Wildberries O‘zbekistonda WB Taxi xizmatini ishga tushirdi. Bu haqda RVB MCHJ — Wildberries va Russ birlashgan kompaniyasi matbuot xizmati Spot’ga ma’lum qildi.
Dastlabki bosqichda WB Taxi xizmatida safarlar Toshkent shahri ma’muriy hududlari doirasida amalga oshiriladi.
Foydalanuvchilar uchun to‘rtta tarif taklifi mavjud: Standart, Komfort, Komfort Plus va Multi. Oxirgi tarif bir vaqtning o‘zida bir nechta tariflarda avtomobil qidirish orqali mashina kelishini tezlashtirish imkonini beradi.
Ilovani o‘rnatgan har bir foydalanuvchiga xizmatning virtual valyutasi — 20 ming “tarvuz” sovg‘a qilinadi, ulardan safarlar uchun to‘lovlarda foydalanish mumkin. Naqd pulsiz hisob-kitoblar uchun esa safar qiymatining 50% miqdorida keshbek “tarvuz"larda hisoblanadi.
Shu bilan birga, ilovada 24/7 ovozli qo‘llab-quvvatlash xizmati mavjud. Shuningdek, foydalanuvchilar chat orqali savollar berishi va fikr-mulohazalarini qoldirishi mumkin.
Ilova Android (Play Market) va iOS (App Store) versiyalarida mavjud. Yangi foydalanuvchilar boshqa mijozlarning shaxsiy taklifnoma havolasi yoki kutish ro‘yxati orqali mustaqil ariza topshirib qo‘shilishlari mumkin.
Wildberries noyabr oyi oxirida O‘zbekistonda taksi xizmatini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Xizmatni “yopiq klub” formatida sinovdan o‘tkazishi mumkin bo‘lgan foydalanuvchilarning birinchi to‘lqiniga marketpleys xodimlari va hamkorlari kiradi.
“Yopiq klub formatida boshlash bizga xizmatni rivojlantirish masalalariga maksimal darajada e’tibor qaratish imkonini beradi. Biz mahsulotni tizimning barcha elementlari ishini sinchkovlik bilan kuzatib, bosqichma-bosqich ishga tushiramiz. Klub a’zolarining fikr-mulohazalari bizga xizmatni yaxshilash va ko‘lamni kengaytirishga tayyorgarlik ko‘rishga yordam beradi,” — dedi WB Taxi rahbari Anatoliy Smorgonskiy.
KTYADR ma’lumotlariga ko‘ra, WB Taxi joriy yilning iyun oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav fondi 500 ming so‘m bo‘lgan kompaniya “taksi faoliyati” bilan shug‘ullanadi. Ta’sischilar Wildberries’ning sho‘ba korxonasi bo‘lgan WB Int Export (99%) va RVB MCHJ (1%) birlashgan kompaniyasi hisoblanadi. Rahbar — Akmal Primqulov, u ham Wildberries kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori hisoblanadi.
Avvalroq Spot Wildberries O‘zbekistonda $142 mlnga yirik logistika markazi qurishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Маркетплейс Wildberries запустил в Узбекистане сервис для поездок WB Taxi. Об этом сообщили Spot в пресс-службе ООО «РВБ» — объединенной компании Wildberries и Russ.
Приложение доступно в версиях для Android (Play Market) и iOS (App Store). Новые пользователи могут присоединиться по персональной ссылке-приглашению от других клиентов, либо по самостоятельной заявке через лист ожидания.
Для пользователей предлагаются четыре тарифа на выбор — «Стандарт», «Комфорт», «Комфорт Плюс» и «Мульти». Последний вариант позволяет ускорить подачу авто за счет одновременного поиска в нескольких тарифах.
На первом этапе поездки в сервисе WB Taxi выполняются в административных пределах Ташкента.
Каждый пользователь при установке WB Taxi получит подарок в виртуальной валюте сервиса — 20 тыс. «арбузов», которые можно использовать для оплаты поездок. За безналичные расчеты им будет начисляться кэшбек в «арбузах» в размере 50% стоимости поездки.
В приложении работает круглосуточная голосовая поддержка. Также пользователи могут задать вопросы и оставить обратную связь в чате.
Wildberries объявил о планах запустить свой сервис такси в Узбекистане в конце ноября.
«Мы запустим продукт постепенно, тщательно отслеживая работу всех элементов системы», — отметил руководитель WB Taxi Анатолий Сморгонский.
Согласно ЕГРПО, WB Taxi было зарегистрировано в июне этого года. Компания с уставным фондом в размере 500 тыс. сумов занимается «деятельностью такси». Учредителями выступают WB Int Export (99%), являющаяся «дочкой» Wildberries, и объединенная компания ООО «РВБ» (1%). Руководитель — Акмаль Примкулов, который также является директором Wildberries в Узбекистане.
Ранее Spot писал, что Wildberries планирует построить в Узбекистане крупный логистический центр за $142 млн.