Avtomobillar xavfsizlikni nazorat qiluvchi operatorsiz harakatlana boshladi. Mask Tesla AI jamoasiga minnatdorlik bildirgan holda, inson shaklidagi robotlar uchun to‘liq avtonomlikni ta’minlash mashinalarga qaraganda 100 baravar murakkab bo‘lishini ta’kidladi.
Shuningdek, biznesmen Tesla fevral oyidayoq Yevropa Ittifoqi va Xitoydagi tartibga soluvchi organlardan o‘zining to‘liq o‘zini o‘zi boshqarish tizimini (FSD) sinovdan o‘tkazish uchun ruxsat olishi mumkinligini aytdi.
Biroq kompaniyaning sun’iy intellekt bo‘limi rahbari Ashok Ellusvamining ta’kidlashicha, Ostindagi faqat ayrim Tesla taksilari to‘liq avtonom bo‘ladi, lekin operatorsiz avtomobillar soni bosqichma-bosqich oshiriladi.
2025-yil dekabrida Tesla Texas shtatining Ostin shahrida haydovchisiz robotaksini sinovdan o‘tkazishni boshladi.
13-dekabrda ijtimoiy tarmoqlarda Tesla Model Y rusumli haydovchisiz yurayotgan bo‘sh yo‘ltanlamas avtomobil videosi paydo bo‘ldi, deya xabar bermoqda TechCrunch.
Ilon Mask kompaniya haydovchisiz harakatlanishni sinovdan o‘tkazishni boshlaganini tasdiqladi, ammo yo‘lovchilar uchun bu imkoniyat hozircha mavjud emas.
Ostinda robotaksini sinovdan o‘tkazish Tesla tomonidan 2025-yil iyun oyida boshlangan. Hozircha safarlar safar xavfsizligini nazorat qiluvchi kompaniya xodimi ishtirokida amalga oshirilmoqda. Shahardagi park taxminan 25−30 ta avtomobildan iborat.
Tesla robotaksilari sinovlari boshlanganidan buyon kamida yetti marta yo‘l-transport hodisasiga uchragan, bu kompaniyaning Milliy yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasiga topshirgan hisobotidan ma’lum bo‘lmoqda. Biroq, ushbu hodisalarning tafsilotlari hali noma’lum qolmoqda.

Tesla запустила в американском городе Остине штата Техас полностью автономные поездки на беспилотных такси Robotaxi. Об этом сообщил глава компании Илон Маск.
Автомобили начали ездить без оператора, контролирующего безопасность их движения. Маск поблагодарил команду Tesla по разработке ИИ и отметил, что добиться полной автономности для человекоподобных роботов будет «в 100 раз сложнее», чем для автомобилей.
Также бизнесмен заявил, что Tesla может уже в феврале получить разрешение регулирующих органов в Евросоюзе и Китае для испытания своей полностью самоуправляемой системы (FSD).
При этом только некоторые такси от Tesla в городе будут полностью автономными, уточнил глава подразделения компании по разработке искусственного интеллекта Ашок Эллусвами. Однако число машин без человеческого надзора будет постепенно увеличиваться.
В декабре 2025 года в соцсетях появилось видео с пустым внедорожником Tesla Model Y. Илон Маск подтвердил, что компания начала тестирование поездок без оператора, однако для пассажиров они оставались недоступны.
Tesla запустила поездки на роботакси в Остине и агломерации залива Сан-Франциско летом прошлого года. Однако до настоящего времени они проходили в сопровождении сотрудников компании, готовых вмешаться в экстренной ситуации.
В ноябре автомобильный регулирующий орган Нидерландов (RDW) заявил, что ожидает принятия решения по FSD от Tesla в феврале. После этого в Нидерландах другие страны ЕС смогут в виде исключения разрешить развертывание до официального одобрения на уровне блока.