2026-yilda O‘zbekistonda mol-mulk solig‘ini hisoblash tartibi o‘zgardi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
Prezident 2025-yil 25-dekabrda qonun hujjatlariga 2026-yilga mo‘ljallangan soliq va budjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari bilan bog‘liq o‘zgartirishlarni tasdiqladi.
Unga ko‘ra, mol-mulk solig‘i hisoboti proaktiv tartibga o‘zgardi. Soliq hisoboti soliq organlarida mavjud hamda soliq to‘lovchining shaxsiy kabinetidagi interaktiv xizmatga kiritgan ma’lumotlari asosida avtomatik shakllantiriladi.
Soliq to‘lovchi uni 5 kun ichida (hisobotni taqdim etish muddatidan kechiktirmay) tuzatishlar kiritilgan holda taqdim etishi kerak. Agar soliq hisobotiga tuzatishlar kiritilmasa, bu soliq to‘lovchining ushbu hisobotga rozi ekanligini bildiradi va hisobot taqdim etilgan deb hisoblanadi.
Yuridik shaxslar uchun asosiy soliq stavkasi hozirgi daraja — 1,5% miqdorida saqlanib qoldi. Yuridik shaxs yoki yakka tartibdagi tadbirkorga ijaraga beriladigan yoki biznes uchun foydalaniladigan ko‘chmas mulkdan ham xuddi shunday stavka bo‘yicha soliq undiriladi.
Umumiy foydalanishdagi temir yo‘llar, magistral quvurlar, aloqa va elektr uzatish liniyalari, shuningdek, ularning texnologik qismi bo‘lgan inshootlar uchun soliq stavkasi 0,65% dan 0,7% gacha oshiriladi. Bu hukumat qarori bilan konservatsiya qilinadigan hamda qurilishi tugallanmagan obyektlarga nisbatan ham qo‘llaniladi.
Yuridik shaxslardan olinadigan mol-mulk solig‘ini hisoblash uchun soliq bazasi ko‘chmas mulkning 1 kv.metri uchun mutlaq miqdorda belgilangan minimal qiymatdan past bo‘lishi mumkin emas:
- Toshkent shahrida — 3,53 mln so‘m;
- Nukus shahri va viloyat markazlarida — 2,35 mln so‘m;
- Boshqa shaharlarda va qishloq joylarida — 1,39 mln so‘m.
Bundan tashqari, jismoniy shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqning yangi stavkalari joriy etilmoqda:
| T/r | Soliq solish obyektlari | Soliq stavkalari (foizlarda) | |
| oldin | joriy | ||
| 1 | Turar-joy va kvartiralar, dala hovli (umumiy maydoni 200 kv.m gacha), ko‘p kvartirali uylarga uzviy bog‘liq bo‘lgan avtomashina turar joylari, boshqa imoratlar, binolar va inshootlar | 0,34 | 0,36 |
| 2 | Shaharlarda joylashgan uy-joylar va kvartiralar, umumiy maydoni | ||
| 200 kv.metrdan 500 kv.metrgacha bo‘lgan | 0,45 | 0,48 | |
| 500 kv.metrdan ortiq bo‘lgan | 0,6 | 0,64 | |
| 3 | Boshqa aholi punktlarida joylashgan, umumiy maydoni 200 kv.metrdan ortiq uy-joylar va kvartiralar, dala hovli imoratlari | 0,45 | 0,48 |
Biznes uchun mol-mulk va yer soliqlari bo‘yicha imtiyoz shartlari qatʼiylashtirilmoqda. Kompaniya tovar va xizmatlardan yetarli daromadga ega bo‘lishi, shuningdek, kamida 3 nafar ishchisi bo‘lishi va ularning maoshi MHTEKMning 2 baravaridan kam bo‘lmasligi kerak.
Avvalroq Spot fuqarolar o‘zlari to‘lagan soliqlari nimalarga yo‘naltirilganini onlayn ko‘rishlari mumkinligi haqida yozgandi. Open budget portali orqali aholi to‘lagan daromad, mol-mulk va yer soliqlari hamda ushbu mablag‘lar hisobidan amalga oshirilgan davlat xarajatlari haqida ma’lumot olish imkoniyatiga ega bo‘ldi.

В Узбекистане изменился порядок расчета налога на имущество. Об этом сообщил Налоговый комитет.
Шавкат Мирзиёев 25 декабря 2025 года утвердил поправки в законодательство, связанные с основными направлениями налоговой и бюджетной политики на 2026 год. Законом (ЗРУ-1108) вводятся новые ставки налога на имущество физических лиц.
| Объекты налогообложения | Налоговые ставки | |
| 2025 год | 2026 год | |
| Жилые дома и квартиры, дачные строения общей площадью до 200 кв. м., а также связанное с многоквартирным домом машино-место и другие помещения и сооружения | 0,34% | 0,36% |
| Жилье в городах, от 200 до 500 кв. м | 0,45% | 0,48% |
| Жилье в городах, свыше 500 кв. м | 0,6% | 0,64% |
| Жилье и дачные строения в прочих населенных пунктах, свыше 200 кв. м | 0,45% | 0,48% |
Базовая ставка налога на имущество юрлиц остается без изменений — 1,5%. По такой же ставке будет взиматься налог с недвижимости, которая сдается в аренду юрлицу или индивидуальному предпринимателю либо используется для бизнеса.
Минимальная стоимость 1 кв. м. для расчета налога на имущество юрлиц в Ташкенте вырастет до 3,53 млн сумов, в Нукусе и областных центрах — 2,35 млн сумов, в других местах — 1,39 млн сумов.
Кенгаши народных депутатов могут применять понижающие коэффициенты к минимальной стоимости квадратного метра в районах и городах. Ознакомиться с таблицей утвержденных ставок можно на портале правительства.
Ставка налога для железнодорожных путей общего пользования, магистральных трубопроводов, линий связи и электропередач увеличится с 0,65% до 0,7%. Она же применяется для недостроенных и законсервированных решениями Кабмина объектов.
Кроме того, вводится проактивный порядок составления отчетности по налогу на имущество юрлиц. Налоговые органы будут составлять отчетность на основе имеющихся у них данных и сведений, внесенных налогоплательщиком через персональный кабинет.
Налогоплательщик имеет право внести корректировки в отчетность в течение 5 дней после того, как налоговые органы подготовят документ. Если он не сделает этого, отчетность будет считаться принятой плательщиком.
Также ужесточаются условия льгот по налогу на имущество и земельному налогу для юрлиц. Компания должна получить доход от реализации товаров и услуг выше суммы льгот, а также иметь в среднем минимум 3 сотрудников за год с зарплатой не меньше 2 МРОТ (2,542 млн сумов).
Ранее Spot писал, что штрафы за просроченную налоговую отчетность для граждан и малого бизнеса снизятся.