Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalarini (AGTKSH) qurmaslikka chaqirdi. Bu haqda u 6-fevral kuni Qoraqalpog‘istondagi tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda aytib o‘tdi.
Amudaryo tumanidan Munay Green kompaniyasi rahbari va ta‘sischisi Muxtor Tolibayev 2024-yilda Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashining qarori bilan avtotransport, jumladan, elektromobillar, shuningdek, benzin va gazda ishlaydigan avtomobillarga xizmat ko‘rsatish uchun 40 sotix yer uchastkasi olganini ma‘lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, korxona qurilishni boshlash uchun barcha zarur hujjatlarni olgan va loyihani ekspertizadan o‘tkazgan. Biroq Hududgazta‘minot Qoraqalpog‘iston filiali qurilishni boshlash uchun Energetika vazirligidan ruxsat olishni talab qilmoqda.
“To‘g‘risini aytinglarda, gazni mavjud metan “zapravka"larga yetkazib bermayapsizlar-ku”, — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
O‘zini tanishtirmagan mas‘ullardan biri Jamshid Xo‘jayevning so‘zlarini tasdiqlab, metan zapravkalarga gaz yetkazib berish uchun resurslar yetarli emasligini tan oldi. U 205-sonli qarorni eslatib o‘tdi.
Bosh vazir o‘rinbosari tadbirkorga murojaat qilar ekan, AGTKSH qurilgan taqdirda ham gaz ta‘minoti bilan ta‘minlanmasligini va sarflangan mablag‘lar muzlatib qo‘yilishini ta‘kidladi.
Bunga javoban Muxtor Tolibayev qurilish nega haligacha boshlanmagani haqida xat olganini ma‘lum qildi. Xodjayev qurilish boshlamaslik kerakligini ta‘kidlab, nega mahalliy hokimliklar bu ma‘lumotni tadbirkorlarga yetkazmayotganiga qiziqdi.
“Biz barcha tadbirkorlarga o‘tgan yildan metan zapravkalar qurishga taqiq qo‘yilgani, hech qanday ruxsat berilmayotganini aytdik”, — deya izoh berdi Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi raisi Farhod Ermanov.
2-fevral kuni metan quyish shoxobchalari ikki haftalik tanaffusdan so‘ng o‘z ishini davom ettirishni boshladi. Isish fonida ular kuniga 6 soat — 10:00 dan 16:00 gacha ishlaydi.
Hukumat qaroriga (VMQ-387-son) ko‘ra, 2024-yil 1-sentabrdan boshlab siqilgan gazni (metan) gaz quyish shoxobchalari orqali sotish uchun yangi litsenziya olish uchun Energetika vazirligining Hukumat bilan kelishilganligini tasdiqlovchi taqdimnomasi olinishi kerak.
Bunda yangi AGTKSHlarni qurish uchun texnik shartlar va gaz tarmoqlariga ulanish uchun litsenziya faqat Vazirlar Mahkamasi bilan kelishilgan holda Energetika vazirligining taqdimnomasi asosida beriladi.

Заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев призвал не строить новые автомобильные газонаполнительные компрессорные станции (АГНКС). Об этом 6 февраля он заявил на открытом диалоге с предпринимателями в Каракалпакстане.
Руководитель и учредитель компании Munay Green из Амударьинской области Мухтар Толибаев сообщил, что в 2024 году по прямому решению Совета министров Каракалпакстана получил земельный участок площадью 40 соток для оказания услуг автотранспорту, включая электромобили, а также автомобили на бензине и газе.
По его словам, предприятие получило все необходимые документы для начала строительства и провело проект через экспертизу. Однако каракалпакский филиал «Худудгазтаъминот» требует разрешение от Министерства энергетики для начала строительства.
«Сейчас нет разрешения на [строительство новых] метановых заправок. Открыто скажите, что вы сейчас не поставляете газ. Они [Министерство энергетики] не могут обеспечить газом действующие метановые заправки», — заявил вице-премьер.
Один из чиновников, который не представился, подтвердил слова Жамшида Ходжаева, признав, что не хватает ресурсов для поставок газа на метановые заправки. Он упомянул постановление №205, которое Spot не нашел в открытом доступе.
Вице-премьер, обращаясь к бизнесмену, отметил, что даже в случае строительства АГНКС газоснабжение обеспечено не будет, и вложенные средства окажутся замороженными.
В ответ Мухтар Толибаев сообщил, что получил письмо с вопросом о том, почему строительство до сих пор не началось. Ходжаев подчеркнул, что начинать строительство не следует, и задался вопросом, почему местные хокимияты не доводят эту информацию до предпринимателей.
«Мы сказали всем предпринимателям, что с прошлого года установлен запрет на строительство метановых заправок, и никаких разрешений не выдается», — прокомментировал председатель Совета министров Каракалпакстана Фарход Ерманов.
2 февраля метановые заправки возобновили свою работу после двухнедельного перерыва, во время которого наблюдалось похолодание. На фоне потепления они работают по 6 часов в день — с 10:00 до 16:00.
Согласно постановлению Кабинета министров (ПКМ-387), с 1 сентября 2024 года необходимо получить представление Министерства энергетики, подтверждающее согласование с правительством получения новой лицензии на реализацию сжатого газа (метана) через АГНКС.
При этом технические условия и лицензия на подключение к сетям газа для строительства новых АГНКС выдаются исключительно по согласованию с Кабмином на основании представления Минэнерго.
Ранее Spot писал, что Узбекистан третий год подряд остается нетто-импортером газа — разница превышает $1 млрд.