chiqish muhim ekani taʼkidlandi.
Loyihaviy yondashuv doirasida quyidagi dasturlar bilan 1 mln nafar kambag‘al aholini qamrab olish rejalashtirilgan:
- “Bandlik organlari — ish beruvchilar hamkori”;
- “Teng imkon — inklyuziv bandlik”;
- “Barqaror kelajak sari”;
- “20 ta mahalliy brend”;
- “Bir kontur — bir mahsulot”;
- “Mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish”;
- “Ijara yer va tomorqada suv taʼminotini yaxshilash”;
- “Eski bog‘larni yangilash”;
- “1 ming gektar mevali bog‘”;
- “Eksportchi kooperativlar” va boshqa.
Kambag‘allik va ishsizlikni kamaytirishda mahallalarda kichik va o‘rta loyihalarni amalga oshirish, jumladan, chegara va anklav hududlarda infratuzilmani yaxshilash, tun-u kun ishlaydigan ko‘chalar, turistik mahallalar, mikrosanoat markazlarini tashkil etish, sohil va yo‘l bo‘yi infratuzilmani rivojlantirish chora-tadbirlari taqdimot qilindi.
Bandlik dasturining 2025-yildagi ijrosi va 2026-yilgi dasturni shakllantirish, norasmiy bandlikni qisqartirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Prezident mutasaddilarga mahallalardagi masalalarni manzilli hal qilish, aholi ehtiyojlari asosida amaliy ishlar samaradorligini oshirish, bandlik va kambag‘allikni qisqartirish borasidagi vazifalarning yuksak masʼuliyat bilan ijrosini taʼminlash yuzasidan topshiriqlar berdi.
Sentabr oyida Shavkat Mirziyoyev “Kambag‘allikdan farovonlik sari” xalqaro forum ochilishida so‘zlagan nutqida 2024-yili kambag‘allik darajasi 8,9% ga tushirilgani, yil yakunigacha uni 6% gacha kamaytirish maqsad qilinganini aytgandi.
29-oktabr kuni prezident huzuridagi taqdimotida mamlakatda kambag‘allik darajasi 2021-yildagi 17% dan 6,8% ga kamaygani ma’lum qilingandi.
Avvalroq O‘zbekistonda fermerlarga kredit stavkalari ularning reyting darajasi asosida pasaytirilishi haqida xabar berilgandi.

9 декабря Шавкату Мирзиёеву представили информация о реализуемых мерах по превращению махаллей в территории без безработицы и бедности, обеспечению занятости населения, сообщила пресс-служба президента.
На совещании отмечалось, что сегодня отсутствуют четкие критерии оценки эффективности работы членов махаллинской «семерки», поэтому необходимо повысить их ответственность за сокращение безработицы и бедности. Так, деятельность «семерки» должна напрямую отражаться на росте занятости и доходов населения, а работа по этому направлению должна быть более адресной и ориентированной на результат.
Президент поручил выявлять проблемы махаллей и их «точки роста», разрабатывать и реализовывать системные меры, уделив особое внимание решению обращений граждан непосредственно на местах.
Рассмотрено состояние работы в наиболее проблемных махаллях. В частности, поставлена задача уделить таким территориям особое внимание, расширить доступ к инфраструктуре, электроснабжению, интернету, а также возможности использования приусадебных участков.
К концу текущего года ожидается снижение уровня бедности с 8,9% в начале года до 6%. На следующий год определена цель снизить этот показатель до 4,5%.
Для достижения этих целей будет организована комплексная работа в махаллях: расширению охвата услуг, направленных на устойчивую занятость, созданию источников доходов, обучению населения профессиям и вовлечению его в предпринимательскую деятельность.
Для каждой малообеспеченной семьи сформируют индивидуальные программы исходя из ее реальных возможностей и потребностей.
В рамках проектного подхода намечено охватить 1 млн малообеспеченных граждан через различные программы.
Также представлены меры по снижению бедности и безработицы через реализацию малых и средних проектов в махаллях, включая развитие инфраструктуры в приграничных и анклавных районах, создание круглосуточных улиц, туристических махаллей, микроцентров промышленности, развитие прибрежной и дорожной инфраструктуры.
Кроме того, рассмотрены ход реализации программы занятости на 2025 год, формирование плана на 2026 год и вопросы сокращения неофициальной занятости.
Мирзиёев поручил ответственным структурам обеспечить адресное решение задач на местах, повышать результативность практической работы с учетом реальных потребностей населения, а также добиваться эффективного исполнения задач по снижению безработицы и бедности.
Ранее Spot писал, что для фермеров Узбекистана снизят проценты по кредитам при выплате долгов по графику.