Yanvar-noyabr oylarida O‘zbekistonda 419 338 ta yengil avtomobil ishlab chiqarildi, deya xabar berdi Milliy statistika qo‘mitasi.
Mazkur ishlab chiqarish 2024-yilning tegishli davriga nisbatan 9,5% ga oshgan. UzAuto Motors avtotransport ishlab chiqaruvchilari orasida yetakchi o‘rnini saqlab qolmoqda, biroq uning bozordagi ulushi 86% dan 74% gacha pasaygan.
Chevrolet Cobalt ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha yetakchi o‘rnini saqlab qolmoqda — yil boshidan buyon 148 mingdan ortiq avtomobil ishlab chiqarilgan. Biroq, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilgi natijadan 1,1% pastligicha qolmoqda.
Cobalt’ning oylik ishlab chiqarilishi qisqa muddatli pasayishdan so‘ng yana o‘sishni boshladi — 16,3 ming dona avtomobilga yetdi. Bu oktabr oyiga nisbatan 3,6% ga, 2024-yilning noyabr oyiga nisbatan esa 7,3% ga yuqoridir.
Ikkinchi o‘rinda 85,3 ming donali Damas turibdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 8,2% kamdir. Noyabr oyidagi ishlab chiqarish hajmi (9,5 ming dona) oldingi oyga nisbatan deyarli 20% ga oshgan bo‘lsa-da, o‘tgan yilgi darajadan ancha past holatda qolmoqda.
Yetakchilar uchligini Tracker yakunladi — 47,8 ming avtomobil, bu 2024-yilga nisbatan 17,4% ko‘p. Noyabr oyida krossover ishlab chiqarish oylik rekordni yangilab, 7770 donaga yetdi va oktabr oyi darajasidan uchdan bir qismga oshib ketdi.
Onix ishlab chiqarish o‘sishda davom etdi va oyiga 3,5 ming donaga yetdi, biroq o‘tgan yilgi ko‘rsatkich (7,3 ming) bilan farq ikki baravardan ko‘proqni tashkil etdi. 11 oy ichida konveyerlardan 29 mingdan sal ko‘proq yangi sedanlar chiqdi — bu 2024-yilga nisbatan 20% ga kam.
Boshqa markalar orasida eng katta ishlab chiqarish hajmi Kia tomonidan ko‘rsatilgan — yil boshidan buyon 24,5 ming dona (+26,8%). Janubiy Koreya brendining noyabr oyidagi ko‘rsatkichlari nisbatan barqaror bo‘lib qolmoqda — 2537 ta avtomobil.
BYD ishlab chiqarish hajmi 17,5 ming donani tashkil etdi, ulardan 2500 tasi noyabr oyiga to‘g‘ri keldi. Haval avtomobillarini ishlab chiqarish 3,5 barobardan ko‘proqqa — 8891 donagacha oshdi va 8,6 mingta (+37%) avtomobil bilan Chery’ni ortda qoldirdi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda 49,3 mingta maxsus avtomobil ishlab chiqarildi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan ikki baravar ko‘pdir. Ulardan noyabr oyida 5075 ta mashina ishlab chiqarilgan.

С января по ноябрь в Узбекистане было выпущено 419 338 легковых автомобилей, сообщил Национальный комитет по статистике.
По сравнению с тем же периодом 2024 года объем производства увеличился на 9,5%. UzAuto Motors остается крупнейшим производителем автотранспорта, хотя ее доля сократилась с 86% до 74%.
Chevrolet Cobalt сохраняет первое место по объемам выпуска — чуть больше 148 тыс. машин с начала года. При этом он остается на 1,1% ниже прошлогоднего показателя.
Месячное производство Cobalt после небольшого замедления снова выросло — 16,3 тыс. авто. Это на 3,6% больше октябрьского уровня и на 7,3% — по сравнению с ноябрем 2024 года.
На втором месте располагается Damas с 85,3 тыс. единиц, что на 8,2% меньше прошлогоднего показателя. Выпуск в ноябре (9,5 тыс.) увеличился по сравнению с предыдущим месяцем почти на 20%, однако остается значительно ниже предыдущего года.
Тройку лидеров замыкает Tracker — 47,8 тыс. машин, или на 17,4% больше 2024 года. Производство кроссовера в ноябре обновило месячный рекорд и составило 7770 единиц, на треть превысив уровень октября.
Выпуск Onix продолжил расти и достиг 3,5 тыс. машин в месяц, однако разрыв с прошлогодним показателем (7,3 тыс.) стал более чем двукратным. За 11 месяцев с конвейеров сошло чуть больше 29 тыс. новых седанов — на 20% меньше 2024 года.
Из других марок самый большой объем производства показывает Kia — 24,5 тыс. машин с начала года (+26,8%). Показатели южнокорейского бренда в ноябре остаются сравнительно стабильными — 2537 авто.
Объем производства BYD составил 17,5 тыс. машин, из которых 2500 пришлось на ноябрь. Выпуск автомобилей Haval увеличился более чем в 3,5 раза — до 8891 единиц — и обошел Chery с 8,6 тыс. авто (+37%).
Кроме того, в Узбекистане произвели 49,3 тыс. специализированных автомобилей, что более чем вдвое превосходит прошлогодний уровень. Из них в ноябре было выпущено 5075 машин.