Havoning ifloslanishi bilan bog‘liq vaziyat Toshkentda qanday qilib qisqa vaqt ichida yaxshilangani haqidagi savolga javoban u barcha imkoniyatlar safarbar etilganini, noyabr oxirida tashkil etilgan maxsus komissiya prezident tomonidan qo‘llab-quvvatlanganini ta’kidladi.
“Biz barcha imkoniyatlarni safarbar etdik. O‘sha kuni kechqurunoq prezidentdan bizga zarur bo‘lgan barcha narsalarga ruxsat oldik va u qo‘llab-quvvatladi. Biz shunchaki ekologiyaning ahamiyatini oshirdik, barcha kuchlarni safarbar etdik va qat’iy nazoratga oldik. Eslaysizmi, reydlar va boshqa tadbirlar o‘tkazildi. Mana shularning barchasi, menimcha, shunday tez natijalarga olib keldi”, — dedi Mirziyoyeva.
Prezident administratsiyasi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, hozir hokimiyat “biznesni ekologiya muhimligiga maksimal darajada o‘rgatmoqda”, shuningdek, sanoat korxonalarini filtrlar o‘rnatishga rag‘batlantirmoqda.
“Ekologiya muhim — bu shunchaki madaniyat. Meningcha, bu davlat ham, xususiy sektor ham yuritadigan biznes madaniyatidir. Ko‘ryapsiz, biz biznes bilan — xususiy va davlat bilan biroz ishladik. Hamma joyda filtrlar o‘rnatishga majbur qilyapmiz va bu natija bermoqda. Avtomobillar bilan bog‘liq masala ham bor. Aholi ham tushunishi kerak: mas’uliyatni o‘z zimmasiga olish, o‘zidan boshlash zarur. Mashinalar bo‘yicha ham ishlaymiz. Kovid paytidagi ekologiya qanday edi? Qushlar sayrardi, hamma joy toza edi. Demak, bunga erishish mumkin”, — deya xulosa qildi u.
2-dekabr kuni Saida Mirziyoyeva tungi reydda shaxsan ishtirok etib, Qibray tumanidagi kuniga 150 kg ko‘mir yoqiladigan issiqxonani borib ko‘rdi. Ekologiya qo‘mitasiga 1 kun oldin filtr o‘rnatib, tozalash uskunalarini xarid qilish bo‘yicha seminar-trening va yarmarka o‘tkazish vazifasi qo‘yildi. “Ekologiyaning buzilishini foyda bilan oqlab bo‘lmaydi”, — deya qo‘shimcha qildi prezident administratsiyasi rahbari.
O‘tgan hafta prezident poytaxt, viloyat markazlari va shaharlarga katta miqdorda zararli moddalar chiqaradigan avtomobillar kirishiga cheklovlar qo‘yilishini e’lon qilgandi.
2024-yil bahoridan buyon davom etayotgan Ekologik transport avtomobillarning atmosferaga chiqaradigan tashlamalarini kamaytirish tizimini joriy etish 2026-yil 1-yanvardan boshlanishi kutilmoqda.
Toshkent shahrida tizimni to‘liq ishga tushirish 2027-yilga mo‘ljallangan. 2028−2030 yillarda uni Nukus shahri, viloyatlar markazlari va maxsus ekologik zonalarda, 2031−2034 yillarda esa butun O‘zbekiston bo‘ylab joriy etish rejalashtirilgan.

В Узбекистане планируют ужесточить экологические требования к автомобилям. Об этом заявила руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева в интервью YouTube-каналу Alter Ego.
На вопрос о том, как властям удалось быстро решить ситуацию с загрязнением воздуха в Ташкенте, она отметила, что были мобилизованы все возможности, а специальная комиссия, созданная в конце ноября, получила поддержку президента.
«Мы мобилизовали все возможности. Мы взяли добро у президента на все, что нам нужно, в этот же вечер, сразу — и он поддержал. Мы просто подняли уровень важности экологии, мобилизовали все силы и просто взяли на жесткий контроль. Вы же помните — рейды были и так далее. И вот это вот все, мне кажется, привело к таким быстрым результатам», — заявила Мирзиёева.
По словам главы Администрации президента, сейчас власти «максимально обучают бизнес тому, что экология важна», а также стимулируют промышленные предприятия устанавливать фильтры.
«Экология важна, и это просто культура. Это культура ведения бизнеса — как государственного, так и частного, мне кажется. Вот видите, мы поработали чуть-чуть с бизнесом — с частным и с государственным. Мы заставляем везде устанавливать фильтры, и это дает результат. С машинами тоже история связанная. Также народ должен понимать: опять-таки, брать на себя нужно ответственность, начинать с самого себя. И вот с машинами тоже будем работать. А вот помните, во время ковида какая была экология? Птички пели, чистота. А значит, достижимо это все», — подытожила она.
2 декабря Саида Мирзиёева лично участвовала в ночном рейде и посетила теплицу в Кибрайском районе, которая ежедневно сжигает 150 кг угля. Комитету по экологии было поручено установить фильтр за 1 день и провести семинар-тренинг и ярмарку для закупки очистных приборов. «Порчу экологии нельзя оправдывать прибылью», — добавила глава Администрации президента.
На прошлой неделе президент анонсировал ограничения на въезд в столицу, областные центры и города автомобилям, выбрасывающим большое количество вредных веществ.
Внедрение системы сокращения автомобильных выбросов в атмосферу «Экологический транспорт», работы над которой продолжаются с весны 2024 года, ожидается с 1 января 2026 года.
Полный запуск системы в Ташкенте запланирован на 2027 год. С 2028 по 2030 годы планируется внедрить ее в Нукусе, областных центрах и особых экологических зонах, а в 2031—2034 годах — по всему Узбекистану.