2025-yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatning yetakchi raqamli banklaridan biri bo‘lgan Uzum Bank karta biznesi, raqamli texnologiyalar va mijozlar bilan muloqotdagi muvaffaqiyatlari uchun Visa xalqaro to‘lov tizimi tomonidan beshta mukofot bilan taqdirlandi.
Xalqaro to‘lov tizimi ekspertlari har yili hamkor banklar faoliyatini baholab, naqd pulsiz to‘lovlar, xavfsizlik va mijozlarga xizmat ko‘rsatishni rivojlantirishdagi ajoyib yutuqlarni e’tirof etadi.
Xususan, Uzum Bank kartalar emissiyasining sezilarli o‘sishi uchun taqdirlandi — 3,7 milliondan ortiq o‘zbekistonliklar allaqachon Uzum’ning Visa kartalaridan foydalanmoqda. Bank, shuningdek, raqamli kommunikatsiyalarda yuqori pog‘onalarda va Visa Direct’ni muvaffaqiyatli ishga tushirgani, hamda xavfsizlik sohasidagi zamonaviy yechimlar — Visa Token Services’ni joriy etgani va 3D-autentifikatsiyaning yuqori muvaffaqiyat ko‘rsatkichiga erishgani uchun e’tirof etildi.
“O‘zbekiston fintex sohasida barqaror rivojlanmoqda, raqamli banklar esa moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirish, naqd pulsiz to‘lovlarni rivojlantirish va innovatsiyalarni joriy etishda asosiy drayverga aylanmoqda. Hozir biz raqamli xizmatlarni joriy etish tezlashayotganini, to‘lov infratuzilmasining samaradorligi oshayotganini, naqd pulsiz hisob-kitoblar darajasi o‘sib borayotganini va yangi ishtirokchilar hamda xizmatlar paydo bo‘layotganini ko‘rmoqdamiz. Visa’dagi hamkorlarimizga jamoamiz ishini yuqori baholaganlari uchun minnatdorlik bildiramiz, hozirda biz birgalikda yanada katta o‘sishga poydevor yaratmoqdamiz”, — dedi Uzum Bank boshqaruv raisi Svetlana Xe.
Bugungi kunda Uzum Bank mamlakatning eng dinamik rivojlanayotgan raqamli banklaridan biri bo‘lib, O‘zbekistonning zamonaviy fintex-industriyasini shakllantirishda muhim rol o‘ynamoqda. Uzum ekotizimi 20 milliondan ortiq foydalanuvchilarga ega va bankning raqamli xizmatlari kundalik moliyaviy vazifalarni — xususiy mijozlarning individual operatsiyalaridan tortib, tadbirkorlar uchun keng qamrovli yechimlargacha tez va qulay hal qilish imkonini beradi.

По итогам 2025 года Uzum Bank, один из ведущих цифровых банков страны, получил пять наград международной платежной системы Visa — за успехи в развитии карточного бизнеса, цифровых технологий и клиентских коммуникаций.
Эксперты международной платежной системы ежегодно оценивают работу банков-партнеров и отмечают выдающиеся достижения в развитии безналичных платежей, безопасности и клиентского сервиса.
Так, Uzum Bank был отмечен за выдающийся рост эмиссии карт — более 3,7 млн узбекистанцев уже пользуются картами Visa от Uzum — высокий уровень цифровых коммуникаций и успешный запуск Visa Direct, а также внедрение современных решений в сфере безопасности — Visa Token Services и отличный показатель успешности 3D-аутентификации.
«Финтех‑сектор Узбекистана стабильно развивается, а цифровые банки становятся драйвером финансовой доступности, безналичных платежей и инноваций. Сейчас мы видим, как ускоряется внедрение цифровых сервисов, повышается эффективность платежной инфраструктуры, растет уровень безналичных расчетов и появляются новые игроки и сервисы. Мы благодарим партнеров из Visa за высокую оценку работы нашей команды, сейчас мы вместе создаем фундамент для еще более впечатляющего роста», — отметила Светлана Хе, председатель правления Uzum Bank.
Сегодня Uzum Bank является одним из наиболее динамично развивающихся цифровых банков страны и играет ключевую роль в формировании современной финтех-индустрии Узбекистана. Экосистема Uzum насчитывает более 20 млн пользователей, а цифровые сервисы банка дают возможность быстро и удобно решать ежедневные финансовые задачи — от индивидуальных операций частных клиентов до комплексных решений для предпринимателей.