Ushbu haftada Anorbank’ning asosiy egasi va kuzatuv kengashi a’zosi Qahramonjon Olimovning ulushi 99,4% dan 49,4% ga tushgani ma’lum bo‘ldi. Ayni paytda tadbirkor Anorbank’ning 395,1 mln dona aksiyasiga egalik qiladi.
Shu bilan birga, 19-dekabr kuni Anorbankning affillangan shaxslari ro‘yxatiga Bekamin B.V. kompaniyasi kiritildi, u 400 mln dona oddiy aksiyalarning nazorat paketini oldi. Kompaniya Niderlandiyada Rotterdam, Weena 695, B7.052, 3013 AM manzilida ro‘yxatdan o‘tgan.
2019-yilda ro‘yxatdan o‘tgan Bekamin B.V. ulushli investitsiyalarni boshqarish va institutsional investorlar bilan ishlashga ixtisoslashgan. Uning tashkiliy-huquqiy shakli xususiy mas’uliyati cheklangan jamiyat (Bv) hisoblanadi.
Anorbank Bekamin B.V.ning bank aksiyadorlari tarkibiga kirishi “xalqaro strategiyani amalga oshirishning muhim bosqichi” ekanligini ma’lum qildi. Bu uzoq muddatli xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, kapital bazasini mustahkamlash va bank faoliyatining shaffofligini oshirish imkoniyatlarini yaratadi.
Anorbank aksiyalarini sotib olish strategik ahamiyatga ega bo‘lib, quyidagi maqsadlarga yo‘naltirilgan:
- bankning barqaror rivojlanishini ta’minlash va korporativ boshqaruv tizimini yanada takomillashtirish;
- bank sektoriga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha davlat siyosatini ro‘yobga chiqarish;
- kelajakda qo‘shma investitsiya loyihalari va hamkorlikni amalga oshirish uchun zamin yaratish.
“Biz bu qadamlarni Anorbank taraqqiyotidagi muhim bosqich deb hisoblaymiz. Xalqaro investorlarni jalb qilish va mustaqil ekspertlarning ishtiroki kapitalni mustahkamlash, shaffoflikni oshirish hamda mijozlar va hamkorlar uchun mahsulot va xizmatlarni faol rivojlantirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi. Bu, shuningdek, xalqaro hamjamiyatning bank strategiyasiga bo‘lgan ishonchini tasdiqlaydi,” — deya ta’kidladi bank rahbariyati.
Qonunchilikka ko‘ra, Anorbank’ning 50% aksiyasi egasi Bekamin B.V. bankning qolgan aksiyalari egalariga o‘zlariga tegishli aksiyalarni donasini 1000 so‘mdan sotishni taklif qilgan. Aksiyadorlarning o‘zlariga tegishli aksiyalarni sotish bo‘yicha murojaat qilish muddati 30 kunni tashkil etadi.
Bankning Qahramonjon Alimovdan tashqari ikkinchi ta’sischisi Kapital Sug‘urta sug‘urta kompaniyasi bo‘lib, u bankning 0,6% aksiyalariga egalik qiladi.
Anorbank aktivlar hajmi bo‘yicha banklar reytingining yuqori yarmiga kiradi — 14,48 trln so‘m, bu bank sektoridagi jami aktivlarning 1,62%idan ko‘prog‘ini tashkil etadi.
Avvalroq Spot Jahon banki O‘zbekistonga $100 mln kredit va $5 mlnlik grant ajratishi haqida yozgandi.

Мажоритарный владелец Anorbank Кахрамонжон Олимов передал контрольный пакет компании из Нидерландов, сообщается на Едином портале корпоративной информации.
На этой неделе стало известно, что доля основного владельца и члена наблюдательного совета Anorbank Кахрамонжона Олимова снизилась с 99,4% до 49,4%. В настоящее время предпринимателю принадлежит 395,1 млн акций Anorbank.
При этом 19 декабря в список аффилированных лиц Anorbank была включена компания Bekamin B.V., получившая контрольный пакет простых акций — 400 млн штук. Компания зарегистрирована в Нидерландах по адресу: Роттердам, Weena 695, B7.052, 3013 AM.
Bekamin B.V., зарегистрированная в 2019 году, специализируется на управлении долевыми инвестициями и работе с институциональными инвесторами. Ее организационно-правовая форма — частная компания с ограниченной ответственностью (Bv).
В Anorbank заявили, что вхождение Bekamin B.V. в состав акционеров банка является «важным этапом реализации международной стратегии». Это создает возможности для привлечения долгосрочных иностранных инвестиций, укрепления капитальной базы и повышения прозрачности деятельности банка.
В цифровом банке указали, что «приобретение акций» носит стратегический характер и направлено на:
- обеспечение устойчивого развития банка и дальнейшее совершенствование системы корпоративного управления;
- реализацию государственной политики по привлечению иностранных инвестиций в банковский сектор;
- создание предпосылок для реализации совместных инвестиционных проектов и партнерств в перспективе.
«Мы рассматриваем эти шаги как важную веху в развитии Anorbank. Привлечение международных инвесторов и участие независимых экспертов создают дополнительные возможности для укрепления капитала, повышения прозрачности и активного развития продуктов и услуг для клиентов и партнеров. Это также подтверждает доверие международного сообщества к стратегии банка», — отметили в руководстве Anorbank.
Согласно законодательству, Bekamin B.V., являясь владельцем 50% акций Anorbank, предложил владельцам остальных акций банка продать принадлежащие им акции по цене 1000 сумов за штуку. Срок обращения акционеров по продаже принадлежащих им акций составляет 30 дней.
Вторым учредителем Anorbank, помимо Кахрамонжона Олимова, является страховая компания Kapital Sug’urta, которой принадлежат 0,6% акций.
Anorbank входит в первую половину банков по размеру активов — 14,48 трлн сумов, что превышает 1,62% от всех активов банковского сектора.
Ранее Spot писал, что Всемирный банк выделит $105 млн на поддержку малого и среднего бизнеса Узбекистана.