Uzautotrans Servis kompaniyasi Toshkent-Sankt-Peterburg yo‘nalishida muntazam avtobus qatnovini yo‘lga qo‘yadi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Avtobuslar “Toshkent” avtovokzalidan Rossiyaning shimoliy poytaxtiga haftasiga ikki marta — dushanba va juma kunlari jo‘naydi. Birinchi avtobus 23-fevral kuni soat 17:00 da yo‘lga chiqadi.
Sankt-Peterburgga yo‘lda Moskvadagi “Novoyasenevskaya” avtovokzalida oraliq to‘xtash amalga oshiriladi. Shuningdek, dushanba va juma kunlari soat 17:00 da dan qaytish reyslari amalga oshiriladi.
Avtobus chiptasi narxi 1,2 mln so‘mni tashkil etadi.
Ayni paytda Toshkentdan xalqaro avtobusda Rossiyaning 17 ta shahriga, jumladan, Moskva, Nijniy Novgorod, Qozon, Samara, Tolyatti, Perm, Ufa va Novosibirskka borish mumkin.
Transport vazirligi 2025-yilda Krasnodarga, shuningdek, Surxondaryodan Moskvaga O‘zbekiston poytaxtiga kirmasdan avtobuslar qatnovini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirayotganini ma’lum qilgan edi.
Avvalroq o‘zbekistonlik haydovchilarning Rossiyada bo‘lish muddati 90 kundan 180 kungacha uzaytirilishi haqida xabar berilgandi.
Tadbirkor limit tugashi bilan, yuk mashinalari haydovchilari mamlakatga kira olmayotganini maʼlum qildi. RF hukumati qonunchilikka o‘zgartirish kiritishi kutilmoqda.

Компания Uzautotrans Servis запустит регулярное автобусное сообщение по маршруту Ташкент — Санкт-Петербург. Об этом сообщила пресс-служба Минтранса.
Автобусы будут отправляться с автовокзала «Ташкент» в северную столицу России дважды в неделю — по понедельникам и пятницам. Выезд первого автобуса запланирован на 23 февраля, в 17:00.
На пути в Санкт-Петербург будет выполняться промежуточная остановка на автовокзале «Новоясеневская» в Москве. Обратные рейсы также будут выезжать из в понедельник и пятницу, в 17 часов.
Стоимость билета на автобус составит 1,2 млн сумов.
В настоящее время на международном автобусе из Ташкента можно добраться в 17 городов России, включая Москву, Нижний Новгород, Казань, Самару, Тольятти, Пермь, Уфу и Новосибирск. Минтранс в 2025 году заявлял о планах запустить автобусы до Краснодара, а также в Москву из Сурхандарьи без заезда в столицу Узбекистана.
Ранее Spot писал, что правительство России планирует продлить срок временного пребывания для узбекистанских водителей до 180 дней.