Sovuq sababli avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari faoliyati cheklandi. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Iste’molchilarni energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash uchun energetika tizimi 24 soatlik kuchaytirilgan ish rejimida ishlamoqda. Hududlarda jarayonlar doimiy nazoratda bo‘lib, yuzaga kelayotgan nosozliklar zudlik bilan bartaraf etilmoqda.
Vazirlik havo haroratining keskin pasayishi bilan tabiiy gazga bo‘lgan talab oshgani sabab, ayrim hududlarda quvurlarda gaz bosimining pasayishi kuzatilayotganini qayd etdi.
Birinchi navbatda aholi xonadonlari, tibbiyot va ta’lim muassasalarini gaz bilan ta’minlash uchun metan “zapravka"lar faoliyatiga vaqtincha cheklov kiritildi.
Energetika vazirligi choralar faqat sovuq kunlarda aholi uchun barqaror ta’minotni ta’minlashga qaratilgani, vaziyat barqarorlashishi bilan cheklovlar bekor qilinishini bildirdi. Hududlardagi vaziyatga qarab qo‘shimcha ma’lumot taqdim etiladi.
Aholi ehtiyojlarini ta’minlash uchun ijtimoiy soha obyektlariga xizmat ko‘rsatuvchi hamda jamoat transport vositalari uchun gaz ta’minoti cheklovlarsiz, barqaror tarzda ta’minlanadi.
Metan “zapravka"larga cheklovlar
22-dekabrdan buyon barcha metan “zapravkalar” belgilangan vaqtlarda ishlayotgandi. 30-dekabr kuni soat 09:00 dan boshlab ular 24 soatlik ish rejimida faoliyat yurita boshladi.
8-yanvardan boshlab esa AGTKSHlar soat 10:00 dan 16:00 ga qadar faoliyat yurita boshladi. Farg‘ona vodiysidagi “zapravka"larning ish vaqti esa hokimliklar bilan kelishilgan holda, gaz bosimidan kelib chiqib belgilanishi bildirilgan.

В Узбекистане вновь ввели «временные ограничения» на работы автомобильных газонаполнительных компрессорных станций (АГНКС) из-за похолодания, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
В ведомстве отметили, что энергосистема работает в усиленном круглосуточном режиме. Ход работ в регионах находится под постоянным контролем, а возникающие неисправности оперативно устраняются.
Из-за «резкого понижения температуры и повышения спроса на природный газ» в некоторых регионах наблюдается снижение давления газа в трубопроводах. В Минэнерго традиционно подчеркнули, что приоритет отдается газообеспечению жилых домов, медицинских и образовательных учреждений.
«В связи с этим временно ограничена деятельность автомобильных газозаправочных компрессорных станций („метановых заправок“). Эти меры направлены исключительно на обеспечение стабильного снабжения населения в холодные дни, и ограничения будут сняты по мере стабилизации ситуации», — говорится в сообщении.
Минэнерго обещает предоставить дополнительную информацию в зависимости от ситуации в регионах. Обеспечение потребностей населения, газоснабжение объектов социальной сферы и общественного транспорта, как утверждается, будет осуществляться без ограничений.
11 декабря Минэнерго объявило об ограничении работы АГНКС по всему Узбекистану. С 8 января метановые заправки работают всего шесть часов в день — с 10:00 до 16:00. Исключение делается для Ферганской долины.