Davlat rahbari korxonada amalga oshirilgan keng ko‘lamli modernizatsiya natijalari hamda uning yangi yuqori texnologik bo‘linmalari faoliyati bilan tanishdi.
Zavod negizida MDH va mintaqada yagona bo‘lgan Airbus vertolyotlariga texnik xizmat ko‘rsatish markazi ishga tushirilgan.
Markaz Fransiyaning Airbus kompaniyasi tomonidan rasmiy sertifikatsiyadan o‘tkazilgan bo‘lib, ishlab chiqarish yuqori saviyada tashkil etilgani, xalqaro standartlar va ishlab chiqaruvchi tomonidan belgilangan talablarga muvofiqligi tasdiqlangan.
Bu yerda G‘arb aviatexnikasining zamonaviy modellari, shu jumladan, H-125, H-215 va H-130 rusumli vertolyotlar uchun servis va taʼmirlash ishlarining to‘liq zanjiri yo‘lga qo‘yilgan.
Markaz O‘zbekistonni Airbus vertolyotlariga texnik xizmat ko‘rsatish va ularni ekspluatatsiya qilish bo‘yicha muhim mintaqaviy xabga aylantirish imkonini berishi qayd etildi.
Davlat rahbari markaz imkoniyatlari bilan tanishdi va mutaxassislar bilan muloqot qildi.
Shu yerning o‘zida prezidentga zavodning Su-25 harbiy samolyotlarini kapital taʼmirlash va chuqur modernizatsiya qilish bo‘yicha yangilangan sexlari taqdimot qilindi.
Ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish hisobiga endilikda korxonada texnikani zamonaviy navigatsiya tizimlari, tungi ko‘rish qurilmalari va bortdagi o‘zini himoya qilish komplekslari bilan jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Davlat rahbari tashrif yakunida mamlakat mudofaa sanoati salohiyatini yana-da mustahkamlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Noyabr oyida O‘zbekiston Airbus Helicopters‘dan Flexrotor dronlarini xarid qilishi maʼlum bo‘lgandi. Uztechtrade kompaniya bilan Flexrotor uchuvchisiz tizimlarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzolagandi.
Avvalroq Yaponiya kompaniyasi O‘zbekistonga navigatsiya uskunalarini yetkazib berishi haqida xabar berilgandi.

13 января Шавкат Мирзиёев по завершении расширенного заседания Совета безопасности посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод, сообщает пресс-служба президента.
Глава государства ознакомился с результатами масштабной модернизации предприятия и деятельностью новых высокотехнологичных подразделений.
На базе завода был создан единственный на территории СНГ и Центральной Азии центр по обслуживанию вертолетов марки Airbus. Центр прошел официальную сертификацию французской компании Airbus, подтвердив тем самым высокий уровень организации производственной деятельности, а также соответствие международным стандартам и установленным требованиям производителя.
Здесь налажен полный цикл технического сервиса и ремонта современных западных образцов авиатехники, включая вертолеты модели H-125, H-215 и H-130.
Центр позволяет Узбекистану стать ключевым региональным узлом для обслуживания и эксплуатации вертолетов Airbus. Кроме того, президент ознакомился с возможностями центра и побеседовал со специалистами.
Здесь же президенту представили деятельность обновленных заводских цехов по капитальному ремонту и глубокой модернизации военных самолетов Су-25. Благодаря внедрению передовых технологий теперь на предприятии осуществляется оснащение техники современными системами навигации, приборами ночного видения и комплексами бортовой самообороны.
По итогам визита Мирзиёев поставил задачи по дальнейшему укреплению потенциала оборонно-промышленного комплекса страны.
В марте 2024 года замглавы Минтранса Жасурбек Чориев предложил вице-президенту Airbus International по Восточной Европе и Центральной Азии Жаку Гарригу открыть региональный центр в Узбекистане.
В ноябре 2025 года стало известно, что Airbus Helicopters оформила контракт с Узбекистаном на поставку партии беспилотных летательных аппаратов Flexrotor. Беспилотники будут помогать экипажам вертолетов в выполнении миссий и мониторингом ситуации.