2025-yildaO‘zbekistonda taksi bozori aylanmasi 9,6 trln so‘mga yetdi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi ma’lum qildi.
O‘tgan yil davomida soliq organlarining axborot tizimlari bilan integratsiyalashgan taksi agregatorlari soni 155 tadan 224 taga yetdi. Jami 479 mlnga yaqin sayohat amalga oshirildi (o‘sish 49,6%).
Yo‘l haqi uchun to‘lovlarning asosiy qismi naqd shaklda — 6,74 trln so‘m (70,2%), naqd pulsiz shaklda esa 2,87 trln so‘m (27,8%) miqdorida amalga oshirildi. Biroq, onlayn to‘lovlar ulushi oshishda davom etmoqda. Bir martalik yo‘lovchi tashich o‘rtacha narx 20 ming so‘mdan oshdi (+8,3%).
Agregatorlar orqali yo‘lovchi tashish bilan 574,6 ming o‘zini o‘zi band qilgan haydovchilar shug‘ullanmoqda. Haydovchilarning yarmidan ko‘pi (59,1%) 30−50 yoshda — 339 681 kishi, 30 yoshgacha — 189 547 kishi (33%), 50 yoshdan kattalar — 45 398 kishi (7,9%).
15,5 mingdan ortiq haydovchi yo‘lovchi tashish orqali 100 mln so‘mdan ko‘proq daromad topgan, ya’ni ular aylanmadan soliq to‘lash tizimiga o‘tgan.
Shu bilan birga, taksichilarning yarmidan ko‘pining umumiy daromadi 5 mln so‘mgacha bo‘lgan.
Haydovchilarning daromadi quyidagicha taqsimlandi:
• yiliga 1 mln so‘mgacha — 159,7 ming kishi (umumiy sonning 27,7%i);
• 1 mln so‘mdan 5 mlngacha — 146,7 ming kishi (25,5%);
• 5 mln so‘mdan 10 milliongacha — 71,8 ming kishi (12,4%);
• 10 mln so‘mdan 50 mlngacha — 143,8 ming kishi (25%);
• 50 mln so‘mdan 100 mlngacha — 36,9 ming kishi (6,4%);
• 100 mln so‘mdan yuqori — 15,5 ming kishi (2,69%).
Taksida eng ommabop avtomobil Cobalt bo‘lib qolmoqda (umumiy sonning 23,7%i). Shuningdek, kuchli beshlikka Nexia (20,7%), Lacetti (16,9%), Spark (11,6%) va Matiz (8,1%) ham kirgan. Elektromobillar esa avtoparkning atigi 1,9%ini tashkil etadi.
Avtomobillarning aksariyati 1 yildan 5 yilgacha bo‘lgan yoshda, 1 yilgacha bo‘lganlari 4,3%ni, 5 yildan 10 yilgacha bo‘lganlari 11,3%ni, 10 yildan ortiqlari esa 26,5%ni tashkil etadi.
O‘tgan yil davomida agregatorlar tomonidan jami 128,2 mlrd so‘m soliq to‘langan bo‘lib, shundan 63,6 mlrd so‘mi qo‘shilgan qiymat solig‘iga (QQS) to‘g‘ri kelgan.
Avvalroq O‘zbekistonda ishlab chiqarilganiga 15 yildan oshgan avtomobillarda taksichilik qilish cheklanishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

По итогам января-декабря 2025 года оборот «белого» рынка такси в Узбекистане увеличился на 63% и превысил 9,62 трлн сумов (около $800 млн). Об этом Spot сообщили в пресс-службе Налогового комитета.
За прошлый год количество агрегаторов такси, интегрированных с информационными системами налоговых органов, выросло с 155 до 224. Всего было совершено около 479 млн поездок (рост на 49,6%).
Большая часть оплаты поездок осуществлялась в наличной форме — 6,74 трлн сумов (70,2%), в безналичной — 2,87 трлн сумов (27,8%). Однако доля онлайн-платежей продолжает увеличиваться. Средняя стоимость одного чека превысила 20 тыс. сумов (+8,3%).
Перевозкой пассажиров через агрегаторы занимаются около 574,6 тыс. самозанятых водителей (+15,3%), многие из них работают в Ташкенте. Свыше половины водителей (59,1%) в возрасте от 30 до 50 лет — 399,6 тыс. человек, до 30 лет — 189,5 тыс. человек (33%), старше 50 лет — 45,3 тыс. человек (7,9%). Через агрегаторы также работают 4,72 тыс. женщин (+14,5%).
Свыше 15,5 тыс. водителей заработали на перевозках больше 100 млн сумов, то есть перешли на уплату налога с оборота, а совокупный заработок более половины извозчиков составил до 5 млн сумов.
Заработок водителей распределился следующим образом:
- до 1 млн сумов в год — 159,7 тыс. (27,7% от общего числа);
- от 1 до 5 млн — 146,7 тыс. (25,5%);
- от 5 до 10 млн — 71,8 тыс. (12,4%);
- от 10 до 50 млн — 143,8 тыс. (25%);
- от 50 до 100 млн — 36,9 тыс. (6,4%);
- свыше 100 млн — 15,5 тыс. (2,69%).
Самым популярным автомобилем в такси остается Cobalt (23,7% от общего числа). В пятерку также попали Nexia (20,7%), Lacetti (16,9%), Spark (11,6%) и Matiz (8,1%). На электрокары приходится лишь 1,9% автопарка.
Возраст большинства автомобилей составляет от 1 до 5 лет, 4,3% — до 1 года, от 5 до 10 лет — 11,3%, свыше 10 лет — 26,5%.
За прошлый год агрегаторы уплатили всего 128,2 млрд сумов налогов, из которых 63,6 млрд сумов пришлось на НДС.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане могут запретить использование в такси автомобилей старше 15 лет.